1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BAKAN'DAN KÖYE DÖNÜŞ İŞARETİ
BAKAN'DAN KÖYE DÖNÜŞ İŞARETİ

BAKAN'DAN KÖYE DÖNÜŞ İŞARETİ

Faruk Çelik: 1 milyar insan aç.. Bu gidişat gidişat değilMehmet Şimşek: Gübrede ve yemde  KDV’yi sıfırladıkFatma Şahin, “Tarımı önemsiyoruz,...

A+A-

Faruk Çelik: 1 milyar insan aç.. Bu gidişat gidişat değil

Mehmet Şimşek: Gübrede ve yemde  KDV’yi sıfırladık

Fatma Şahin, “Tarımı önemsiyoruz, Daire başkanlığı kurduk Bakan'dan Köye dönüş işareti

Gaziantep’te 7. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık (GAP TARIM) Fuarı ile 12. Gıda Ürünleri ve Ambalaj (GAP FOOD) Fuarı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla yapıldı. Bakan Faruk Çelik, konuşmasında betonlaşmaya dikkat çekti ve "Şehirleri imara açarsanız, köyleri de terkederseniz nereden doyacaksınız? Bu gidişat gidişat değil. Köye dönmemiz gerekiyor" dedi.

FISTIK GİBİ ŞEHİR

Bakan Faruk Çelik de, fıstık gibi şehirde olmaktan memnun olduğunu belirtttiği konuşmasında, "Ülkemizin ciddi sorunları var. İnşallah bu problemleri çalışarak, gayret ederek, üreterek aşımızı ekmeğimizi büyüterek aşacağımız inancı içerisindeyiz. Bizim petrolümüz, gazımız yok ama imkanlarımız, potansiyellerimiz var. Bir potansiyelde tarım potansiyeli. Tarım açısından gerek dünya, gerek ülkemiz açısından baktığımız zaman gidişatın içaçıcı olmadığını görüyoruz" dedi.

1 MİLYAR İNSAN AÇ

'Dünyada 5 milyar hektar arazinin 1.3 milyarı kullanılıyor ve bunun karşılığında da 2 milyar insan yoksul, 1 milyar insan aç' diyen Bakan Çelik, "Tablo bu. Ama bir taraftada israf almış başını gidiyor. Ülkemiz açısından 24 milyon hektar tarım arazisi var bunun 19 milyon civarındakini kullanabiliyoruz. Düne göre tarım arazilerinin durumunun içaçıcı olmadığını ifade etmek durumundayım. Sanayicilerimizde burada, tarım kesimide burada, çiftçide burada. Betonlaşma yapılaşma sanayileşme gerekli mi gerekli ama bunu tarım arazilerini kullanırken ne kadar dikkatli olduğumuz gerektiği açısından söylüyorum. 1 milyar insan aç" diye konuştu.

BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÖNEMLİ

'Türkiye'nin ithalat ve ihracat tarım ürünleri rakamlarına baktığınız zaman ne kadar hassas bir noktada olduğumuzu görüyoruz' diyen Bakan Çelik, "Hala toprağımız ve eli nasırlı çiftçilerimiz var.  Dünyada tarımda önemli bir değişim yaşanıyor. Topraksız bitki üretimine geçildi. Teknolojik gelişmelerin tarım sektörüne adaptasyonu önemli. Gıda arzı güvenliği sorunu yaşamak istemiyorsak teknolojik gelişmeleri kullanma zorunluluğumuz var. Bilgi ve teknoloji önemli" dedi.

KÖYLÜYE KIZ VERMİYORUZ

Üzüldüğü bir olayı da paylaşan Bakan Çelik, "Tarımın, sanki vasıfsız, emekli olmuş kişilerin bir uğraşı alanı gibi algılanması kabul edilebilir bir anlayış değil. Onun için gençlere çok destek vereceğiz. Köye önem veriyoruz. Hepimiz köyden geldik. Şehirleri imara açarsanız, köyleride terkederseniz nereden doyacaksınız? Bu gidişat gidişat değil. Köye dönmemiz gerekiyor. Bu iş gençlerin de işi. Köylüye kız vermiyoruz. Böyle bir yaklaşım var mı? Bu millet 78 milyon, 70 milyonu köylü. Bu bakış açısı eğer değişirse çok şeyin değişeceği inancı içerisindeyim" dedi.

PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMAK ZORUNDAYIZ

Gıda ithalatını Türkiye'nin gündeminden aldırabiliriz. Ette sütte tohumda, hayvancılıkta kaliteyi yakalamak durumundayız. TİGEM arazileri damızlık ve tohum yetiştiriciliğinin adresi olacak. Önümüzdeki günlerde havza bazlı destekleme modeline geçeceğiz. Ayrıca pazar çeşitliliğini sağlamak zorundayız" dedi. 

TARLADA BAŞKA, RAFTA BAŞKA, PAZARDA BAŞKA

Gıda ürünlerinde spekülatif artışların farkında olduklarını söyleyen Bakan Çelik, "Pazarla tarla ve raf arasında inanılmaz uçurum var. Pazarda başka, rafta başka, tarlada başka. Tarla ve raf fiyatına baktığımız zaman inanın insanın aklı almayacak bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Esas bu işin emeğini çeken, yazın 40 derece sıcakta kavrulan çiftçinin ne aldığı önemlidir. Helali hoş olsun ona. Aradaki bu zinciri kabullenmek mümkün değil. Gıda fiyatlarındaki bir çok üründeki spekealtif artışların da takipçisi olduğumuzu, bilimsel bir şekilde üzerine gidip, bu zinciri kısaltma, zincirdeki aksaklıkların giderilmesinde ise takipçisiyiz. Aradaki zinciri kabullenmek doğru değil. Bunun da üzerine gideceğiz, takipçisi olacağız" dedi.

ŞİMŞEK:YAPACAK ÇOK ŞEY VAR

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, bilgi ve teknolojinin önemine değindi.  Bakan Şimşek, "Tarım sektörünü destekliyoruz. Desteklenmesi lazım. Ama bu desteklerin rasyonel olması çok önemli. Türkiye Ak Parti döneminde tarımda önemli mesafe katetti. Yapılacak çok şey var. Tarım sektörü önemlidir, desteklenmelidir, destek vermeye devam edeceğiz. Bunun rasyonelleşmesi ve katma değere dönüşmesi önemlidir. Her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de verimliliği artırmalıyız. Miras yoluyla tarım arazileri daralıyordu. Bu konuda bir düzenleme yapıldı. Toplulaştırma yaptık. 5 milyon toplulaştırma yapıldı, hedef 14 milyon hektar" dedi. Mehmet Şimşek dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşmasına rağmen tarım sektöründe verimliliğin düşük olduğunu belirtti.

TARIMA DESTEK

Tarıma devletin dolaylı ve doğrudan 45-50 milyarlık destek verdiğini hatırlatan Şimşek, “Doğrudan destek de bu sene muhtemelen 17-18 milyarın altında olmayacak. Biz gübrede, yemde, KDV’yi sıfırladık. Yine doğrudan destekler var. Düşük faizle çok ciddi krediler var. Tarımda çok mesafe kat ettik. Tarımsal Gayri Yurt İçi hasılada, hasılada 11. sıradaydık. 7. Sıraya geldik. Avrupa’da dördüncü sıradan birinci sıraya geldik. Bu potansiyelimizi iyi kullandığımız anlamına gelmiyor. Yapılacak çok şey var” dedi.

REFORM ÇAĞRISI

Tarım alanında da ülkede ciddi reformlar yapılması gerektiğini anlatan Şimşek, “Reform yapmamız lazım. Tarımda da reforma ihtiyacımız var. Ak Parti hükümetleri reformist bir söylem, program ve eylemle yoluna devam etmektedir. Her alanda olduğu gibi Tarım sektöründe de önemli reformları inşallah başarırız” diye konuştu. "İSRAİL MİNNACIK BİR ÜLKE” Türkiye’nin tarım ve suda büyük bir potansiyeli varken, şuanda potansiyelin çok altında bulduğunu vurgulayan Şimşek, İsrail’in coğrafi anlamda küçük bir ülke olmasına rağmen çok yüksek tarım ihracatı bulunduğunu kaydetti. Şimşek, “Türkiye’nin rekabet üstünlüğe sahip olduğu nadir sektörlerden bir tanesi tarımdır. Bizim oraya odaklanmamız, kaynakları doğru kullanmamız lazım. Reformlarla bunu başarmamız lazım. İsrail, minnacık bir ülkedir. Coğrafya olarak, küçücük. Tarımsal ürün ihracatı büyük. Doğru düzgün arazi yok. Bizim bilgi ve eğitime, insana önem vermemiz gerekiyor. Yer altı kaynakları belirleyici değildir. Etrafımızda bu kadar yer altı kaynaklarına rağmen, İMF’ye el açan komşularımız var. Bunların sayısı da artacak.Ne parayı yönetiyorlar, ne de başka bir şeyi” dedi

“YER ALTI KAYNAKLARIMIZIN OLMAMASI BELKİ ŞANSTIR”

Şimşek, Türkiye’de yer altı kaynaklarının olmamasının şans olabileceğini ifade ederek, “Biz ülke olarak, yer altı kaynaklarımızın olmaması belki bir şanstır. Hiçbir şekilde sorun değildir. Tüm mesele önceliklerimizi doğru saptayıp, var olan imkanlarımızı doğru şekilde kanalize etmemiz ve hareket etmemizdir. Şimşek, fuar ile ilgili önerilerinin ardından ise Gaziantepli yatırımcı ve müteşebbislere tavsiyelerde bulundu. UYUMAZ:TEŞEKKÜR ETTİ 
Vali Vekili Halil Uyumaz da Gaziantep'te bulunan 680 bin hektardan fazla arazinin yaklaşık yarısının tarımsal faaliyetlerde değerlendirildiğini, sulanabilir arazi miktarının her geçen gün arttığını ifade etti. Uyumaz, fuarı düzenleyenlere, emeği geçenlere teşekkür etti.

ŞAHİN:FUARLARIMIZ KURUMSALLAŞTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, Gaziantep’te fuarcılığın çadırlarda başladığını, ancak şimdi kurumsal bir kimliğe geldiğini anımsattı. Şahin, “Hepimiz Fırat’ın çocuklarıyız. Geçmişimiz, geleceğimiz toprakta, bunun için tarımı ve toprağı önemsiyoruz. Bu açıdan göreve geldikten hemen sonra bünyemizde Tarımsal Daire Başkanlığı kurduk. Tarım; bizim için yol, su ve kaldırım kadar önemli. Nasıl ki onları yapıyorsak tarımsal hizmetlerimizi de yapıyoruz” diyerek, tarıma verdiklerini önemi dile getirdi.

YÜKSELEN GRAFİK

Akkort Fuarcılık Yönetim Kurulu Orhan Akkaya, “Bizim temel amacımız üretici firmalarla ile çiftçileri aynı çatı altında birleştirerek bölgenin mevcut potansiyelini değerlendirip sektöre katkıda bulunmak. GAP Tarım ve GAP FOOD fuarların sayesinde ziyaretçilerimiz en son gelişmeleri teknolojileri ve yenilikleri yerine görme kıyaslama şansına sahip olmaktadırlar. Bu fuarlar, Türkiye’de çok fazla tarım fuarı olmasına rağmen kıymetli oda dernek ve müdürlüklerimizin de katkılarıyla her geçen yıl toplam kullanılan metrekare ve ziyaretçi bazında sürekli yükselen bir grafik sergilemiştir. Bu fuar çerçevesinde bizim gerçekleştirdiğimiz organizasyonda Gaziantep ve çevre illerden çok sayıda köylü ve çiftçi toplu taşıma araçlarıyla fuarımıza getirilmektedir” dedi.

“GIDA SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ ARTIYOR”

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Ünverdi, her geçen gün Gıda sektörünün öneminin arttığına işaret ederek, “Sanayi şehri Gaziantep’te gıda ve tarım sektörünün önemli markalarından buluşturan bu iki önemli fuarın açılışının gururunu hep beraber yaşıyoruz. Tarım hayvancılık ve gıda sektörü Türkiye’de son dönemde önemi daha iyi anlaşılan sektörler arasında yer alıyor. En önemli nedenlerinden biriside büyüyen nüfusunun hızla artıyor olmasıdır. Tarımsal alanların daralması su kıtlığı ve küresel ısınmanın yol açtığı olumsuzluklar tarım gıda sektörü en stratejik sektör haline getirilmiştir. Önümüzde ki dönemlerde gıda sektörünün önemi giderek daha da artacağını düşünüyorum. Fuarlar şehri olma yolunda hızla ilerleyen kentimiz yılda 20-25 fuar düzenlemeye hedefliyoruz. Gaziantep gıda sanayi oluşturdu katma değerin yanı sıra Türkiye toplam kapasite üretimi açısından ilk sıralarda bulunuyor. Sanayiciler olarak daha fazla çalışarak kentimiz ve ülkemiz adına daha da büyümesi ve gelişmesiyle katkı sağlamak konusunda azimliyiz” diye konuştu. 

7 ŞUBAT'A KADAR AÇIK

GAP Tarım ve GAP FOOD fuarları 4-7 Şubat tarihlerinde açık kalacak.  Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışına, Gaziantep Vali Vekili Halil Uyumaz, Gaziantep Milletvekilleri Abdulkadir Yüksel, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Gaziantep Üniversitesi Rektör Vekili Cahit Bağcı, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Akort Fuarcılık Genel Müdürü Gülseren Hülya Akkaya ile çok sayıda davetli katıldı.

FOTO:Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bakan Faruk Çelik ve beraberindekiler, fuar alanını gezdi.

FOTO:Fuara katılan Bakan Çelik’i Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, gibi çeşitli illerdeki tarım müdürlüklerinde görevli mühendisler, açtıkları pankartlarla karşıladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.