1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bağımlılığa karşı eğitim desteği şart
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlılığa karşı eğitim desteği şart

A+A-

 Yeşilayın bir afişinde okumuştum. Ailesinden ya da eğitim kurumlarından maddeye karşı bilinçlenen öğrencilerin kötü alışkanlıklara yakalanma olasılığı yüzde 50 oranında azalıyormuş.

 Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın eşi Emine Erdoğan katıldığı bir etkinlikte Okul öncesi eğitimin önemine vurgu yaparak, “Okul öncesi eğitim, çocuklarda en önemlisi adli vakalara bulaşma ve madde bağımlılığı riskini en aza indiriyor sözleriyle konunun önemine vurgu yapmıştı.

 Eğitim kurumları da bu yönde hummalı bir çalışma içindeler. Öğrencilerin bilgilenmesi adına, çeşitli etkinlikler düzenliyorlar. Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfanın Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde geleneksel hale gelen ‘Madde bağımlılığı ve Bilişim suistimalleri konulu seminerine konuşmacı olarak katıldım.

  Başarılı İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Tekyıldız son derece idealist ve analitik düşünen bir vizyoner. Liseli öğrencilerin üniversiteyi kazanabilmeleri için öğrencilere yönelik kişisel gelişim uzmanlarınca ‘motivasyon seminerleri düzenletiyor. Tabiri caizse öğrenciler için her formülü hayata uyarlıyor.

  Seminer sonrası Liseli öğrenciler ile uzunca sohbet etme imkânımız oldu. Bölgenin sadece terörle anılmasından oldukça rahatsızlar. Bu çirkin imajdan da oldukça hicap duyuyorlar. Kapılarını bütün bölgelerden gelen insanlara açık olduğunu tüm samimiyetleriyle belirtiyorlar.

   Hepsinin yürekleri vatan ve bayrak aşkıyla dolu. İçlerinde şehit yakınları olan öğrencilerin vatan sevgisini ifade eden duyguları görülmeye değerdi.

   Şimdi bu pırıl pırıl öğrencilerimizin tek dileği, İstanbulu birkaç günlüğüne de olsa görmek. THYnın yıllardır sosyal sorumluluk projelerine olan katkı ve desteklerini biliyoruz. Bu konuda Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Sayın, M.İlker Aycıdan dileğimiz öğrencilerin uçakla gidiş ve gelişlerinde destek bekliyorlar. Başarılı lise öğrencileriyle yaptığımız görüşmelerde bizden tek dilekleri İstanbulu ve Arel Üniversitesini gezmek olduğunu belirttiler.

   Buradan ülkemizin Turizm alanındaki başarılı ve vefalı Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoydan istirhamımız var: Öğrenci kardeşlerimizin sizlere selamlarını ve güzel dileklerini iletiyorum. Üniversite yolunda başarılı ve geleceğin teminatı olan çocuklarımız hem Üniversiteye giriş sınavında motivasyonlarını yükseltmek, İstanbul ilinde bulunan Arel Üniversitesini görmek, hem de İstanbul ilimizi ziyaret etmek amacıyla birkaç günlüğüne konaklama ve gezi konusunda manevi desteğinizi bekliyoruz.

  Biz elçiye zeval olmaz. Doğusuyla batısıyla gün birlik ve beraberlik günüdür. Gençlerimiz İstanbul ilinde bulunan öğrenci kardeşleriyle birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde bütünleşmek ve tanışmak istiyorlar. Sayın Başkanımız Başaran Ulusoya bu hayırlı eğitim projesine katkıları için öğrenci kardeşlerimiz müjdeli haberlerini bekliyor ve şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum.

Yeşilay Dergisinde rehabilitasyon sürecinde bağımlıların neler yapmaları gerektiği ele alınmış. Psikiyatrist Kültegin Ögel, tedavinin etkili olması için kişinin hayatını yeniden yapılandırması ve toplumla bütünleşmesi gerektiğini söyledi. Ögel, şu bilgileri veriyor:

“Alkol ve madde kullanmayı sonlandırdığınızda büyük hedefler yerine küçük adımlarla ilerlemeye çalışın. Hayatınızda değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın. Hayatınızı mutlaka programlayın. Programsız olmak boş zamanları artırır ve maddeyi düşünmeye başlayabilirsiniz. İyileştikten sonra alkol ve uyuşturucu konusunda kendinizi asla test etmeyin. Bunun yerine kendinize iyi bakmaya odaklanın. Güveneceğiniz yeni arkadaşlar edinin ve onlarla eğlenceli aktivitelere katılın. Bu süreçte iyileşmek için acele etmeyin. Yorulup sıkılabilirsiniz. Hiçbir şey hakkında heyecan duyamıyor olabilirsiniz. İyileşme süreci sanki tıkanmış, sorunlar hiç değişmeyecekmiş gibi gelebilir. Ancak iyileşmek zaman alır. Alkol ve uyuşturucusuz yaşam da yavaş öğrenilir.”

 

Bağımlılık düzelebilen ama tekrarlamaya hazır bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bu nedenle alkol veya madde kullanımını bırakan kişinin tekrar kullanmaya başlamamak için yaşamını yeniden düzenlemesi gerekiyor. Öncelikle bunun, bir geçiş dönemi olduğunu kabul ederek kendine zaman tanıması yapılması gerekenlerin başında yer alıyor. Bu dönemde yapılabileceklerin başında sağlıklı ve bakımlı olmaya odaklanmak, sevilen aktivitelerle uğraşmak, yeni dostluklar kurmak ve programlar yaparak boşluklar oluşmasına izin vermemek geliyor.

 Tüm Türkiyeye yönelik ücretsiz danışmanlık hattı: 444 79 75

Bağımlılara, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına yönelik rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti verilen Yeşilay Danışmanlık Merkezinde de (YEDAM) danışanlara psikolojik ve sosyal destek hizmetleri sunuluyor. 444 79 75 danışmanlık hattında, bağımlılık alanında uzmanlaşmış psikologlar görev yapıyor. Yataklı tedavi hizmeti verilmeyen merkezde randevu sistemiyle, yüz yüze grup terapileri ve bireysel görüşmeler de yapılıyor.

Kişiye özgü bir destek programı geliştirilerek kişinin bağımlı olduğu alkol ya da uyuşturucu maddeyi bıraktıktan sonra karşılaşacağı zorluklarla baş etme yöntemleri gösteriliyor, onu bağımlılığa iten nedenler analiz edilerek çözüm yolları sunuluyor. Aile ve çevre ilişkilerini düzenleme, tedavi süreçlerinin takip edilmesi gibi yaşamı kolaylaştırıcı destekler kişinin daha iyi bir yaşam sürmesine katkı sunuyor. Ayrıca bağımlının aile ve yakınlarına bu durum ile baş etme stratejileri geliştirmeleri yönünde danışmanlık hizmeti veriliyor. www.yedam.org.tr

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.