1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bağımlılara kendini adamış bir gönüllü -4-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlılara kendini adamış bir gönüllü -4-

A+A-

Hastane tedavimin başarısızlığından sonra her şey daha kötüye gitmeye başlamıştı, ailemi, işimi, dostlarımı, paramı, arabamı, evimi ve şehrimi kaybetmiştim. Ayık kalabilmem için annem ve eşim akıl almaz derecede uğraşmışlar fakat doğal olarak başarılı olamamışlardı, çünkü bir alkoliği hiçbir insan gücü ayıltamazdı.

Sanırım fare bacağı, kurbağa bacağı, büyüler, muskalar, antabüs adlı deli ilaç, tehditler v.s.bilebildiklerim veya anlatılanlar şimdi bunlara kahkahalarla gülüyoruz.

Sonunda annem beni başka şehre göç ettirdi, ama orda da en kısa sürede rezilliklerimle onu bıktırdım oradan başka şehre.. Bu arada canlı canlı yangın tehlikesi geçirdim, hapishaneye girmeye ramak kalan olaylara karıştım vs vs

En sonunda annemi kırarak da olsa kendimden uzaklaştırdım.

Çünkü iyilik adına bana büyük kötülük yapıyordu, içkimi-sigaramı alıyor, çalışmama engel oluyordu tabi ki bunu sevgi adına, korumak adına yapıyordu ama az kalsın ölüyordum. O gidince de çok sıkıntı çektim, izmarit topladım, aç kaldım ta ki bir gün BİR EL BANA YETER ARTIK GEÇ BU TARAFA DİYENE KADAR..Çok şükür o günden bu yana ayığım, bu 10 sene önceydi. 15 seneden fazla destek gruplarının toplantılarına katıldım, kitaplar okudum ve diğer alkoliklere yardım etmeye çalıştım çünkü bu bana iyi geliyordu, ayıklığıma inanılmaz yardımcı oluyordu..

En sonunda şehrime-İstanbuluma dönme zamanı gelmişti, baba ocağına döndüm ve oraya çok yakın olan halk dilinde ki çapa hastanesinde ki toplantılara katılmaya başladım. Tam o sırada psikiyatri bölümünde BAĞIMLILIK DANIŞMANLIĞI eğitimi başlamıştı, 2 yıl süren bu eğitimi aldım. Sürekli diğer alkoliklerle uğraşmaya devam ediyordum yaklaşık 500 civarında alkolik ve madde bağımlısına ulaştım, bu bana inanılmaz tecrübe ve bilgi sağladı. Bu insanlardan çoğunluğu ayık ve görüşüyoruz. En umutsuz denilen bağımlılara umut olmaya çalıştım. Başarının sırrı “damdan düşenin halinden anlamak” sanırım. Onları yargılamadan, eleştirmeden anladığımı hissettirerek ve en önemlisi yüreğimle dinlediğim için tepkiler çok olumlu oluyor ve kısa sürede iyileşmeye geçiyorlar. Bunu kısıtlı imkânlarımla yapmaya çalışıyorum, umarım bu danışmanlık daha çok önem kazanır ve iyileşmede ki en önemli ayak sağlanmış olur. Çünkü bu ömür boyu süren bir hastalık ve sürekli, disiplinli bir yaşam biçimi gerekiyor, bunu da grup toplantıları yaparak, birebir görüşerek yapmaya çalışıyorum.

Burada alkolik yakınlarına önemli sorumluluk ve bilinç gerektiğine inanıyorum.

Şu unutulmamalı ki-HİÇ BİR ALKOLİK ALKOLÜ KENDİ İSTEĞİ İLE BIRAKMAK İSTEMEZ-yakınların muhakkak devreye girmesi ve bazı taktiksel uygulamaları yapması gerekiyor, başarımın sırrı burada!

 

Lütfen umutsuzluğa kapılmayınız, iyileşemeyecek bir alkolik olduğuna inanmıyorum, eğer ciddi iş birliği içerisine girilirse.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.