1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakkal'la dobra dobra
Bakkal'la dobra dobra

Bakkal'la dobra dobra

*Doğrusunu söylemek gerekirse, Fenerbahçe maçında puan alacak oyun oynamadık*Ben o gün oynayan 11 kişi kadroyu anadolu takımlarının birisinde kursam ilk...

A+A-

*Doğrusunu söylemek gerekirse, Fenerbahçe maçında puan alacak oyun oynamadık

*Ben o gün oynayan 11 kişi kadroyu anadolu takımlarının birisinde kursam ilk 5'te oynarım

*Bursa'da Özgür Bayer, Deumi, Mehmet Çoğum ve Metin yan yana oynatmıştım böyle hata yapmamışlardı

*Afanou cezasını çekmiş görünüyor, ama gelir arkadaşından özür diler, bizden özür diler, af edilmeyecek bir şey değil

*Biz Sedlak'ı iki ay önce transfer yaptık ama Sedlak'ın şu anda bonservis parasını yatıramadığımız için sertifikasını alamıyoruz.

* Basında bazılarının eleştirilerini anlayamıyorum. Gaziantep'e gelelim 1.5 ay oldu, burda tanıdığım sadece bir kaç tane gazeteci arkadaş antrenmana geliyor ve bizden görüş alıyor. Diğerleri daha bizi ziyaret bile etmediler daha bizi tanımıyorlar.

EYÜP ÖZKAN

Fenerbahçe maçı bitti, maçtan sonra sıcağı sıcağına açıklama yaptınız. Aradan 3 gün geçti ve maçı defalarca izlediniz sanırım. Sizce kaybedilen Fenerbahçe maçı için düşünceniz nedir?

Öncelikle şunu söyleyeyim, Fenerbahçe maçında oyuna kötü başladık. 2 tane çok basit diyeceğim bize yakışmayan gol yedik. Sonra oyunu ikinci devre toparlasakda istediğimiz oyunu ortaya koyamadık. İlk devrenin sonlarına doğru bulduk ama ikinci yarıda başa baş bir oyun ortaya koyduk. Onlar girdiler atamadılar, biz girdik atamadık, ikinci devre başa baş geçti. Doğrusunu söylemek gerekirse, puan alacak oyun oynamadık işin açıkcası. Yani bizim istediğimiz oyun şekli bu değildi sadece mücadele etmeye çalıştık. Hata yaptık özellikle defansta hata yaptık. Ama şöyle baktığımda genelde niyet olarak koşma, mücadele açısından iyiydiler ama oyun olarak iyi değildik.

Maçtan sonra yaptığınız açıklamada "Böyle olacağını biliyordum" dediniz. Peki böyle olacağını biliyordunuz önlem aldınız mı ve neden arka arkaya iki gol yedik?

Maçtan sonra yaptığım açıklama yanlış anlaşılmış galiba. Ben yaptığım açıklamada kadronun böyle olacağını biliyordum diye açıklama yaptım. Ben Fenerbahçe'nin böyle oynayacağını biliyordum diye açıklama yapmadım. Bize maçtan önce haber gelmişti, kadroyla ilgili bende kadronun böyle olacağını biliyordum demek istedim. Ben o zamanda söyledim, özellikle bunu ben o gün oynayan 11 kişi kadroyu anadolu takımlarının birisinde kursam ilk 5'te oynarım. O kadroda 5-6 tanesi milli takımda oynuyor, hepsi Fenerbahçe'nin oyuncusu özellikle hepsi transfer edildikleri takımların üst düzey oyuncularıydı. Ben sadece burada sadece kadroyu bildiğimi söyledim ama bizim kadro şablonumuz belliydi.

Ama herkes Fenerbahçe'nin yedeklerine yenildiğiniz için eleştiri yapıyor?

Şimdi herkes yedeklere yenildiğimiz lanse etmeye çalışıyor, ben onların yedek olduğuna inanmıyorum. Şimdi ben sana soruyorum o gün ilk 11'de çıkan o futbolcuları hangi teknik adam kadrosunda görmek istemez sen istemezmisin. Az önce dediğim hepsi geldikleri takımlarda üst düzey oyunculardı. O kadroda 5-6 tane milli takımda oynayan oyuncu var, bunlara nasıl yedek dersiniz.

