1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkanlar niye gelmedi?
Başkanlar niye gelmedi?

Başkanlar niye gelmedi?

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı ve GASKi Genel Kurulu başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı. Büyükşehir

A+A-

ve GASKi bütçelerinin oylandığı toplantıya belediye başkanlarının katılmaması dikkat çekti. CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, belediye başkan ve yardımcılarının bütçe oylamalarına katılmamalarını kınayarak, "Bu nasıl saygısızlıktır? Metropol ilçeler, taşra ilçeler bırakın bütçenize saygınız yoksa halkınıza saygınız olsun? Gelin de bütçenize sahip çıkın" dedi.
Büyükşehir Belediyesi'nin gider bütçesi 1.550 bin, gelir bütçesi ise 1.425.000 TL, GASKİ'nin gelir-gider bütçesi ise 975 Milyon TL olarak oy çokluğuyla meclisten geçti. CHP Grubu uygulanabil olmadığı gerekçesiyle iki bütçeye de ret oyu verdi. Meclis toplantısında su indirimini yeterli bulmadıklarını belirten CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, indirimin yüzde 30 olmasını önerdi. Osman Toprak, "Keşke imkan olsa söylediğiniz oranlarda indirim yapabilsek. Ama 2018 yılının Mayıs ayında bir indirim kararı daha alacağız" dedi. Meclis üyesi Sucu'nun en pahalı suyun Ak Parti döneminde olduğunu iddia etmesi üzerine Toprak, "Rakamlar ortada, polemiğe girmek istemiyorum" dedi. 

SÖNMEZLER: ENDİŞE EDECEK BİR DURUM YOK

GASKİ Genel Kurulunda 4 gündem maddesi görüşüldü. Gündem maddelerine geçilmeden yatırımlarla ilgili bilgi veren GASKi Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, "Şehrimiz hızlı büyüyor. 3.5 yıl içerisinde toplam 2808 km boru döşedik. Cumhuriyet tarihinden bu yana döşenen boru ise 5616 km. 1770 km içmesuyu, 966 km kanalizasyon ve 89 km yağmursuyu imalatı yapmışız, yapmaya da devam ediyoruz. Kartalkaya'da bugün itibariyle 35 milyon m3'ün üzerinde suyumuz var. Geçen yıl 25 milyon m3'tü. 10 milyon m3 fazla suyumuz var. Su miktarı ve su kalitesi açısından iyi noktadayız. Çataltepe'deki pompa istasyonumuzu sürekli çalıştırıyoruz. 80 km mesafeden Göksu'daki pompa istasyonumuzdan su temin etmemiz suyun fazla olmasında en büyük etken. Çok rahat durumdayız endişeye mahal bir durum yok" dedi. 

KAMULAŞTIRMAYA 100 MİLYON TL

2018 yılı bütçesini 850 milyondan 975 milyon TL'ye çıkardıklarını belirten Sönmezler,  Düzbağ projesiyle ilgili de bilgi verdi. 3 ayrı ilin sınırından geçtiklerini anlatan Sönmezler, "750 bin m2lik alanı, 37 parseli kamulaştırıyoruz. 1859 vatandaşla kamulaştırma süreciyle ilgili muhatap durumdayız. Kamulaştırmayla ilgili hem Kahramanmaraş hem Adıyaman hem da Gaziantep sınırlarında 100 Milyon TL'lik bir kamulaştırma maliyeti gözüküyor. Biz bununla ilgili iller bankasından 85 milyon TL kredi aldık. 135 km Düzbağ'a boru döşeyeceğiz. 500 işçi 85 adet iş makinası çalışıyor. Şu ana kadar 45 km boru döşedik.  Tünel çalışmaları iyi gidiyor. Yüzde 50 mertebesine yaklaştık. Önümüzdeki yıl bu zamanlarda bir aksilik olmazsa suyu akıtmış olacağız, en kötü ihtimalle 2018 yılı sonu hedefimizi 25 Aralık olarak belirlemiştik" diye konuştu.

