1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ayakkabı ve terlikte Suriyeli damgası
Ayakkabı ve terlikte Suriyeli damgası

Ayakkabı ve terlikte Suriyeli damgası

Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Suriyeli girişimcilerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

A+A-

Girişimcilerin bazı sektörlerde çok öne çıktığını anlatan Hıdıroğlu, " Mesela ayakkabı, plastik terlik ve konfeksiyonda etkinler. Sektörü kontrol eder hale geldiler. Buraya sadece bedenlerini getirmediler, ticaretlerini, müşterilerini, paralarını, sanatlarını getirdiler. Kendi rızıklarıyla geldiler. Biz, iş adamıyla göçmenin ayrılmasını istiyoruz" dedi. 

 

HASSASİYET VAR AMA…

 

Hıdıroğlu, iç savaş öncesinde 14 olan GTO'ya kayıtlı Suriyeli firma sayısının bin 200'e çıktığını belirtti. Suriyeli girişimcilerin imkanlarını artırmak gerektiğini ifade eden Hıdıroğlu, "Vize sorunlarını çözelim, bürokratik engellerini kaldıralım, ticaret yapabilme kabiliyetlerini artıralım, onlar da bizim gibi olsun istiyoruz. Hassasiyetlerimiz var ama bunların daha hızlı çözülmesi lazım. Yani buraya gelen iş adamına 1 yıllık oturma izni verirseniz; bu iş adamı yatırım yapmakta tereddüt eder. 3 yıl verirseniz ufkunu açarsanız." dedi. 

 

İŞADAMIYLA GÖÇMENLER AYRILMALI

 

Hıdıroğlu, Suriyeli girişimcilerin ürünlerini dünyanın her yerine pazarladıklarını belirterek, "Buraya sadece bedenlerini getirmediler, ticaretlerini, müşterilerini, paralarını, sanatlarını getirdiler. Kendi rızıklarıyla geldiler. Biz, iş adamıyla göçmenin ayrılmasını istiyoruz." diye konuştu.  Suriyeli girişimcilerin kentte bazı sektörlerde çok öne çıktıklarını dile getiren Hıdıroğlu, "Mesela ayakkabı, plastik terlik ve konfeksiyonda etkinler. Kentin ve ülkenin Suriyeli iş adamları açısından cazibe merkezi haline gelmesi için birtakım sorunların çözülmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

ALBAROUDİ: KATKI SAĞLIYORLAR

 

Suriye Ekonomi Forumu Derneği Başkanı Tamam Albaroudi de Türkiye'de 6 bin Suriyeli iş adamının bulunduğunu ve bunların ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını belirtti. Gaziantep'te 2013 yılından beri faaliyet gösterdiklerini söyleyen Albaroudi, "İlk başlarda 'savaş biter hemen gideriz' diye düşünmüştük ama öyle olmadı. Biz de yoğun bir şekilde çalışmaya başladık. 2015 yılından itibaren Türk ekonomisine ciddi katkılar sağlamaya başladık. Türkiye'yi seçtik çünkü kültürü, gelenekleri bize çok yakın. Ayrıca Türkiye'deki yatırım kanunları çok iyi. Dünyadaki birçok ülkeden daha iyi. Hibe, teşvik ve yardımlar veriyorlar. Bu yardımlar diğer ülkelerde yok. Lübnan'daki, Irak'taki iş adamlarına Türkiye'de yatırım yapmaları tavsiyesinde bulunuyoruz. Elbette bizim de bazı sıkıntılarımız vardı. Oturma ve çalışma izni gibi sorunlar yaşıyorduk. Bunları da aşmaya başladık. Savaştan önce de Suriyeli iş adamlarımız buraya yatırım yapıyordu. Şimdi mallarını, müşterilerini buraya getirdiler. Türk ekonomisine desteğimiz artarak devam edecek."

 

3 YILDIR ÇALIŞIYORUZ

 

Konfeksiyon atölyesi sahibi Hasan Mellah da ailece çalıştıklarını belirterek, "Yaklaşık 3 senedir tekstil işiyle uğraşıyoruz. Türk kardeşlerimizle beraber çalışıyoruz. Libya, Irak'a mal gönderiyoruz. Biz de elimizden geldiğince ekonomiye katkı sağlamaya çalışıyoruz." dedi. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.