1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BAKIN NELER SÖYLEDİLER ?
BAKIN NELER SÖYLEDİLER ?

BAKIN NELER SÖYLEDİLER ?

Siyaset ve ekonomi dünyası Referandumu değerlendirdi

A+A-

* GÜL:Milletimiz geleceğine sahip çıktı

* Erdoğan: Muhalefet havanda su dövüyor

* Koçer: 1 Kasım'a göre oyumuz arttı

* Yüksel: Gaziantep oyunu artıran illerden

* Ekici: Evet ittifakı ciddi kayıp içerisinde

* Gökdağ: Yüzde 60 anayasayı kabullenmedi

* Sucu: CHP artık iktidarın bir numaralı adayı

* Özkeçeci: Oyumuzu 1.5 puan artırdık

* Taşdoğan: Üzerimize düşeni yaptık

İŞ DÜNYASI

* Konukoğlu:Ekonomiye öncelik vermeliyiz

* Hıdıroğlu:Daha hızlı yol alacağız

* Tiryakioğlu:Yeni dönem milat olacak

* Çıkmaz:İş dünyamız adına umut verici

* Kaplan:Belirsizlik sona erdi

* Altunkaya:Tek isteğimiz birlik ve beraberlik

* Çelenk:Kazanan ve kaybeden yok

* Özyurt:Geleceğin Türkiyesi inşa edilecek

Gaziantepli iş dünyası ve siyasiler referandumu değerlendirdi. Birlik ve beraberlik çağrısı yapan iş dünyası, artık ekonomi ve reformlara odaklanılmasını isterken, siyasiler halkın kararına saygı duyduklarını söyledi. Ak Partili siyasiler Gaziantep'te yüzde 62.5 evet oranını başarılı bulurken, CHP'li siyasiler ise, Ak Parti'nin 1 Kasım' a göre Gaziantep'te kaybının yüzde 10 civarında olduğunu belirttiler.

SİYASİLER NELER SÖYLEDİ?

GÜL:MİLLETİMİZ GELECEĞİNE SAHİP ÇIKTI

Ak Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, 16 Nisan halk oylamasıyla milletin geleceğine sahip çıktığını söyledi. Gül, "Artık sürekli istikrar üretecek bir sisteme geçmiş olduk. Her zaman Anadolu irfanını yansıtan Gaziantep de halkoylamasında üzerine düşeni yapmış ve % 62,45 oranında tercihini “Evet” yönünde kullanmıştır" dedi. 'Milletimiz üzerine düşen görevi demokratik olgunlukla yerine getirmiştir' diyen Gül, "Bundan sonra her seviyede birlik ve beraberlik içinde “İri ve diri bir Türkiye” için; gerek ekonomide, gerek siyaset alanında her türlü adımı atacağız. Milletten aldığı iradeyle Meclisimiz uyum yasalarını çıkaracak, hükümetimiz ise halkımızın refahının arttırılması, Gaziantep’imizin ve ülkemizin kalkınması için ekonomik tedbirleri süratle alacaktır" dedi.

EKİCİ:GAZİANTEPLİLERDEN BEKLEMİYORDUM

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, halkın tercihine saygı duyduklarını belirtirken, ülkemizin felakete doğru gittiğini, diktatörlük felaket sisteminin geldiğini söyledi. Ekici, "Bunu iki senedir, net bir şekilde görüyoruz. Bir kişinin hükümranlığına Gazantep'te nasıl evet dediler, bunu anlamak zor. Gazianteplilerin iradesini bir kişinin eline bırakacağını beklemiyordum" dedi.

EVET CEPHESİ İRTİFA KAYBETTİ

Sonuçlara baktığında evet ittifakının irtifa kaybettiğini gördüklerini belirten Ekici, "Evet ittifakı ciddi kayıp içerisinde. Hayır cephesinde ise Türkiye geneli ve Gaziantep içinde ciddi bir yükselme var. Ama biz bunun üstünde bir beklenti içindeydik" dedi. 

YSK'nın kararını da eleştiren Ekici, "Böyle bir ülke olmaz, YSK karar değiştiriyor, bu demokrasiye gölge düşürüyor, bizi üzüyor, Türkiye bunlara layık değil" dedi.

GÖKDAĞ:YÜZDE 60 KABULLENMEDİ

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, kullanılmayan oylar da hesap edildiğinde yüzde 60'a yakın bir kesimin bu anayasa değişikliğini kabul etmediğini söyledi.

