1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bağımlılık, bir sonuçtur -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlılık, bir sonuçtur -2-

A+A-

Aile desteği çok önemlidir

Madde bağımlılığında aile, tedavinin can damarıdır. İyileşmeyi asıl kılan temel dayanaktır. Sürekli, tedaviyi denetleyen, bazen ayna görevini üzerine alan yardım düzeneğidir. Bağımlılığı olan insana aile desteği, her gün yaraya yapılan pansuman işlevini görür. Peki, bu destek nasıl olur?  Bağımlılığı olan insanı peşinen yargılamadan, eleştirmeden. Dahası, onu başkalarıyla, kuzenleriyle, akranlarıyla karşılaştırmadan. “Bu yaşına geldin hala bir şey yapamadın, bak senin yaşındakiler işinde gücündeler. Yahu benden pay biç, senin yaşındayken ben, ev geçindiriyordum, ben sağlığıma hep dikkat ettim, sense bunu başaramıyorsun.” gibi söylemlerle bağımlılığı olan insanın ruhuna saatli bomba yerleştirilir. Bomba, her an patlayabilir, kendisine, çevresine zarar verebilir.

Bağımlılık bir sonuçtur

Aile, hastalıkla ilgili sürekli bilgilenince, aklındaki soru işaretleri azalır. Nedir bu bilgiler? Bağımlılık nedir? Niçin bazı insanlar bağımlı olurken bazıları olmaz? Onunla konuşurken neye dikkat etmem gerekir? Bağımlılık yapan maddeler ve bedene etkisi nedir? Bilgi, ön yargıları eriten bir panzehirdir. Ancak doğru bilgi olursa. Aile, bilgilendikçe hastalığı olan insanı anlaması kolaylaşır. Bağımlılığın aslında bir sonuç olduğunu, temel konunun arka düzenekte yatan duygusallık olduğunu görür.

Ailenin rolü, yaşam boyunca sürer. Burada rolü abartmamakta yarar vardır. Nasıl? Sürekli hastayı kontrol etmeyerek, onun yerine yaşamda karar vermeyerek.’sözleriyle ailelere çağrıda bulundu. Bağımlılık sosyal, kültürel ve bir çok boyutu olan bir kavram. Bütünüyle bakmak gerekir bağımlılığa. Özellikle ergenlere stresle baş etme konusunda destek verilmelidir. İçinde bulunduğu stresi ve depresif ruh halini yönetemeyen bireylerin maddeye kayma olasılığı mümkündür. Bağımlılara her zaman sevgiyle ve şefkatle yaklaşmakta fayda var. Onların ince ruhlarını incitmeden yaşam boyu istikrarlı bir şekilde sahiplenmek gerekiyor. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.