1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkan Hasan Karabay dert yandı
Başkan Hasan Karabay dert yandı

Başkan Hasan Karabay dert yandı

*Kamudaki hekimler omuz, bel ağrısından muzdaripler…*Özellikle Ak Parti ve CHP'ye teessüf ediyorum...*Devlet protez yapımını bırakacak, çekim ve tedavi...

A+A-

*Kamudaki hekimler omuz, bel ağrısından muzdaripler…

*Özellikle Ak Parti ve CHP'ye teessüf ediyorum...

*Devlet protez yapımını bırakacak, çekim ve tedavi yapacak

*Siyasiler ancak ticaret erbabını, sanayiciyi görüyor…

*200 üyemiz var, bütün hepsi siyasetçilere küstü

Gaziantep Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Karabay, sahte dişçiler, kamuda çalışan hekimlerin iş yükü ağırlığı muayenehane açan emeklilerden kesilen yüzde 15 kesinti gibi sorunların yanısıra siyasetçilerin diş hekimlerine karşı tutumlarından da yakındı. Toplumun üvey evlatları olmadıklarını söyleyen Hasan Karabay, "Hiçbir siyasi partinin adayları odamıza gelmedi. Bütün partilere teessüf ediyorum, özellikle Ak Parti'ye ve CHP'ye. Onlar ancak ticaret erbabını, sanayiciyi görüyor" dedi. Dünyanın hiçbir ülkesinde devletin porselen krom yapmadığını da söyleyen Karabay, "Devlet zararda. Devlet protez yapımını bırakacak, çekim ve tedavi yapacak" dedi.   

FAKÜLTE MEZUNLARI BOŞTA  

Gaziantep Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Karabay ile sektörü ve sorunlarını konuştuk. Karabay, özel muayenehanesi olanların sıkıntılı olduğunu belirterek, "Yaşı 40'ı aşmış insanlara sen muayenehaneyi kapat git, ne yaparsan yap diyorsun. Belirli bir yaştan sonra bilgisayar öğrenme çok zor. Bazı arkadaşlarımız muayenehaneyi evde oturmamak için uğraş yeri olarak görüyor. Asıl problem mezun olup gelen arkadaşlarla ilgili. Şu anda 47 tane fakülte var. Bunlar 70'e ulaşmak üzere, tasarı halinde. Lise mezunu değilde artık fakülte mezunları boşta" dedi.   

TEKNİSYENLERİN ÜZERİNE GİDİLMELİ 

'Bu çağda sahte diş hekimleri sorunu hala devam ediyor' diyen Karabay, "Merdiven altı dişçilerden artık utanıyoruz. 21. yüzyılda hala bu ekip çalışıyor. Hastane bedava bakıyor ona da gitmiyorlar. Derdiniz ne, sağlığınızı yerde mi buldunuz? Diş hekimlerinin üstüne gidildiği kadar teknisyenlerin üzerine gidilmiyor" dedi.

BİR GÜNDE 50 HASTAYA BAKILMAZ  

Gaziantep'te 63 tane özel muayenehane olduğunu, bu sayının 10 yıl önce 150 civarında olduğunu söyleyen Karabay, "Diş hekimleri zor olsada devlette çalışmayı tercih ediyorlar. Ancak bir insanın günlük bir hasta bakma kapasitesi var. Bir günde 50 hastaya bakamazsınız, hele de bizim meslekte. Ağız ve diş sağlığı merkezlerindeki hekimlerin dertlerini dinliyorsunuz ağlayacak hale geliyorsunuz. Serbest meslekte çalışanlara bakıyorsunuz ağlayacak hale geliyorsunuz. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz" dedi.   

