1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bağımlıya Profesyonel destek -3-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlıya Profesyonel destek -3-

A+A-

Aileye Destek

Bilindiği üzere; bağımlılık bir aile hastalığıdır. Bu nedenle tedavinin başarılı olabilmesi için ailelerin de destek almaları gerekmektedir. Kişiyi tedaviye motive etme yöntemleri, Alkol ve madde kullanan kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği,  Israr durumlarıyla başa çıkma yöntemleri,

Acil durumlarda yapılması gerekenler 

 Uzmanlar bilgilendirme yapmaktadırlar. Ayrıca, aile kendi ruhsal sorunlarıyla ilgili uzmanlara danışabilir, bu konuda da destek alabilmektedirler. YEDAM hizmetlerini ayaktan sürdürmektedir. Yataklı programı yoktur. Randevu sistemi ile çalışıyor.

Grup Terapileri

Yaşanan sorunlar başkalarıyla etkileşime girdiğimizde belirginleşir, fark edilir hale gelir. Bağımlılık probleminden kaynaklı bazı problemleri, grup ile süren bir terapi ortamı içerisinde çözümlemek en kolayıdır. Bu sebeple grup terapileri; kişinin zenginleşmesini, farklı bakış açılarına sahip olmasını, alternatif çözümler ile tanışmasını, diğerinin gözünden kendini tanıyıp ve görmesini sağlar. Birebir terapiden çok daha fazla etkileşimin olduğu grup terapileri içerisinde kişi paylaşımlarla katılım sağlayabileceği gibi sadece dinleyici olarak da gruplardan fayda sağlayabilir.

Grup terapisi; bir grup lideri ve bir yardımcının liderliğinde bir araya gelerek benzer sorunu paylaşan kişiler (temalı gruplar) veya farklı sorunları sebebiyle bir araya gelen kişiler için uygulanan (yaşantı grupları-karma gruplar) bir çeşit terapi yöntemidir.

YEDAM'ın Ailelere Yönelik Hizmetleri

Eğer alkol veya madde kullanan birey tedavi olmak istemiyorsa aile üyeleri ile de bireysel görüşmeler gerçekleştirilmektedir. Bağımlı birey gelmiyorsa, siz gelebilirsiniz. Bağımlılık sadece bireyi etkileyen bir süreç değil, aileyi de etkileyen bir süreçtir. Ailenin tedavideki rolü önemlidir. Ailenin bireye olan yaklaşımı çok önemlidir.Ailenin yaklaşımındaki iyileşme, bireyin iyileşmesine katkı sağlar.

Aile Görüşmeleri ve Aile Ruhsal Destek

Bilindiği üzere; bağımlılık bir aile hastalığıdır. Bu nedenle tedavinin başarılı olabilmesi için ailelerin de destek almaları gerekmektedir.  Kişiyi tedaviye motive etme yöntemleri, Alkol ve madde kullanan kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği, Israr durumlarıyla başa çıkma yöntemleri,

Acil durumlarda yapılması gerekenler 

Hakkında uzmanlar bilgilendirme yapmaktadırlar. Ayrıca, aile kendi ruhsal sorunlarıyla ilgili uzmanlara danışabilir, bu konuda da destek alabilmektedirler.

Aile Grup Terapileri

YEDAM'da psikoterapi görüşmelerine gelen/gelmeyen kişilerin ailelerinin bir arayatoplandığı, bilgilendirme ve paylaşıma dayalı tedaviyi destekleyici görüşmelerdir.

Psikoeğitim Seminerleri

Yedam'da ailelere yönelik sigara, kumar ve internet bağımlılığı seminerleridüzenlenmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.