Anayasaların toplumsal uzlaşma ile yapılması gerektiğini, Türkiye'nin yarısının bu anayasa değişikliğine hayır dediğini belirten Gökdağ, "Toplumsal bir uzlaşma metni olmaktan uzaklaşmış bir anayasa değişikliği ile karşı karşıyayız. Ayrıca gerek genel merkez gerek Gaziantep'te itiraz edeceğimiz noktalar var.  Teshit etiğimiz 15 sandık var, sonuçlar YSK'nın sonuçları ile uyuşmuyor. Yüksek seçim kurulunun maçın ortasında kural değiştiren kararı ne demokrasiye ne hukuk devletine uygun değil. Bu bir talihsizlik ve seçimlerin üzerine çok ciddi bir gölge düşüren bir karar" dedi. 

72'DEN 62'YE DÜŞTÜ

Gaziantep sonuçlarını da değerlendiren Gökdağ, "1 Kasım sonuçlarını Ak partinin ve MHP'nin toplam oylarını topladığımızda yüzde 72 gibi rakamları vardı. Oy toplamından yüzde 10 kayıpları sözkonusu. Daha yüksek hayır bekliyordum ama Türkiye'de olan haksızlık hukuksuzluk eşitsizlik Gaziantep'te de kendini gösterdi. Muhalif oylar yükseldi. İktidarın toplam oyunun düştüğü illerden biri de Gaziantep. Tabi bizim demokrasi, Cumhuriyet, hukuk devleti mücaelemiz devam edecek. Oturup bu sonuçları değerlendireceğiz" diye konuştu.

ERDOĞAN:OYUMUZU ARTIRDIK

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep'in çok başarılı bir sonuç aldığını söyledi. 65 ve üstü beklediklerini belirten Erdoğan, "Yüzde 62.5 aldık. 1 Kasım'da yüzde 61'in üstüydü şu anda 62'nin üstü. Oy arttığına göre demekki her kesim vermiş sonuç itibariyle baktığımızda hem Türkiye kazandı hem Gaziantep kazandı. Gaziantep her seçim Türkiye'nin 8-10 puan üstündeydi yine onu sağladık, hatta11 üstü oldu. Gaziantep başarısını tescilledi" dedi.

MUHALEFET BOŞ HAVANDA SU DÖVÜYOR

YSK'nın kararını değerlendiren Erdoğan, "Muhalefet boş havanda su dövüyor. Çünkü zaten sandıklarda halk oyunu kullanmış. Sandıklarda bütün partilerin sandık kurulları üyeleri var, altına imza atmış doğruluğunu kabullenmiş, bunun itirazı mı olur? Bu teknik bir referandumdu bu tür referandumlarda yüzde 51.5 ile geçmiş olmasıda büyük bir başarıdır. Artık Türkiye koalisyonlara kapalı, bakanlar kuruluyla yasama yürütme yargı güçler ayrılığı ilkesiyle baktığımızdada tam bağımsız bir hale geldi, bu da ülkemiz için büyük bir kazançtır" diye konuştu.

YÜKSEL:BİZE NASİP OLDU 

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, milletin ilk defa kendi anayasasını yaptığını belirterek, " Şükürler olsun. Artık dün dünde kaldı, evet verende hayır verende bizim kardeşimiz, kucaklaşma zamanı, önümüze bakma zamanı. 100 yıldır beklenen bir sistemdir bu sistemi gerçekleştirmek bize nasip oldu" dedi.

GAZİANTEP OYUNU ARTIRDI

Gaziantep'in başarılı bir sonuç aldığını belirten Yüksel, "Önemli olan bu işin millet tarafından kabul edilmesidir. Gaziantep zorluklarına rağmen oyunu artıran illerden. Çok başarılı bir sonuç aldık. Bunu ekip çalışmasıyla başardık. Türkiye ortalamasının 11 puan üzerinde oy aldık. Evette, hayırda veren bizim kardeşimiz, yolumuza, önümüze bakacağız" dedi.

KOÇER:GAZİANTEP BAŞARILI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep'te 1 Kasım seçimlerinin üzerinde bir sonuç aldıklarını belirterek, vatandaşlara teşekkür etti. Yüzde 51.4’lük sonuçla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini belirten Koçer, en yüksek katılım sağlayan illerden birinin de Gaziantep olduğuna dikkat çekti. Olgunlukla ve sağduyu ile geçen bir seçim yaşandığını belirten Koçer, "Vatandaşlarımız demokrasi şöleni içerisinde sandığa gitti. Bu sonuçla birlikte birliğimizin, kardeşliğimizin ve daim olmasını temenni ediyorum. Gaziantep'teki netice başarılı bir sonuçtur. Sandığa giden herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye kazanmıştır, demokrasimiz kazanmıştır. Sonuç ülkemize, 80 miyona hayırlı uğurlu olsun" dedi.

