1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Baraj kalkmalı, seçim sistemi değişmeli
Baraj kalkmalı, seçim sistemi değişmeli

Baraj kalkmalı, seçim sistemi değişmeli

Yurttaş Hakları Derneği Başkanı Ali Peri,  ülkenin en önemli meselelerinden birisinin de seçim sistemi olduğunu söyledi. Seçim barajının da büyük...

A+A-

Yurttaş Hakları Derneği Başkanı Ali Peri,  ülkenin en önemli meselelerinden birisinin de seçim sistemi olduğunu söyledi. Seçim barajının da büyük haksızlık olduğuna vurgu yapan Peri, “Yüzde 10’luk seçim barajı Demokratik açıdan da büyük yanlışlıktır.

Milletin  tanımadığı tepeden inme adayları seçmek zorunda bırakılmasının Demokratik olmadığına vurgu yapan Peri, “Demokratik açıdan milletin yalnızca ortaya konulan adayı seçme de değil, aday belirleme konusunda da etkin olmalı. Mecliste kendisini temsil edecek isimleri kendisinin belirlemesi gerekiyor dedi.

TERCİHLİ SİSTEM ÖNEMLİ

 Peri, mevcut Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanunu ile vatandaşların temsil haklarının siyasi partilere devredildiğini belirtti.Seçmen Aday olarak görmek istediklerini tercih edebilmeli. Tercihli sisteme geçilmeli Her seçim öncesi, tüm kesimler tarafından eleştirilen, yanlışlıkları vurgulanan ve değiştirilmesi gerektiği söylenen seçim sistemi, daha sonra unutulmaktadır. Bu konunun gündeme getirilmesi, seçimlerin işlevlerini yerine getirebilecek bir araç haline dönüştürülmesi gerekmektedir” dedi.

SİYASİ AHLAK YASASI DA OLMALI

Yeni seçim sistemi içerisinde Siyasi Ahlak Yasası’nın da yer alması gerektiğinin altını çizen Peri, “Bugün bir milletvekili hakkında suçlama yapıldığında yargılanamıyor. Daha önce suç işlemiş ve sonradan vekil seçilmişse yine yargılanma şansı kalmıyor. Böyle bir uygulama olamaz. Bu ülkede herkes eşit olmalı. Suçu işleyen cezasını çekebilmeli. Milletvekili dokunulmazlıkları ile ilgili de yıllardır hep tartışmalar olur.  Vekiller Kürsü dokunulmazlığı dışında hukuka hesap vermelidir” şeklinde konuştu .

BARAJ BÜYÜK BİR HAKSIZLIK

 

Seçim barajının da büyük haksızlık olduğuna vurgu yapan Peri, “Yüzde 10’luk seçim barajı Demokratik açıdan da büyük yanlışlıktır. Milyonlarca seçmenin oyu desteklemediği partilere gidiyor. Farklı partilere milletvekili kazandırıyor. Seçim barajı kaldırılmalı ve tüm kesimler mecliste temsil edilmeli. Kaldırılamıyorsa dahi en azından yüzde 3’e indirilmeli. Hem haksızlıklar ortadan kalkar, hem de daha fazla görüş ve düşünceler mecliste temsil edilir. İnsanlarımızın oyu da boşa gitmemiş olur” ifadelerini kullandı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.