1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başar Küçükparmak net konuştu
Başar Küçükparmak net konuştu

Başar Küçükparmak net konuştu

Son yıllarda ilimizde yoğun olarak yangın felaketleri ile karşı karşıya kaldığımızı belirten Mükina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Başar...

A+A-

Son yıllarda ilimizde yoğun olarak yangın felaketleri ile karşı karşıya kaldığımızı belirten Mükina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Başar Küçükparmak, "Binada hiçbir yangın önleminin alınmadığını görülmektedir. Herhangi bir yangın söndürme sistemi, kaçış yolları, duman tahliye sistemi ve yangın merdiveni olmaması, yangının kısa sürede felakete dönüşmesine neden olmuştur. Gerekli önlemler alınsa bu felaketler yaşanmaz" dedi.

Bir tekstil atölyesinde meydana gelen yangın sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Küçükparmak, "Daha önce de defalarca belirtiğimiz gibi, yangının çıkmaması için gerekli önlemleri almak, yangının büyümesini ve söndürülmesini sağlamak ve yangın esnasında insanların güvenli bir şekilde binadan tahliyesi için gerekli önlemleri almak, yangının verdiği zararlardan daha ekonomiktir" dedi.

'Yasal bir zorunluluk olmasına rağmen binalarda, iş yerlerinde yangın tesisatı ve önlemleri konusuna, gerekli ve yeterli önemin verilmediğini görebiliyoruz' diyen Küçükparmak şunları söyledi:"Özellikle yeni inşa edilecek,  işyerleri, bina ve tesislerde, mutlaka tüm yangın önlemleri yerine getirilmelidir. Eski bina, işyeri ve tesislerde ise yangın tehlikesine karşı tedbirlerin alınması ve bu konuda gerekli ıslah çalışmalarının ivedilikle yapılması önem arz etmektedir. Özellikle eski binaların durumuna göre, yangın söndürme sistemleri, kaçış yoları, yangın merdivenleri vb. uygulamalar ile yangın önlemleri alınmalıdır."

Binada hiçbir yangın önleminin alınmadığını belirten Küçükparmak, "Yangın felaketinin yaşandığı bina dört katlı ve tekstil atölyesi olarak kullanılmaktadır. Yangın son iki kat arasındaki merdiven boşluğunda çıkmıştır. Yangın sonucunda çıkan karbon monoksit gazından dolayı ciddi zehirlenmeler olmuş ve maalesef 3 kişi hayatını kaybetmiştir. Merdiven boşluğundaki yangın dolayısı ile insanlar merdiveni kullanamamış ve ancak itfaiye ekiplerinin yardımı ile bina dışından merdiven ve brandalarla binadan tahliye edilebilmişlerdir. Binada hiçbir yangın önleminin alınmadığını görülmektedir. Herhangi bir yangın söndürme sistemi, kaçış yolları, duman tahliye sistemi ve yangın merdiveni olmaması, yangının kısa sürede felakete dönüşmesine neden olmuştur. Bu ve benzeri felaketlerden ders çıkarılmalı ve gerekli önlemler ivedilikle alınmalıdır. Aksi takdirde ilimizde yaşadığımız bu yangın felaketi son olmayacaktır." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.