ÖZKEÇECİ:1 KASIM'A GÖRE OYUMUZU ARTIRDIK

Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Gaziantep'in iyi bir sonuç aldığını belirterek, "Çok şükür. Gaziantep için çok güzel bir sonuç oldu, türkiye içinde iyi bir sonuç aldık. 1 milyon 350 bin evet oyumuz hayır oyundan fazla, biz burada evet diyen hayır diyen herkesi kucaklıyoruz, hepsi bizim vatandaşımız her türlü görüşe saygılıyız. hayırlı olsun" dedi. 

1 Kasım'a göre oy oranını artırdıklarını söyleyen Özkeçeci, "Oy oranımız 1.5 puan arttı. Mühim olan Gaziantep'in puanının artması. Teşkilat olarak girmedik sokak, dokunmadık hane neredeyse bırakmadık. 2 ay boyunca sahada çalıştık. Türkiye'nin geleceği için çok önemli bir karardı çok şükür başarılı olduk" dedi.  YSK'nın kararıyla ilgilide konuşan Özkeçeci, "Bizim için doğru bir karar. Eski örnekleri var ,yeni bir uygulama değil" dedi.

TAŞDOĞAN:ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, Gaziantep açısından güzel bir sonuç olduğunu, güçlü bir evet desteği verdiğini söyledi. Taşdoğan, "Seçmenlerimizden, hemşehrilerimizden, partililerimimizden Allah razı olsun" dedi. MHP olarak evete güçlü bir destek verdiklerini, sandıklara sahip çıktıklarını, üzerlerine düşeni yaptıklarını dile getiren Taşdoğan, "Bu bir siyasi parti seçimi değil. Biz seçim propagandamızı yaptık, çok kıt imkanlarla mucize gerçekleştirdik. Bu bir tercih meselesi, vatandaşımızın hakemliğine başvurduk. Milletin kararına saygı duymak lazım. Milletimiz böyle tercih etmiştir." diye konuştu.

SUCU:CHP'YE İKTİDAR YOLU AÇILDI

CHP İl Başkanı Hayri Sucu, eşit olmayan şartlarda, devletin bütün olanaklarını kullanan bir güçle yarıştıklarını belirterek, "Sevinmelerine değmez, artık karşılarında büyük bir blok var. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarının yolu açıldı. CHP artık iktidarın bir numaralı adayı, bu kaçınılmaz" dedi. 

ÖRGÜTLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bu seçimde CHP'nin oylarının yüzde 25'in üstüne çıktığını belirten Sucu, "Yüzde 13'te diğer partilerden oy geldiğini düşünüyoruz. Örgütlerimize çok teşekkür ediyorum, hepsi bütün imkansızlıklara rağmen, kendi imkanlarıyla büyük bir özveri içinde çalıştı. Örgütümüz sandıklara hakimdi, bize destek veren partili partisiz hukukçu arkadaşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ NE DEDİ?

HIDIROĞLU:DAHA HIZLI YOL ALACAĞIZ

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, "Belirsizlik sürecini geride bıraktık, artık daha hızlı yol alacağız” dedi.

Demokrasilerde en doğru kararı her zaman halkın verdiğini belirten Hıdıroğlu, " 16 Nisan’da Türkiye’de demokratik süreçler işlemiş ve halk kararını vermiştir. Ülkemiz için istikrar ve güven ortamı son derece önemli iki faktördür. Artık ekonominin ön planda olduğu bir gündem ile yatırımlara hız kazandıracak, ihracatımızı ve istihdamımızı artıracak,  ulusal ve uluslararası ekonomik ortamımıza güven ve güç sağlayacak yapısal reformlara odaklanmalıyız. Komşularımızla olan ilişkilerimizi barışçıl temeller üzerinde ilerletmek, Türkiye-AB ilişkilerine yeniden ivme kazandırmak geleceğe yönelik sosyal refah, rekabet, teknolojik ilerleme, yatırım, turizm, hukuk düzeni gibi kazanımlarımız için büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.

KONUKOĞLU:EKONOMİYE ÖNCELİK VERMELİYİZ

Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “Artık önümüze bakmalı, ekonomiye öncelik vermeliyiz” dedi.  Dünyanın önemli bir süreçten geçtiğine, özellikle içinde bulunduğumuz coğrafyada ciddi değişimler yaşandığına işaret eden Konukoğlu, Türkiye’nin karar alma süreçlerini hızlandıracak, istikrarlı ve sürdürülebilir siyasi yapıyı mümkün kılacak yeni bir yönetim sistemine geçmesi gerektiğini bildirdi.