Mutlaka siz daha iyi görüyorsunuz, savunmada büyük zafiyet yaşanıyor. Bekir yok, Mehmet Polat sakat, Afanou kadro dışı bu durumda 10 günlük Özgür Bayer'in yerine Fatih Şe'i oynatmayı düşünseydiniz daha iyi olmaz mıydı?

Şimdi şöyle Fatih'i de düşünebilirim. PAF takımıyla maç yapacağız Fatih'i deneyeceğim. Ama o çocuklarında bir getirisi var. O çocuk hiç oynamadı Fatih bu zamana kadar hiç oynamadı. Şimdi bu denemeyle oluyor bir anda kadroyu değiştirme yapamazsın.

Mehmet Çoğum, Deumi, Özgür ve Metin ilk kez mi yanyana oynuyorlar?

Hazırlık maçlarında oynatmıştım ben onları, özellikle yurt dışı maçlarında iyi oynadılar. Bursa'da yapılan hazırlık maçında Özgür çok iyi oynamıştı. Bursa'da Özgür Bayer, Deumi, Mehmet Çoğum ve Metin yan yana oynatmıştım böyle hata yapmamışlardı çok iyi oynamışlardı. Şimdi öncelikle şunu anlamak gerekiyor. Bu bir süreç bir maça endeksli olmamak gerekiyor, tabi ki hatalar görüle görüle telafi edilebilir. Kasımpaşa karşısında çıkardığımız on birde Mehmet Polat olmuş olsaydı yine Özgür sağ kanatta oynayacaktı. Ama stoper en yakın futbolcu Özgür ve Deumi vardı Özgür ve Deumi ile başladık. Bunlar oynayan adamlardı. Özgür Bursa maçında çok iyi oynamıştı. Yani o çocukların kötü oynadığını değilde çok basit hatalar yaptık. Aslında savunmaya sadece yüklenmek yersiz. Bence tüm takıma yüklenmek gerekir tüm takım savunma yapar. O gün bizim Kemal attığı golde orta sahanın da geriye gelmesi gerekiyordu.

Kasımpaşa ve Fenerbahçe maçında görüldü ki savunmada ciddi hatalar yaşanıyor. Bu durumda kadro dışı bırakılan Afanou'yu affetmeyi düşünüyor musunuz?

Şimdi burda benim Afanou'ya karşı kişisel bir problemim yok. Ben burda bir takım disiplini yaratmaya çalışıyorum. Afanou çok önemli bir oyuncu, Afanou ile yurt dışında konuştuğumuzda hem övgü dolu sözler sarf ettim. Arkadaşlarıyla çok iyi ilişkiler içindeydi, antrenmanlarda çok iyi çalışıyordu. Ama son Bursa maçında yaptığı olay bunu sadece Afanou değil diğerleri yapsa yine kadro dışı kalırdı. Bu sadece Mesut Bakkal'a ve takıma değil Gaziantep camiasına yapılmış bir hareketti ve bu harekette cevapsız kalamazdı. Biz onun cezasını verdik. Haa affedilmeyecek cinsten mi, affedilmeyecek bir cinsten değil. Afanou yine bizim oyuncumuz yine değerlendirmek için her türlü fedekarlığı yaparız. Ama burda takımın iç disiplini önemli haa burda Afanou'yu edersiniz çünkü Afanou adam öldürmedi, adam vurmadı ama televizyonların önünde çok fiili bir saldırısı var. Eğer ben orada öyle bir hareketi yapmamış olsaydım o zaman benim takımın üzerinde liderliğim tartışılmaya başlanırdı. Ki bu sadece benim verdiğim karar değildi o akşam yönetim kurulununda verdiği karardı. Ama o cezasını çekti, çekmişte görünüyor ama o gelir arkadaşından özür diler, bizler özür diler af edilmeyecek bir şey değil. Çünkü ben her futbolcuyu kazanma taraftarıyım, sonuçta ben Gaziantepspor için mücadele ediyorum. Ne Mesut hoca, nede Ahmet için değil, Gaziantepspor için uğraşıyorum.