ODAMIZA GELMEDİLER, HEKİMLER KÜS

Ak parti milletvekillerinin diş hekimlerini ziyaret etmemesini eleştiren Karabay şunları söyledi:"Allah'tan korkun 9 milletvekilinin bir tanesi altı ayda, bir senede hele bir gelin, sağlıkçılar olarak derdiniz nedir deyin. Onlar ancak ticaret erbabını, sanayiciyi görüyor. Gerisi lazım değil diyorlar. Biz toplumun üvey evlatları değiliz. Bizim kesimle ilgilenin diyoruz. Maalesef tahsilli kesime bakılmıyor. Teessüf ediyorum, hiçbir siyasi partinin adayları odamıza gelmedi. Buradan oda başkanı olarak şunu dile getirmek istiyorum, bütün partilere teessüf ediyorum, özellikle Ak Parti'ye ve CHP'ye. Her ne kerametse bizi adamdan saymıyorlar diyorum. Ama birgün gelecek bizde onlara öyle bakacağız. Ben bir başkanım, normal Hasan Karabay olsam beni ziyaret etmesinler. Okumuş tahsilli insanları her ne hikmetse artık bunlar muhatap kabul etmiyorlar, ben öyle görüyorum. Ya bir gelin. Genellikle ticaret erbabı, işadamına gidiyorlar. Bizde insanız, bizim hekimlerimizde insan, insan onure edilmek isteniyor. Bütün hekim arkadaşlarımız üzgün, A partisi B partisi ben ayırmıyorum 200 üyemiz var, az değil. Üstelik bu kayıtlı üye, bütün hepsi küs. Okumuş tahsil görmüş insanın bir halini hatırını sorun. Maaşımızdan yüzde 15 kesiliyor. Bu sorunu ne iktidar ne muhalefet dile getiriyor, kaygımız bu. Emekli olan vatandaşlarımız muayene açtığı zaman maaşından yüzde 15 kesilmesin istiyoruz. "    

DEVLET ZARARDA

Devlet hastanelerinin ağız ve diş sağlığı merkezlerinde aylık 150 bin hastaya bakıldığını, bu rakamın çok fazla olduğunu dile getiren Karabay, "Hasta sayısı başarı ölçüsü değil. Sonrada bizlere dolgu yaptırdım yetiş diyorlar. Devletin malzemesi gidiyor, hekim gece gündüz çalışıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde devlet porselen krom yapmıyor. Bizde de böyle olmalı, koruyucu ve önleyici hekimlik yapılmalı. Devletin tek yapacağı şey koruyucu ve önleyici hekimliği öne alacak. Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde protez yapımını bırakacak, çekim ve tedavi yapacak. Bunu yaptığı zaman bugünkü masrafın nereden bakarsanız yüzde 50'si düşecek. Benim asli görevim dişi kurtarmak olsun devlet olarak. Avrupa bunu yapıyor. Devlet zararda. Biz diyoruzki porsenel de dahil, protezde dahil devlet bu işi bıraksın. Milli servet açısından büyük bir zarar, az bir para değil. Leblebi çekirdek gibi implant yapılıyor. İmplant balayını yaşıyor. Önüne gelen herkes implant yaptırıyor" diye konuştu.   

DEVLET BEDAVA PROTEZ YAPMAZ  

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde gece nöbeti konmasını eleştiren Karabay, "Siz dünyanın hiçbir yerinde olmayacak şekilde gece nöbet koydunuz. Adam gece jeeple geliyor. Gece sabaha karşı sarhoş sallanıyor geliyor. Bir şey söylediğiniz zaman ağız diş sağlığı merkezlerindeki arkadaşlar kırılıyor. Ancak günde 50 hastaya bakıyorlar işleri çok zor. Birçokları omuz ağırısından, bel ağrısından muzdarip. Devlet bedava diş çeker, dolgu yapar, kanal tedavi yapar başüstüne, ama protezi devlet bedava yapamaz. Sigaranın bedene verdiği zararı benim devlet olarak karşılamak mecburiyetim yok. İçme sigarayı. Ben niye bedava bakayım. Benim zoruma gidiyor. Adam jeeple geliyor bedava diş çektiriyor" şeklinde konuştu.

 

Meral KINACILAR  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.