1. YAZARLAR

  2. Ebru Kont

  3. BAKIŞ AÇISI
Ebru Kont

Ebru Kont

Yazarın Tüm Yazıları >

BAKIŞ AÇISI

A+A-

Bayılıyorum çocuklara adam olmuş muamelesi yapıp, onlara olabildiğince sadeleştirilmiş bir dil ile biz büyüklerin dünyasını açmaya, onlara büyük meselelerini yalın bir halde anlatmaya. Çünkü onlar sadece gördüklerini yada duyduklarını alıyor, inanılmaz hayal güçlerine rağmen en basit sonuca varıyorlar,korku nedir bilmiyorlar, bazen kulağımıza acımasızca da gelse, ne düşünüyorlarsa onu pat diye söylüyorlar..

Beyinleri ve kalpleri hala tertemiz, öyle biz büyükler gibi öküz altında buzağa filan da aramıyorlar. Çocuklarla konuşurken o kadar basite indirgemem gerekiyor ki anlattığım konuları,gereksiz kelimelerden arındırdığım cümleler ile bazen hemen meselenin özünü görebiliyorlar. Bende karşımdaki bacaksızı mutlu edeceğim derken, sonunda ben bile olaya bambaşka bir yerden bakabiliyorum.

Şimdiye kadar az çok yazılarımdan anlamışsınızdır belki, ben olaylar üzerinde kafayı yiyene kadar düşünen ama ondan da çok sebeplerini merak edenlerdenim. Ve gerçekten çok merak ediyorum, çocukların bu kısa, net, temiz bakış açısı çocukluğundan mı yoksa erkek ya da kız olmalarından mı geliyor? Çünkü daha "bence, kesin, var ya, eminim" ile başlayan cümleleri kuracak kadar tecrübeleri yok ya hayatta, acaba diyorum insan yaşadıkça, gördükçe, tecrübelendikçe olayları daha komplike, her şeyi olduğundan daha da bir önemliymiş gibi mi yaşamaya başlıyor ve üzerinde olması gerekenden daha fazla konuşuyor ve olaylar üzerinde gerektiğinden daha fazla tartışıyoruz da, o yüzden mi çocuk gibi saf ve temiz bakamıyoruz olaylara?

 Peki biz büyüklerin bakış açıları hangi yaş aralığında ve nasıl şekilleniyor? Ne ara kendi doğrularımız ile olayları zenginleştirmeye başlayıp, herşeyi olduğundan farklı görmeye başlıyor, sonra da buna kendimizi alıştırıyoruz? Ve gerçekten çok merak ediyorum, çocuklar bazen bizi zorda bırakacak soruları ne zaman öğreniyorlar ki. En önemlisi de bizler dizlerimizin dibinde kendi dünyalarında oynadığını zannettiğimiz çocukların kafalarına farketmeden ne kadar gereksiz bilgi aşılıyoruz bunu farkediyorum çok geçmeden. Anlamazlar, algılayamazlar, çocuk o daha farkedemez kafası ile dikkatsiz ve şuursuzca yaptıklarımızın, ağzımızdan çıkanların, yorumlarımızın ne kadar etkisi var onların hayatında ve seyirci olarak başladıkları hayatta. Acaba diyorum çocukların o net, saf ve temiz bakış açılarına darbeyi ilk biz yakınları mı vuruyoruz? 

Ne tuhaf birşeymiş değil mi şu bakış açısı! Hepimiz aynı şeye bakıyor ama başka bir şey görüyor, baktığımıza her birimiz apayrı anlamlar yüklüyoruz. Hepimiz aynı şeyi dinliyor belki ama farklı şeyler duyup, bambaşka sonuçlara varıyoruz. Çocukluğumuzda baktığımız pencereden bakamıyor, büyüdükçe itina ile taktırdığımız çerçeveler ile bakış açımızı daraltıyoruz.

Peki hiç düşündünüz mü siz nereden ve nasıl bakıyorsunuz hayata?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.