SUCU:SUDA İNDİRİM YETERLİ DEĞİL

Gündem maddeleri görüşülürken söz alan CHP'li Meclis üyesi Mehmet Sucu, suda indirimin 2018'den sonra yürürlüğe gireceğini, ancak yüzde 15'lik indirimi yeterli bulmadıklarını söyledi. Sucu, "Biz CHP meclis üyeleri olarak bu indirimde dahil yanınızda olacağız. Ancak bu indirimi yetersiz buluyoroz. Çünkü bize taahhüdünüz var. Zaten bölgemizdede diğer büyükşehirlere baktığımıdada pahalı olan suyun yüzde 15 değil yüzde 30 olarak değiştirilmesini CHP meclis üyeleri olarak öneriyoruz. Burada bu indirimin yüzde 30 olarak indirilmesini buradan öneriyoruz.  Ak parti olarak yıllardır bu kenti yönetiyoruz. Suda aşırı zamlar geldi. Zamlar Ak parti döneminde oldu. Ak pari döneminde bu kent en pahalı suyu içti" dedi.

TOPRAK:AK PARTİ DÖNEMİNDE EN PAHALI SU İÇİLMEDİ

'Türkiyenin en pahalı suyunu içen Gaziantepimizden şu anda indirimini konuşuyoruz' diye başladığı konuşmasında şunları dile getirdi:"Doğru söylüyorsunuz, keşke imkan olsa söylediğiniz oranlarda yapabilsek ama şunu belirtmek istiyorum özellikle geldiğimiz günden itibaren suya herhangi bir zam yapmadık. Şu andada yüzde 15 indirim yapıyoruz. Bu yüzde 15 indirimi de büyükşehir belediye başkanımız Haziran ayındaki tüm toplantılarda dile getirdi. Bunun kaynağınıda oluşturduk. Düzbağ projesinin hayata geçirilmesiyle beraber enerji maliyetlerinin düşeceğini görüyoruz. İndirim yapılmasının en önemli nedenlerinden biri kayıp kaçak oranlarının azaltılması. Göreve geldiğimizde yüzde 50'lerde olan kayıp kaçak oranı şu anda yüzde 40'lara düşmüş durumda. Yani Kahramanmaraş'tan aldığımız suyun yarısını yolda kaybediyoruz. Bunlar azaltılarak vatandaşımızın üzerine yüklenen maliyeti indirime başladık.1.1.2018 başından itibaren yüzde 15 indirime gidiyoruz. Gaziantep'e hayırlı olsun ama yeterli olmadığını bizde biliyoruz. Vatandaşımıza daha ucuz daha kaliteli su içirmek için gayret sarfediyoruz. İnşallah 2018 yılı mayıs ayında yapacağımız genel kurulda  bir indirim daha yapacağız. Ak parti döneminde bu kent en pahalı suyu içmedi, bu rakamlarla sabit, polemiğe girmeyeceğim."

SUCU:FATMA ŞAHİN BÜTÇEYE SAHİP ÇIKMALIYDI

Bütçe görüşülürken söz alan Mehmet Sucu, 24 Kasım öğretmenler gününü kutladı. Sucu, bütçe oylamalarına katılmayan belediye başkan ve başkan yardımcılarını eleştirdi. Sucu, "Bütçe geçen yıla oranla yüzde 25 artırıldı. Uygulanabilir bir bütçe olmadığı için ret oyu verdik. Ama bir üzüntümü dile getirmek istiyorum. Bütçe oylanıyor belediye başkanları ve başkan yardımcıları oylamaya katılmıyor. Bu nasıl saygısızlıktır, büyükşehir belediye meclisinde bütçeniz oylanıyor. Bütçe görüşmelerine katılmıyorsunuz.  Metropol ilçeler, taşra ilçeler bırakın bütçenize saygınız yoksa halkınıza saygınız olsun? Gelin de bütçenize sahip çıkın. Muhalefet olarak bizimde söyleyeceğimiz şeyler olacak, eksik yaptığınızı yüzünüze söyleyeceğiz, maalesef bu bizi üzdü. Sayın Fatma Şahin hanımefendi de bugün burada bütçeye sahip çıkmalıydı" dedi. Osman Toprak ise araya girerek, "Belediye başkanları kendi bütçeleri görüşülürken yasal olarak meclise katılamazlar" dedi. Sucu da, "O zaman meclis başkanlığını birinci başkan vekiline devrederler. Bunu CHP olarak kınıyoruz" dedi. Ak Parti meclis üyesi, Mehmet Alparslan Gökçek bütçeyle ilgili bilgi verdi. 

