1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BARO’DA BAŞKAN İSKENDER KAHRAMAN
BARO’DA BAŞKAN İSKENDER KAHRAMAN

BARO’DA BAŞKAN İSKENDER KAHRAMAN

Gaziantep Barosu’nda yapılan seçimlerde yeni başkan İskender Kahraman oldu. İki adayın katıl- dığı ve 930 avukatın katıldığı Kongrede İskender Kahraman 580 oy alarak Başkan seçildi. Bülent Duran ise 344 oy aldı.

A+A-

İskender Kahraman, Bülent Duran ile birlikte 4 yıldan beri Bayram Şarklı başkanlığındaki baro yönetiminde görev yaptıklarını hatırlatarak, “Yıllardır büyük bir özveriyle baromuz için hizmet etmeye çalıştık. Baro başkanlığı da bu işin en son noktası ve onurlu bir görev o nedenle bu göreve talip oldum. Meslektaşlarımız burada çok güzel bir yarış içerisine girdiler. Biz bir hizmet yarışına girdik. Seçim sonucu ne olursa Gaziantep Barosu kazanacak ve birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.ve salondakilere teşekkür etti.

İŞTE YÖNETİM

Mehmet Ovayolu, Melihşah Korkmaz, Ergün Tekin, Özlem Çiçek Moroğlu, Serdar Serçe, Göksel Öztürkmen, İbrahim Gören, Ender Kılıç, Adalet Çıngı, Erdem Gökpınar.,

ADAYLARDAN OTOPARK, SOSYAL TESİS SÖZÜ

Baro Konferans Salonu'nda gündem maddelerinin görüşüldüğü genel kurulda adaylar söz aldı ve projelerini sıraladı. Her iki aday da sosyal tesis ve otopark konusuna değindi. Ş

ARKLI NİYE ADAY OLMADI?

Mevcut Başkan Bektaş Şarklı, genel kurulun açılışında yaptığı konuşmada neden aday olmadığını anlattı. Şarklı,  2008 yılından bugüne kesintisiz olarak yönetim kurulunda görev yaptığını, aldığı bir kararla bunu sonlandırdığını belirterek, "Verdiğim bu kararın bazılarını sevindirdiğini, ancak samimi dostlarımı da gerçekten üzdüğünün farkındayım. Ancak bundan sonra baro başkanı olarak çok verimli olamayacağımı düşündüm. Bu kararımın barolarda veya siyasette koltuğuna ölümüne yapışmış, koltukla özdeşleşmiş, toplumla ilgili hiç bir hedefi veya düşüncesi olmayan, her makamdaki başkanlara da belki önek olmasını istedim" dedi.

EĞİLİP BÜKÜLMEDİK

'Bu süre zarfında hukuksuzluğu ve kanunsuzluğu kanıksamış bürokrasiye yargının el pençe durduğu sisteme ve anlayışa biat etmeden, demokrasi ve hukuk ekseninde elimizden geldiğince karşı durmaya çalıştık' diyen Şarklı, " Gerek adliye içerisindeki diğer meslek grubuyla olan ilişkilerimizde gereksede dışarıdaki bürokrasiyle işbirliği içerisinde samimi ve gönülden çalışmalar yapmaya çaba gösterdik. Ama hiçbir zamanda hangi makam sahibi olursa olsun eğilip bükülmedik, düğmesiz cüpbelerimizi de kim olursa olsun iliklemeye çalışmadık" diye konuştu.

TÜRKİYE TRAVMA YAŞIYOR

Yargının bağımsız, tarafsız ve güçlü olması gerektiğini söyleyen Şarklı konuşmasını şöyle sürdürdü:" Türkiye'nin ihtiyacı olan şey demokrasi ve hukuk devletidir. Türkiye bugün 15 Temmuz Darbe teşebbüsü nedeniyle adeta her alanda bir travma yaşamaktadır.  Sandıkla gelenler sandıkla gitmelidir. Türkiye darbe süreciyle elbette hesaplaşacaktır. Ancak adil yargılanma ilkeli ve musumiyet karinesine gölge düşürülmemelidir. Dileğimiz olaganüstü halin olağanlaştırılmamasıdır.

 OHAL gerekçe gösterilmek suretiyle kurunun yanında yaşta yanmamalı, darbecilerle hesaplaşma adı altında farklılıklar muhalifler siyasi iktidar gibi düşünmeyenler tasfiye edilmemelidir."

AVUKATLAR İLGİSİZ KALDI

Şarklı, görevi başında öldürülen Av. İsmail Akkaya'yı saygıyla anarak rahmet dilerken bir üzüntüsünü de dile getirdi. Şarklı, Akkaya için düzenlenen gerek yürüyüşe, gerekse failin yargılandığı duruşmalara avukatların ilgisizliğinden üzüntü duyduğunu söyledi.

DURAN: TOPLUM İÇİN UMUT KAYNAĞIYIZ

Av. Bülent Duran, otopark ve sosyal tesis projesinin yanısıra yapacağı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Duran, "Avukatlık sınavının getirilmesi hususunda çalışma yapmak, vekaletlerin baro tarafından düzenlenmesi ve buradan elde edilen gelirin havuza aktarılarak meslektaşlara dağıtılması, gayrimenkul satışlarında ve kurulan ipoteklerde hukuki güvenceyi tesis oluşturmak amacıyla avukatın olma zorunluluğu ve Baromuza sosyal tesisi kazandırmak ve bu tesisin içinde meslektaşlarımızın kullanabileceği alanlar yaratmak gibi çalışmalarımız olacak. Bizler gelinen aşamada her ne kadar itibar yitirmiş olsakta toplum için umut kaynağıyız" dedi.

KAHRAMAN:İDARİ BİNA SIKINTIMIZ VAR

Av. İskender Kahraman da avukatların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi. Otopark problemine de değinen Kahraman, "Bölge adliye mahkemelerinden sonra otopark sorunu daha da artacak. İdari bina sıkıntımız var. 15 Temmuz sonrası artan soruşturmalar nedeniyle avukatlar fazla mesai yapıyor. Genç meslektaşlarımızla ilgili iyileştirmeler, vergi muafiyetlerin sağlanması için çalışmalarımız olacak" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum