1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakanlar iş başında
Bakanlar iş başında

Bakanlar iş başında

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep çıkarması yaptı. Bakanlar İki ayrı program ve iki ayrı ilçeye giderek, çalışmaları yerinde inceledi, esnafla buluştu.

A+A-

 Gül önce sanayicilerle kahvaltıda buluştu, sorunları dinleyerek talepleri not aldı. Ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 6 milyon TL'lik GASKİ Hacıbaba Tesisleri Laboratuar açılışına katıldı. Gül burada "Sudan kaynaklı bir takım rahatsızlıkların son bulması adına önemli bir boşluğu gideriyoruz.Gaziantep’in sorunlarını çözüme kavuşturmak için sağlıkta, ulaşımda, eğitimde, adalette çok büyük mesafeler katettik" mesajını verdii.

VEFA ZİYARETİ 

 Gül, sabah önce Şehitkamil Belediyesi eski Başkanı Metin Özkarslı'ya geçmiş olsun ziyaretinde bulundu, ardından da referandumda yüzde 81 oy alan Güneş Mahallesi ve Aydınbaba Mahallesi'nde partinin emektarlarını ziyaret etti. Partinin kurucularından Ketayün Büyükbeşe'yi de ziyaret ederek dualarını alan Gül, daha sonra Başpınar'daki Kebaphan'da sanayicilerle biraraya geldi. 

SANAYİCİLERLE BULUŞTU

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ihracatta ilk 1000'e giren 120 sanayiciyle biraraya geldi. Küşleme Kebaphan'da, Gaziantep Valisi  Ali Yerlikaya, Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Canan Candemir Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanlarının da katıldığı kahvaltılı toplantıda ihracatçıları tebrik eden Gül, sorunlarını dinledi, taleplerini not aldı. Sanayiciler, TBMM'de kabul edilen Üretim Reform Paketi'ne ilişkin yasal düzenlemeden duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Gül, ihracatçıların sorunlarının çözümü için ne yapılması gerekiyorsa yapılacağını belirtti.  Buluşma sonrası Nizip’te programına devam eden Gül, Gaziantep’in büyüme hızının Türkiye’nin büyüme hızından daha fazla olduğunu belirtirken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Oğuzeli’nden önemli temaslarda bulundu ve vatandaşların sorunlarını dinleyerek esnafla bir araya geldi.

ŞİMŞEK OĞUZELİ'NDE VATANDAŞI DİNLEDİ 

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Gaziantep’in Oğuezli ilçesinde önemli temaslarda bulundu. Şimşek,Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ile beraber Oğuzeli Kaymakamlığını ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Şimşek, Oğuzeli Belediyesine geçti. Buradaki görüşmenin ardından Şimşek, ilçe merkezindeki esnafları ziyaret ederek, vatandaşların sorunlarını dinledi. Şimşek, esnaf ziyaretinin ardından ise AK Parti Oğuzeli İlçe Başkanlığında partililerle bir araya gelerek bir süre görüştü.

OĞUZELİ'NE BÜYÜK ÖNEM

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yanısıra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'te Gaziantep'e gelerek bir dizi etkinlik ve ziyarette bulundu… Şimşek, Oğuzeli'nde ilk olarak Oğuzeli Kaymakamlığını ziyaret etti ve ardından Oğuzeli Belediyesine geçti. Şimşek, daha sonra Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç'ı makamında ziyaret ederek ilçenin sorunlarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.  Oğuzeli'nde Ak Parti İlçe Teşkilatını ziyaret eden Şimşek, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in göreve geldiği günden bu yana 250 Milyon TL yatırım yaptığı Oğuzeli'ndeki yatırımlarını yerinde inceledi. Esnafla buluşan Şimşek, programının ardından Ankara'ya döndü.

GÜL İÇİN BÜYÜK ÖNLEM

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Gaziantep ziyareti ise sanayicilerle buluşulan kahvaltı ile start aldı. Kahvaltının ardından Hacıbaba Mahallesi'ndeki tesisin açılış törenine Bakan Gül'ün yanı sıra Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan ve Canan Candemir Çelik ile protokol üyeleri katılırken, alınan üst düzey güvenlik önlemleri dikkat çekti. 

6 MİLYONLUK TESİS 

İçme suyunun temizliğinin sağlanmasına dikkat çeken GASKİ Müdürü Hüseyin Sönmezler, konuşmasında Düzbağ Projesi’nden de söz etti. Sönmezler, “Türkiye’nin en büyük laboraturlarından birisindeyiz ve son derece gelişmiş teknolojilerle çalışıyoruz.  Tesisimizin toplam maliyeti 6 milyon. Bu binamızda öğrencilerimiz de staj görebilecek. Suyu yönetmek çok zor, Gaziantep gibi su fakiri bir kentte suyu yönetmek daha zor.  2019 başında Düzbağ tamamlanınca yeterli içme suyuna kavuşacağız. Gaziantep’te 400 bin Suriyeli göçmen var bu göçmenler için 24 milyon metreküp su gerekiyor demektir, bunun da üstesinden geliyoruz. Düzbağ ile bu sorunlarınızın tamamı çözüme kavuşacaktır” açıklamasında bulundu.