SUCU:MİMARLAR ODASINI DİNLEYİN

Mehmet Sucu, 25,26,27,28,29,30,31,32,33,34, 35, 36 ve 37. maddelerde Mimarlar Odası’nın itirazı olduğunu belirterek, "Biz onların itirazını kabul ediyoruz ve 12 maddeyi de reddediyoruz. Bu tür planları yaparken kentin teknik odası olan Mimarlar Odası’nı dinleyerek yapınız. Sizden isteğimiz budur" dedi.

TOPRAK:İSTİŞARE YAPIYORUZ

Osman Toprak ise, "Mimarlar Odası, sizinde belirttiğiniz gibi teknik bir odamızdır. Tabi ki, görüşleri oldukça önemli. Çalışmalar yapılmadan önce bizler, gerek mimarlar odası, gerek inşaat odası ve gerekse de diğer teknik odalarımızla gerekli istişareleri yapıyoruz. Mimarlar odasından ya da şahıslardan, vatandaşlardan gelen itirazları netice ve yasal olarak aynı maiyette, doğruluğunu veya yanlışlığını biz sizlerin oylarına sunuyoruz" dedi.

NEDEN OLUMSUZ OY KULLANDINIZ?

Gündemin 30. maddesi olan, 15 Temmuz Mahallesinde kayıtlı taşınmazın resmi kurul alanı (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hizmet Binası), yol ve çevresinde nazım ve uygulama imar plan değişikliğine yapılan itirazlar görüşüldü. Osman Toprak,  "Merak ediyorum neden olumsuz oy kullandınız? Hiçbir sakıncası olmayan bir madde. Resmi kurumlardan alınıyor ve yol genişliyor. Mimarlar Odası’nın ya da başka kurumların da itirazı olabilir. Söylenilen yol, 51 Nolu caddeden Primemall’dan Iconova’ya sağa dönüş kulpu verilen bir yol. Orası  Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı’na  tahsisliğinde bir alanda. Bakanlığınında uygun görmesiyle sağa serbest yolu vermek için yapılmış olan bir plan değişikliği. Mimarlar Odası neye itiraz  ediyor bilmiyorum. Meclis üyelerimizin daha hassas davranması gerektiğini düşünüyorum. Burada komisyon değişikliği yok sadece sağa serbest dönüşün olması için yapıyoruz. Yolu genişletiyoruz, ‘ona da hayır’ diyorsunuz" dedi. Mehmet Sucu ise, "Burada bir istişare eksikliği var ki oradakiler bir itirazda bulunuyor. Onlar istişare istiyor" dedi.

ADLİ TIP GRUP BAŞKANLIĞI YAPILACAK

Gündemin 42. maddesi olan Beylerbeyin'de Adli Tıp Grup Başkanlığının yeriyle ilgili plan değişikliği ile ilgili söz alan CHP'li meclis üyesi Hasan Türk, "Adli tıp Grup Başkanlığı yapılacağını söylüyorsunuz. Adli Tıp yapacaksanız yeşil alana değilde , başka yere yapın. Neden yeşil alan içerisinde yapıyorsunuz?" dedi. Toprak ise, "Plan bütünlüğünü sağlamak için yapıldı" dedi. Meral KINACILAR, Ayşegül BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.