1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bağımlılara kendini adamış bir gönüllü -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağımlılara kendini adamış bir gönüllü -1-

A+A-

Her zaman belirttiğimiz bir husus var. Madde Bağımlılığı ile ilgili mücadelede her şeyi sadece devletten beklemek yanlış. Bu konuda medyaya, Belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına varıncaya dek( STKlara)  ilgili herkesin yapabileceği bir şey var. Bugünkü yazımızın konusu da bu alanda örnek bir insanı size tanıtmak ve destek olmak. Bağımlı bireylere gönüllü olarak danışmanlık yapan ve bir çok genci ölümün kıyısından alan Yavuz Tufan Koçak Bey de bu illetle ilgili gönüllü savaş veren ve bir çok gence el uzatmış bir insan. Zaman zaman Televizyonlarda bağımlılık ile ilgili konularda ailelere ve kamuoyuna anlamlı mesajlar veriyor. İzliyoruz.

Yavuz Tufan Koçak ( YTK ) 2003 yılında “bir deniz yıldızı” sloganıyla yola çıkıyor ve yaşamından edindiği deneyimleri almış olduğu eğitimlerle destekleyerek pek çok bağımlının “ayık bir yaşama” geçmesini sağlamış. 2012 yılında ise bir bağımlı yakının sponsorluğuyla bugünkü ofisini açmış.

Bir düşünce kanseri olan bağımlılığın detoksifikasyon sürecinden sonraki aşama olan “değişim ve gelişim” sürecinde rehberlik hizmeti verilmekte ve bu anlamda da Türkiyede bir ilki gerçekleştirmektedir. Birebir terapiler, değişim ve gelişim toplantıları, sinema terapileri ve çeşitli rekreasyon çalışmalarıyla bir bağımlının kendine ve evrene yararlı bir birey olmasını sağlamakta.

Yapılan destek toplantılarında bağımlı yakınlarının da yaşamış olduğu sıkıntılardan kurtulması, iletişim problemlerinin giderilmesi üzerine çalışmalar yapılıp “bağımlılık hastalığının” her anlamda çözüme kavuşturulması amaçlanmaktadır.

BİR İNSAN DEĞİŞİRSE DÜNYA DEĞİŞİR

 

Bir adamın 5 yaşında bir çocuğu varmış. Akşam işten yorgun eve gelen adam kapıyı açar açmaz, çocuğu kapıya koşmuş. Baba demiş lütfen beraber çıkıp dışarıda oyun oynayalım. Adam çocuğunu kırmak istemiyor, yorgun evde yapacak bir çok da işi var. Çocuğunu kırmadan bu işten nasıl kurtulurum diye düşünürken gözü masanın üzerindeki gazetedeki dünya haritasına takılıyor. Ve çocuğuna dönüp diyor ki : “tamam seninle dışarıya çıkıp oyun oynayacağım fakat bir şartım var.” Alıyor dünya haritasını eline “bak çocuğum bu bir dünya haritası” ve dünya haritasını başlıyor parçalamaya küçük küçük parçalar haline getiriyor sonra çocuğuna dönüp “bu parçaları al ve dünyayı eski haline getir yani düzelt sonra seninle dışarıya çıkıp oyun oynayalım.” Çocukta sevinip dışarı çıkma hevesiyle babasının elinden alıp odasına gidiyor. Adamda rahat bir nefes alıp işlerini yapmaya koyuluyor. Daha 5 dk geçmeden çocuk koşarak yanına geliyor “yaptım baba dünyayı düzelttim.” Adam alıyor eline bakıyor şaşkınlıkla “ben bile bu kadar kısa sürede dünyayı düzeltemezdim çocuğum sen nasıl yaptın?” Sürecek 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.