ŞAHİN: EN BÜYÜK PROBLEM SU İDİ

Göreve geldiği günden bu yana su sorunu ile mücadele etttiğini aktaran Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin suyunu kesmemek için yağan yağmura şükrettiğini aktardı ve ; “İklim sorunlarımız var, çevre sorunlarımız var. Su yönetimini masamızdaki en önemli sorundu. 2 milyonluk kentin kendi içindeki öz su kaynağı oranı yüzde 5. Biz belediye başkanı olarak geldiğimiz andan beri yağmur suyu beklediğimiz anları biliyoruz. Su meselesi hayati ve önemli Gaziantep için. Suyu temin ediyoruz ama sağlıklı suyu temin etmek adına bu laboratuarlara ihtiyacımız vardı. Ne kadar para giderse gitsin bu projeyi yapalım dedim ve çalışmayı tamamladık” dedi.

FİYATLAR DÜŞECEK 

Düzbağ Projesi’nin hayata geçmesiyle birlikte Gaziantepli’nin suya ödediği  paranın cebine kalacağını dile getiren Şahin; “2018’in ortalarına doğru Düzbağ’da su istediğimiz akışa ulaşırsa suyu 4’te bir ucuzlatıyoruz. Asgari ücretli bir babanın kızı olarak da biliyorum ki sizin cebinizi düşünmemiz lazım” ifadelerini kullandı. 

GÜL'DEN BÜYÜK ÖVGÜ

Laboratuarın ülkenin sayılı tesisleri arasında bulunduğuna değinen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sudan kaynaklı rahatsızlıkların son bulması gerektiğini kaydetti ve; “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla bakınca tesisin önemini anlamamız lazım. Bugün bölgenin ve ülkenin sayılı tesilerinden birini hizmete açıyoruz. Sudan kaynaklı bir takım rahatsızlıkların son bulması adına önemli bir boşluğu gideriyoruz.Gaziantep’in sorunlarını çözüme kavuşturmak için sağlıkta, ulaşımda, eğitimde, adalette çok büyük mesafeler katettik. Türkiye 3 kat büyüdü, Gaziantep daha fazla büyüdü” şeklinde konuştu.

CHP'YE SERT SÖZLER

Türkiye'nin birlik, beraberlik ve huzurunu kimsenin bozamayacağını anlatan Adalet Bakanı Gül, 80 milyon insanın can ve mal emniyetinin Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin teminatı altında olduğunu söyledi. Bakan Gül, CHP liderinin Alman basınına Türkiye'ye şikayet eden açıklamalarını eleştirdiği konuşmasında şöyle dedi: "Kalkıp; 'Türkiye'de vatandaşın can mal emniyeti yok' demek asla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yakışır bir ifade değildir. Bir ana muhalefet partisi lideri konumunda olan birisinin söylemeyeceği bir sözü Türk siyasi hayatında duyduk. Bu coğrafyada hiçbir zaman ana muhalefet ya da muhalefet bu kadar alçalmamıştı. Ana muhalefet partisinin genel başkanının açıklamaları gerçekten Türkiye'nin değerlerine, siyasetin ahlakına asla uygun düşmemektedir. Türkiye'de uzlaşma vardır, toplumsal mutabakat vardır. Türkiye'de kutuplaşmayı sağlamak adına yapılan bu tür açıklamalar milletimiz tarafından asla tasvip görmeyecektir." 

FETÖ DEĞERLENDİRMESİ

Bakan Gül, açılışın ardından da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Darbe girişimine ilişkin yürütülen FETÖ davası sanıklarının yargılamalarının bağımsız ve tarafsız yapıldığını dile getiren Bakan Gül şöyle konuştu: "Şu anda 15 Temmuz darbe girişimine karışan tüm darbeciler, FETÖ terör örgütü yönetici kadrosu üyeleri yargılanıyor. Türk mahkemeleri adil, bağımsız ve tarafsız şekilde hakim ve savcılarımız bu yargılamaları yapıyor. Herkes yargıya sonuna kadar güvensin, adaletin tecelli edeceğine asla şüphe duymasınlar."

YENİ KAPI GÖNDERMESİ

CHP'nin düzenleyeceği Adalet Kurultayı'na ilişkin yöneltilen soruyu da Bakan Gül şöyle yanıtladı: "CHP'nin nesi var bizi ilgilendirmez. Türk milletinin bağımsız, tarafsız yargısız var, hakimi, savcısı var. CHP, FETÖ ağzını önce bıraksın. Darbecilerin yanında, terör örgütleriyle aynı dili kullanmaktan vazgeçsin. Şu milletin yanında Yenikapı’da olduğu gibi  bari 2 gün durmaya çalışsın. CHP şu milletle 30 gün olmadı 30 dakika aynı duyguyu paylaşmaya, FETÖ'ye diğer terör örgütlerine karşı milletin yanında durmaya, FETÖ ağzıyla konuşmamaya davet ediyorum. CHP'nin nesi var adaletle ilgili bilinmez ama Türk milletinin, Türk devletinin bağımsız, tarafsız yargısı var, adalet mekanizmaları var." TUBA CANPOLAT - MERAL KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.