1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baklava yine gündemde
Baklava yine gündemde

Baklava yine gündemde

Baklava tartışması Avrupa'da yeniden alevlendi. AbKomisyonu, "baklava" teriminin kullanımının Avrupa topraklarında serbest olduğunu ancak "Antep Baklavası"...

A+A-

Baklava tartışması Avrupa'da yeniden alevlendi. AbKomisyonu, "baklava" teriminin kullanımının Avrupa topraklarında serbest olduğunu ancak "Antep Baklavası" ve "Gaziantep Baklavası" terimlerinin21 Aralık 2013'te Türkiye üzerine tescillendiğini bildirdi. AvrupaParlamentosu'nda bir Fransız vekil de Yunanistan'ın "baklava" kelimesini her kullandığında Türkiye'ye pay ödemek zorunda olduğunu iddia edip durumdan yakındı.

ÖNERGE VERDİLER

Avrupa Parlamentosu'nun Fransız Üyesi (Özgürlük ve Demokrasi Grubu) Philippe de Villiers'in baklava adının hangi ülke adına tescilli olduğu konusunu bir yazılı soru önergesiyle Ap'ye taşıdı. Baklava adınıTürkiye'nin sahiplenmesinin haksızlık olduğunu savunan vekil önergesinde şöyle dedi: "Avrupa Komisyonu Türkiye'yi baklavanın keşfedildiği yer olarak görüyor ve tatlının korunmakta olan menşe adı ve korunmakta olan coğrafi işaretler (PGI'ler) listesine girişi bu bilgiyi içeriyor. Ab Üye Devletleri için (aralarında Türkiye'nin olmadığını unutabiliriz korkusuyla) bu menşe ile rekabet etmek bu nedenle imkânsızdır. Listenin hedefi yüksek kaliteli tarımsal ürünlerin adlarını korumaktır. Ancak, tatlının geleneksel üreticisi olan Yunanistan, şimdi baklava terimini her kullanışında Türkiye'ye bir pay ödemek zorunda. Komisyon, özellikle Yunanistan'a zararlı bu şaşırtıcı topluluk dışı tercihli seçimini açıklayabilir mi?"

-CIOLOŞ: GAZİANTEP BAKLAVASI

TÜRKİYE'YE TESCİLLİ, BAKLAVA SERBEST

Ab'nin Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Dacian Cioloş iseTürkiye'de belli adla anılan baklava türlerinin 21 Aralık 2013 tarihinde tescil edildiğini belirtirken Fransız vekilin önergesine şu yanıtı verdi:

 

"Türkiye Avrupa Komisyonu'ndan tek bir bileşik ismin korunmakta olan coğrafi işaret olarak tescil edilmesini istedi, "Antep Baklavası' / "GaziantepBaklavası.' Bu uygulama Ab resmi gazetesinde yayınlanmış üç aylık bir itiraz süresi açılmıştır. Herhangi bir itirazın yokluğunda yukarıda atıfta bulunulan bileşik isimler Komisyon tarafından 21 Aralık 2013 tarihinde resmi olarak tescil edilmiştir. Yukarıda geçen isimler sadece tam ve bütün olarak koruma altındadır. Ayrı olarak "baklava' teriminin korunması, Sayın Üye'nin iddiasının aksine bırakın Komisyon tarafından onaylanmayı,Türkiye tarafından da talep edilmemiştir. Bu nedenle örneğin "kek' terimi gibi, "baklava' teriminin kullanımı Avrupa Birliği bölgesinde serbesttir, bununla birlikte "Brioche Vendee' (bir çörek) bileşik isminin tescili bir korumalı coğrafi işaret olarak yapılmıştır." ANKA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.