TİRYAKİOĞLU:YENİ DÖNEM MİLAT OLACAK

Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Türkiye’de halk iradesinin bir kez daha tecelli ettiğini vurgulayarak,” Milletimiz ferasetiyle referandumda tercihini yapmıştır" dedi.  Türkiye’de anayasa değişikliği ile ilgili gerçekleştirilen referandumun demokratik toplumlara örnek olacak bir şekilde huzur ve güven ortamında yapıldığını vurgulayan Tiryakioğlu, “Aziz milletimiz tarihi bir referandumla tercihini anayasa değişikliğinden yana kullanmıştır. Sandıkta tecelli eden halk iradesine saygı duymak gerekiyor. Ülkemizin istikbali, bekası ve müreffeh yarınları için ortak hedefler doğrultusunda hep birlikte zaman kaybetmeden yarınlara odaklanmamız gerekiyor” diye konuştu.

ÇIKMAZ:HALKIMIZ GÜVEN VE İSTİKRAR İÇİN EVET DEDİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Türkiye’nin güven ve istikrarın devamı için sandıkta “evet” dediğini söyledi. Türkiye’nin kabuğunu kırabilmesi için değişime gitmesi gerektiğini söyleyen Çıkmaz, "O da 16 Nisan’da gerçekleştirildi. Mevlana’nın dediği gibi ‘Dün dünde kaldı, artık yeni şeyler söylemek lazım’  Referandum da dünde kaldı artık yenilenmek ve kalkınmak için yeni projelere imza atmak lazım. Gündem referandum olmasına rağmen ihracatımız artışa geçti. Önümüzdeki süreçte bu artışın daha da fazla olacağına inanıyorum" dedi.

ÇELENK: KAZANAN VEYA KAYBEDEN YOK

MÜSİAD Gaziantep Başkanı Mehmet Çelenk, daha güçlü bir Türkiye için milletin üzerine düşeni yaptığını ve sandıkta kararını açıkladığını belirtti. Çelenk; “Milletimiz vatandaşlık görevini yaparak sandığa gitti ve ülkesi için en doğru olduğuna inandığı şekilde oyunu kullandı. Sandıktan hangi karar çıkarsa çıksın, bunun milletimizin kararı olacağını vurgulamıştık. Dolayısıyla; yenen veya yenilen, kazanan veya kaybeden yok. Bu kararın tek kazananı milletimizdir. Milletimiz geleceğine sahip çıktı ve istikrar ve güven için sistem değişikliğine “Evet” dedi. Milletin kararına saygı duyuyor ve teşekkür ediyoruz" dedi.

KAPLAN:BELİRSİZLİK SONA ERDİ

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Salahattin Kaplan, halk oylamasında vatandaşın istikrardan yana karar verdiğini söyledi. 'Referandum geride kalmıştır, herkes Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışmak zorundadır' diyen Kaplan, "Önceliğimiz birlik ve beraberliktir, ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır" dedi. Sandıktan “evet” çıkmasının ardından dolarda sert düşüş yaşandığını hatırlatan Kaplan, “Referandum sonrası belirsizliklerin sona ermesinin ardından dolar 3.63, euro ise 3.86 liraya geriledi. Bu da iş dünyası açısından önemli bir gelişme oldu. Hükümetin bu reformlara ve ekonomiye ağırlık vermesiyle yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisi devam edecektir. Bu da dolar ve euro da düşüş anlamına geliyor” diye konuştu.

ALTUNKAYA:YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohum ve Mamulleri Başkanı Mahsum Altunkaya, sandıktan çıkan sonucun ardından hem ‘evet’ hem de ‘hayır’ diyen herkesin kazandığını söyledi.  Referandumun geride kaldığını ve artık büyük Türkiye’nin büyük hedefleri için çalışmak gerektiğini ifade eden Altunkaya, “Referandum ülkenin gündeminden çıktı, gündem ekonomi ve reformlar olacaktır. Türkiye artık yatırımlarla, markalarıyla ve ihracatıyla öne çıkan ülke olacaktır. Türkiye’de yeni bir dönem başladı. Referandum sonuçlarının ardından ilk olumlu gelişme dövizde yaşandı. Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz birlik ve beraberliktir, bunu başarırsak her şeyi başarırız” dedi.

ÖZYURT:EKONOMİYE ODAKLANILACAK

Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Referandumdan çıkan sonuçla birlik ve beraberliğimizin daha da güçleneceğine inandığını söyledi. Referandum ülke gündeminden çıktığını artık reformlar ve ekonomiye odaklanılacağını vurgulayan Özyurt, “Ekonominin ana gündem olması bütün alanları da olumlu etkileyecektir. Yapısal reformlarla da geleceğin Türkiye’si inşa edilecektir” dedi.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum