1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bağımsız yargı zor değil
Bağımsız yargı zor değil

Bağımsız yargı zor değil

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, yargı bağımsızlığının hiç de zor olmadığını, yanlışlar varsa bunların düzeltileceğini, önemli...

A+A-

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, yargı bağımsızlığının hiç de zor olmadığını, yanlışlar varsa bunların düzeltileceğini, önemli olan sistemi doğru yapmak olduğunu belirterek, " Şuanda sistem maalesef yargıyı siyasi iktidara bağımlı kılan bir sistem. Dünün yanlışı bugünün yanlışının mazereti olamaz. Biran için siyasi parti gözlüklerimizi, şapkalarımızı çıkartıp aynı kayıkta olduğumuzu, aynı milletin fertleri olduğumuzu hatırlayarak davranalım ve düşünelim" dedi.

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu 12. Dönem 2. Genel üye toplantısına katılan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

UMARIM BESLEME DURUMU YOKTUR

Fevzioğlu, bir gazetecinin IŞİD örgütünün militanlarının aylardır Türkiye sınırında olduğu, Türkiye'nin IŞİD'i beslediği yönünde spekülasyonlar yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili, "Türkiye'de çok ciddi bir mülteci sorunu var. Umarım öyle bir besleme durumu yoktur. Ancak Türkiye'nin şuanda çok ciddi mülteci sorunu var. Mültecilerin içinde ne kadar IŞİD militanı var ve sınırdan ne kadar rahat gelip, geçiyorlar, çok ciddi spekülasyonlar ve hatta haberler geliyor" dedi.

ÖNEMLİ OLAN REHİNELERİN KURTARILMASI

Ortadoğu'daki gelişmelerin Türkiye'yi etkilememesinin düşünülemez olduğunu vurgulayan Fevzioğlu, şöyle dedi:"Ortadoğu çok karışık bir bölge. Yurda barışı yeterince dikkate almazsak; bir felakete doğru sürükleniriz. Ülke içinde hukuka aykırı getirilen, gösteri yürüyüşü yasakları, provokatörlere, marjinal bir takım gruplara, suiistimal edilebilecek uygun iklimi yaratıyor. Bu da, bir taraftar mezhepsel, diğer taraftan da etnik fay hatlarının zorlanması, kırılmasına sebebiyet veriyor. Barışçıl gösterilerin önünü açtığınızda Türkiye rahatlayacak. Bunu niye Ortadoğu'ya bağlıyorum; diğer taraftan bunun bir uzantısı Kuzey Irak, Musul ve Kuzey Suriye bölgesindeki gelişmeler. Buradaki gelişmelerin Türkiye'yi etkilememesi hiç bir şekilde düşünülemez. Şu an, öncelikli sorunumuz Musul Konsolosluğumuzdaki görevlilerimizin ve ailelerin ne pahasına olursa olsun kurtarılmasıdır." 

TAKKEMİZİ ÖNÜMÜZE KOYMALIYIZ

TBB Başkanı Feyzioğlu, Türkiye'nin, özgür bir basın ve düşünce ortamıyla bugüne kadar yaptıklarını ve bundan sonra yapacaklarını masaya yatırıp, değerlendirmesi gerektiğini ifade ederken "Türkiye'de düşünce özgürlüğü, özgür üniversiteler ortadan kalkarsa eğer korkarım; dış politika üretimi, doğru strateji üretimi de sıkıntıya girer. Bölge bir sıkıntının içinde yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Mezhepçi hareketler ve yurtta barış, dünyada barış ilkesini pasif dış politikalar kabul edilip, yeni Osmanlıcılık hayalleriyle bir takım adımlar atılması Türkiye'yi çok ciddi sıkıntılara sokmaya elverişlidir. Hepimizin takkemizi önümüze koyup, doğru düzgün değerlendirme yapmamız zorunludur. Bunun bir iç politika malzemesi yapılmaksızın, yanlışların doğru tespit edilip, bundan sonra yapılmamasını sağlamak zorundayız" dedi.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI HİÇ DE ZOR DEĞİL

HSYK'nın yaz kararnamesine ilişkin soru üzerine Feyzioğlu şunları söyledi:"HSYK'nın yapısına ilişkin eleştirilerimiz ortadadır. Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu diye ikiye ayrılıp tam anlamıyla siyasi iktidardan bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanmalıdır. Bunun için doğru soru ile başlamak lazımdır. Yargı nasıl bana bağımlı olur?' diye sorarsanız doğru cevap veremezsiniz. Yargı nasıl bağımsız olur, diye sorarsanız, doğru cevaplar verirsiniz. Kopenhag Kriterleri, Avrupa Konseyi ve Venedik Komisyonu direktifleri ortadadır. Yargı bağımsızlığını, tarafsızlığı, adil yargılamayı ve savunma hakkına saygıyı gösteren bir yargı yaratmak hiç de sanıldığı gibi zor değildir. Biz Barolar Birliği olarak önerimizi masaya koyduk. Maalesef şuana kadar hiçbir siyasi partiden olumlu ya da olumsuz tepki almadık."

SİSTEM YARGIYI İKTİDARA BAĞIMLI KILIYOR

Sistemin, yargıyı iktidara bağlı kılan bir sistem olduğunu belirten Feyzioğlu, şunları ekledi:"Kararnamenin ayrıntılarını bilmiyorum. 2 bin 200 kişilik bir kararname. Henüz inceleme imkanım bulunmadı. Türkiye'nin 14 bin civarında hakim, savcısı, 84 bin avukatı var. Camiaları toptan suçlamak, lekelemek son derece yanlıştır. Binlerce namuslu, fedakar hakimimiz, savcımız ve avukatımız var. Bir takım suiistimalleri göstererek camiayı lekelemeyi ben doğru görmüyorum. Yanlışlar olursa düzeltilir, önemli olan sistemi doğru yapmak. Şuanda sistem maalesef yargıyı siyasi iktidara bağımlı kılan bir sistem. Bunu ifade ettiğimizde dün de böyleydi denmekte. Dünün yanlışı bugünün yanlışının mazereti olamaz. Biran için siyasi parti gözlüklerimizi, şapkalarımızı çıkartıp aynı kayıkta olduğumuzu, aynı milletin fertleri olduğumuzu hatırlayarak davranalım ve düşünelim." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.