1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nacar

  3. Atatürkçülük Özümüzde Var
Mehmet Nacar

Mehmet Nacar

Yazarın Tüm Yazıları >

Atatürkçülük Özümüzde Var

A+A-
Olay Necmettin Erbakan'la başladı. RTE ile devam ediyor.

Ne olayı derseniz yazımı sonuna kadar okuduğunuz zaman anlayacaksınız.

Rahmetli Erbakan ‘'Ben Türküm derseniz diğeri de ben Kürdüm diyecektir…'' demiş ve bununla ilgili olarak da hakkında soruşturma açılmıştı.

AKP ilk iktidarında ortaya iki düşünce attı.

1-Türkiye'yi eyalet sistemine geçirelim. Eyaletleri de belediyeler yönetsin…

2-Türküm demek yok. Türkiyeliyim var.

Bu iki düşünce de tutmadı tabi ki. Türkiye'nin eyaletlere ayrılması yalnızca bölünmesine zemin hazırlayacaktı. Kaldı ki, eyaletlere ayırmadan da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve bu belediyenin çevresinde toplanan bir takım belediyeler açıktan bölücülük yapmayı hala sürdürmekteler.

Türk mü, Türkiyeli m?

Ülkemizde özellikle bazı siyasi kesimlerin ve bazı etnik grupların anlayamadığı bir konu var. Anadolu yaklaşık bin yıldan beri Türklere aittir. Türk devletlerce yönetilmiştir. Türk olarak da sonsuza kadar yaşayacaktır. Bunu engellemeye kimsenin gücü yetmez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni Atatürk kurdu. Bu devlet cihan imparatorluğu olan Osmanlı İmparatorluğunun zemini üzerine kurulmuştur.

Ancak son yıllarda Atatürk'ten ve Türk halkından intikam almak isteyen iç ve dış mihraklar zemini kaydırmak, Atatürkçü düşünceyi silmek, devletin temelini ve ideolojik yapısını başka noktalara taşımak için cüretkâr davranışlar sergilemeye başladılar.

Bazı parçaları bir araya getirdiğimizde, pazılın parçaları yerlerine oturduğunda ortaya çıkan resim ihanetin öncülük resmidir.

Sosyoloji bilimi milleti meydana getiren unsurları bilimsel olarak tespit etmiş ve bu tespitini de dil, din, bayrak ve vatan birliği ile örf, adet ve geleneklerde birlik olarak sıralamıştır.

Halkın birlik ve bütünlüğüne ilköğretim çağındaki öğrenci andıyla başlanır. Milli ve dini bayram kutlamalarla bu birlik pekiştirilir. Son günlerde okullarda öğrenci andının kaldırılması gündemden düşmüyor. Yani çocuklar derse başlamadan önce ‘'Türküm, doğruyum, çalışkanım…'' diyemeyecek. Andın kaldırılması herkesin kendi kimliğini yakasına takarak birlik ve bütün dışındaki farklı istikametlere doğru yol alması demektir.

Atatürk'ün manevi anayasası olan Gençliğe Hitabe kaldırılmak isteniyor. Gençliğe Hitabe şu satırlarıyla bazı kesimleri rahatsız etmekte;

‘' Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler…''

Gençliğe Hitabe'den aldığım üstteki bölümden kimlerin rahatsız olacağını aklıselim sahibi herkes kolayca anlayacaktır. Atatürk cumhuriyeti duyarlı Türk gençliğine emanet etti ama biz bir yandan milli duygulardan yoksun televole gençliği yetiştirirken, diğer yandan Gençliğe Hitabe'yi kaldırmayı tartışıyoruz. Bir siyasinin dediği gibi ‘'Gençliğe Hitabe Kur'an ayetleri değil…'' ama ulu önder Atatürk'ün hem manevi anayasası, hem de Türk gençliğine vasiyetidir. Kaldırılmak isteniyorsa öncelikle kime ne zararının olduğu tartışılmalı…

AB, Atatürkçü düşünde AB üyeliğine engeldir diyordu. Resmi kurumlardan Atatürk'ün resimlerinin kaldırılmasını istiyordu. Tabi ki, resimleri kaldırılınca sıra heykellerinin yıkılmasına gelecekti.  Çünkü Atatürk, AB üyesi ülkelerin Anadolu coğrafyasındaki emellerine gem vurmuş, onları işgal ettikleri Anadolu'dan sürerek dünyaya rezil olmalarını sağlamıştı.

Atatürkçü düşünce ABD çıkarlarıyla da uyumlu değildir. BOP kapsamında ülkelerin coğrafyasını değiştirmek isteyen ABD'nin bu isteğine en büyük engel Atatürkçü düşünce ve Atatürk'ün misyon ve vasiyetine sadakattir.

PKK, ABD, AB, İmralı ve AKP bizleri nereye götürecek. Yakın gelecekte bunu net olarak göreceğiz. Milli devletten cemaatler devletine doğru yol almaktayız. RTE nın BOP Eşbaşkanı olması ilkemize ne kazandırmakta. ABD'ye ne kazandırmakta...?

Kesin olan bir şey var ki, Türkiye Cumhuriyeti Devletini bölüp parçalamaya, çimentosuna toz veya çamur katmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. PKK , AB ile ABD'nin taşeronluğunu yapmaya devam etsin. PKK içinde aklıselim sahibi bir tek kişi olsaydı Ermeni desteğinde Anadolu'yu işgal eden Avrupa'nın tümünün baş edemediği bir devletle onların maşası olan PKK'nin hiçbir zaman baş edemeyeceğini anlardı.

Atatürk bu ülkenin dahi lideridir. Onun izlerini silmeye de kimsenin gücü yetmeyecek. Bunu zamanla göreceğiz.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.