1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Atıksu arıtma tesisi ile hizmet arttı
Atıksu arıtma tesisi ile hizmet arttı

Atıksu arıtma tesisi ile hizmet arttı

İçme ve kullanma suyunun yüzde 72'sinin baraj ve kuyulardan temin edildiği belirtildi. Son 20 yılda ise atıksu arıtma tesisi ile hizmet verilen nüfusun toplam belediye nüfusuna oranı yüzde 14'ten yüzde 75'e yükseldi.

A+A-

Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekeleri ile dağıtılmak üzere 2016 yılında 5,8 milyar m3 su çekildi. Çekilen suyun yüzde 44,8’i barajlardan, yüzde 26,8’i kuyulardan, yüzde 17,1'i kaynaklardan, yüzde 9,5'i akarsulardan, yüzde 1,8'i ise göl, gölet veya denizlerden temin edildi. İçme ve kullanma suyu şebekelerine çekilen toplam 5,8 milyar m3 suyun 3,4 milyar m3ü içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldı.

SULARIN YÜZDE 86'SI ARITILIYOR

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada belediyeler tarafından deşarj edilen atıksuyun %86'sının arıtıldığı ifade edildi. Kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 4,5 milyar m3 atıksuyun 3,8 milyar m3ü atıksu arıtma tesislerinde arıtıldı. Kanalizasyon şebekesi ile toplanan atıksuyun yüzde 40,4'ü denize, yüzde 48'i akarsuya, yüzde 2,8'i baraja, yüzde 1,8'i göl-gölete, yüzde 0,5’i araziye, yüzde 6,5'i ise diğer alıcı ortamlara deşarj edildi. HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.