Beşiktaş maçında oynayabilir mi yani?

Ama şöyle Afanou 15 gün, 20 gün filan aramızda yoktu. Maçın oynanmasına 3 gün var. Afanou'nun durumunun ne olduğu, ne getireceğini bilmiyorum bunu zaman gösterecek. Öncelikle af edilip daha sonra oynayıp oynamayacağına karar verilir.

Hocam Tomas Sedlak'da durum ne, neden oynamıyor?

Biz Sedlak'ı iki ay önce transfer yaptık ama Sedlak'ın şu anda bonservis olarak sertifikasını alamıyoruz. Bir miktar para yatıramadığımız için onuda yatırmamız gerekiyor, öncelikle onuda halletmemiz gerekiyor. Çünkü takım savunma mantalitesinde oynatacağımız oyunculardan bir tanesidir. Haa belki bir maç oynatır, belki bir maç oynatmazsınız. Çünkü lig çok uzun bir maraton. Tomas için söylüyorum hatta geçen hafta içinde çıkacaktı çıkmadı. Çok basit ya çıkması iki satır yazmamız gerekiyor ama bizim öncelikle Tomas'ın parasını yatırmamız gerekiyor. Tomas'ın transfer ücreti çok yüksek değil, sana şöyle söyleyeyim belkide yaptığımız transferde en ucuzu Tomas Sedlak sadece bu kadarını söyleyeyim yeter.

Yeni transferlerimizden Volkan ve Uğur Yıldırım uyum sorunu mu yaşıyorlar. Hala pek istenileni sahaya yansıtamıyorlar?

Özellikle Kasımpaşa maçına baktığınız zaman 7 tane farklı oyuncunun farklı oynadığını görüyorsunuz Gaziantepspor'da. Burada süreç çok önemli bir anda her şeyin taşların hemen yerine oturmasını bekleyemeyiz. Bu bir zamandır, çünkü Volkan bize geç geldi, Uğur bize geç geldi içinde bulunduğumuz transferde yaptığımız son 1 ayda yaptığımız olumlu işlerdi bunlar. Bu futbolculara biraz zaman tanıyalım her şeyin bir anda iyi olmasını bekleyemeyiz bende isterim ama biraz zaman lazım.

Beşiktaş maçında farklı kadro olabilir mi?

Farklı 11 şöyle diyeyim, ben yıllarca antrenörlük yaptım. Bir takım bir hafta kötü oynadığı için 4 kişi değiştirelim, 3 kişi oynamasın tekrar Ali'yi keselim böyle bir şey olamaz. Şimdi bir takım bir maç kaybeder ama hatalarını düzeltir. İnanılır insanlar vardır, inanılır oyuncular vardır . Her hafta 5 kişi değiştir başka kadro kur yaparsan o takım takım olamaz. Ama dersin ki ben sistemi değiştirim yerlerini değiştiririm diyebilirsin. Şimdi Fenerbahçe maçında defansta demeyelim de bireysel hatalar yüzünden gol yedik. Ben 10 kişiyle hucum yapmıyorum ki birde 4'lü defans kuruyorum. Ben bu hatayı takımdan ziyade bireysel hataya bağlıyorum.

Size ve Hasan Çetinkaya'ya yönelik yapılan eleştirilere ne diyorsunuz?

