1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Avukatların saldırı tepkisi
Avukatların saldırı tepkisi

Avukatların saldırı tepkisi

Ankara Barosu avukatlarından Emre Kaya’nın mesleki bir faaliyet için geldiği Gaziantep’te bıçaklı saldırıya uğ

A+A-

Ankara Barosu avukatlarından Emre Kaya’nın mesleki bir faaliyet için geldiği Gaziantep’te bıçaklı saldırıya uğramasına Baro'nun tepkisi büyük oldu… Cübbelerini giyerek Gazi-antep Adliyesi giriş kapısı önünde toplanan Gaziantep Barosuna kayıtlı avukatlar, hep birlikte alkış tutarak meslek-taşlarının bıçaklı saldırıya uğra-masını protesto etti.Alkış ve ıslıklarla meslektaşlarının bıçaklı saldırıya uğramasını protesto eden kalabalık avukat topluluğu adına açıklama yapan Gaziantep Baro Başkanı Avukat Ali Elibol, “Birçok meslektaşımız görevini yaparken saldırıya uğramakta, bu saldırı sonucu bir kısmı yaşamını yitirirken, bir kısmı da ağır yaralanmaktadır. Son olarak karşı karşıya kaldığımız bu tür bir saldırı ilimizde gerçekleşmiştir. Ceza hükmünün etkin uygulanmaması, benzeri bir saldırının hâkim ve savcılara yapılması halinde gösterilen tepkinin avukat söz konusu olduğunda cılız kalması bu tür saldırı haberlerinin adeta olağan hale gelmesine yol açıyor” diyerek, avukatların saldırıya karşı yasalarla korunmamasından yakındı.

“İNSANLIK DIŞI SALDIRILARLA KARŞI KARŞIYA KALIYORUZ”

Ankara Barosu Avukatlarından Emre Kaya’nın Gaziantep’te bıçaklı saldırıya uğramasını kınadıklarını belirten Baro Başkanı Elibol, “Demokrasiye, insan haklarına, bağımsız yargıya, tüm kurum ve kurullarıyla işleyen hukuk devletine olan inancımız doğrultusunda çalışma ve çabalarımızı sürdürürken, meslektaşlarımıza yönelik insanlık dışı saldırıları göğüslemek durumunda kalmaktayız. Birçok meslektaşımız görevini yaparken saldırıya uğramakta, bu saldırı sonucu bir kısmı yaşamını yitirirken, bir kısmı da ağır yaralanmaktadır. Son olarak karşı karşıya kaldığımız bu tür bir saldırı ilimizde gerçekleşmiştir. Ankara Barosu avukatlarından Emre Kaya mesleki bir faaliyet için geldiği ilimizde, gözü dönmüş bir saldırganın saldırısına maruz kalmış ve ağır şekilde yaralanmıştır. Halen tedavi altında olan meslektaşımıza acil şifalar diliyor ve bir an önce görevine dönmesini bekliyoruz.” dedi.

AVUKATLAR YASALARLA KORUNMUYOR

“Yasalarımızda mesleğini yaparken, görevinden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hâkimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanacağına dair açık hüküm vardır. Ceza hükmünün etkin uygulanmaması, benzeri bir saldırının hâkim ve savcılara yapılması halinde gösterilen tepkinin avukat söz konusu olduğunda cılız kalması bu tür saldırı haberlerinin adeta olağan hale gelmesine yol açıyor” diyen Elibol, “Her platformda ve her yerde güçlü bir biçimde seslendirdiğimiz gibi demokrasiye, bağımsız savunmaya, bağımsız yargıya ve hukuk devletine inanan avukatlar ve örgütleri barolar olarak yasanın bize verdiği görevi yerine getirmek için hukukun üstünlüğü ve insan haklarını savunmak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak amacıyla eksiksiz demokrasi, gerçek hukuk devleti, bağımsız yargı ve bağımsız savunma hedefine yönelik eylem ve söylemlerimizi duraksamadan inançla sürdüreceğiz” ifadelerinde bulundu. Basın açıklamasından ardından Gaziantep Barosuna bağlı avukatlar, meslektaşlarının uğradığı bıçaklı saldırıyı alkışlarla bir süre daha protesto ettikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Bu arada, sağlık durumu iyi olduğu öğrenilen Avukat Emre Kaya, Baro Genel Merkezi’nin gönderdiği özel bir ambulans uçakla dün Ankara’ya sevk edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.