Eleştiriler çok abartılıyor bana göre. Ben mesela şimdi Gaziantep'e gelelim 1.5 ay oldu. Benim burda tanıdığım sadece bir kaç tane gazeteci arkadaş var. İnsanlar bizi ziyaret bile etmediler daha bizi tanımıyorlar. Ne yapmak istediğimizi bilmiyorlar işte bir siz geliyorsunuz birde bir kaç arkadaş geliyor. Diğerleri sadece dışardan bakarak yazı yazmayı eleştiriye katkıda bulunuyorlar. Ama bu sadece Mesut Bakkal veya menejer Hasan Çetinkaya'nın yaptığı bir iş değil yönetim ile birlikte yapılan iştir. Ben çıkıpta her şeyi ben yaptım veya diye söyleme lüksüm olamaz. Ben sadece rapor tutuyorum. Tek başıma oturupta ne Özgür'ü, ne Volka'ı, ne Uğur'u nede diğerlerini alabilirim. Bunları yönetim ile birlikte karar verip alıyoruz. Ama gelip sizin aracılığınızla şunu söyleyeyim. Gelip bizi ziyaret etsinler, bizi çağırsınlar biz gidelim. Ama şu ana kadar ne kimse bizi ne çağırdı nede konuşmaya geldi ropörtaj için ve kimse bizi çağırmadı. Bir tek siz geldiniz başka kimse gelmedi. İnsanları tanımadan, ne yaptıklarını bilmeden eleştirmek yanlış diyorum. Daha ligin ikinci haftası ama çok abartılı eleştiriler yapılıyor. Ben eleştirilere her zaman açığım ama yönlendirici olmalı. Ben yarın giderim Ahmet gelir, başkan gider başkası gelir yönetimler değişir ama daha öncede söylediğim gibi Gaziantep takımı bir tane. kişisel sorunları bırakalım, çatışmaları bırakıp Gaziantepspor'a sahip çıkalım. Sonuçta herkesin bir hedefi var, Gaziantepspor'un geçen seneki problemi yaşaması bunuda yaşamayacağız.

Futbolcularla herhangi bir problem yaşıyormusunuz?

Valla şu anda hiç bir problemimiz yok. bizim zaten böyle bir problemimiz olamaz. Biz buraya hizmet vermeye geldik. Belki insanlar dışardan yanlış algılayabilir, farklı yorumlayabilir, herşeyi bunlar yapıyor, herşeye bunlar karar veriyor, her taşın altında bunlar var diyebilirler ama biz yalnızca işimizi yapıyoruz. Takımda hiç kimse beni hayal kırıklığına uğratmadı, takımda hiç bir problemim yok.

Faruk'u niçin gönderdiniz ?

Faruk'u gönderdik, yönetim kurulu ile birlikte. Ben tek başıma karar vermedim. O gün maçtan sonra toplandık ve bazı kararlar aldık. Faruk takım içindeki düzene uymadığı için gönderdik.

Başkan ve Yönetimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yönetim ve başkan çok fedakar davranıyorlar. Gaziantepspor için başarısı için uğraşıyorlar. Tabii sıkıntı yaşanıyor, bu sıkıntı sadece Gaziantepspor'da değil her takımda maddi sıkıntı yaşanıyor ama yönetim geçtiğimiz sezon yaşanan sıkıntıların yaşanmaması için önemli işler yapıyor.

Beşiktaş karşısında ne yapacaksınız?

Beşiktaş çok iyi oynayan takım son iki haftayı galibiyet ile kapattılar. Ama bizimde mutlak kazanmamız gereken maç. Ben sadece bu maça değil her maça kazanmak için çıkıyorum. Beşiktaş maçına da kazanmak için çıkıyoruz, mücadele edeceğiz ve kazanmak için bütün gücümüzü sahaya yansıtacağız. Biz oynarsak kazanacağımız düşünüyorum. Benim felsefem Beşiktaş maçıda olsa, Kasımpaşa maçıda olsa kazanmaktır. Beşiktaş karşısına da kazanmak için çıkıyoruz. Ben yine Kasımpaşa olduğu gibi Beşiktaş maçında da aynı coşkunun Beşiktaş maçında da devam etmesini istiyorum. Beşiktaş maçında tüm taraftarlarımız tribünü doldurarak tezahüratlarıyla bizi desteklesinler. Ben inanıyorum ki taraftarlarımız bizi Beşiktaş maçında yalnız bırakmayacaktır, onlarda bize inansınlar.

Mehmet Polat'ın durumu nedir ?

Sakat olan Mehmet Polat'ın iyileşeceğini düşünüyorum, Mehmet Polat Beşiktaş maçına yetişebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.