1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Aşk, şiiri güzelleştirir
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Aşk, şiiri güzelleştirir

A+A-

Aşk mı şiiri, güzelleştirir?

Şiir mi aşkı, güzelleştirir?

İkisi de doğru değil mi, şair dostlar ve şiir sever okuyucularım? Fakat önce aşk, şairin şiirlerini güzelleştirir. Sonra, yazdığı şiirler aşkını süsler ve güzel sözlerle, aşkının büyüklüğünü ve görkemini ortaya koyar. Aşkı bilmeyen ve âşık olmayan şair olur mu?

 Bence olmaz. Karşılıklı aşk, âşıklar arasındaki her şeyi güzelleştirir. Şişman aşığı zayıf, kısa aşığı uzun gösterir. Yaşlıyı genç, çirkini güzel gösterir. Bilgisizin utanmasını önler. Güler yüzlülüğü ve hoş görüyü artırır. Aşk, sadece çirkin ve kaba davranışları affetmez.

Sevgiyi küçümseyenlerden uzaklaşır. İhanet olduğunda, o anda nefretle biter. Ne mutlu, sadece kendisini gerçekten seveni iyi görene. Ne mutlu, ümitsiz bir aşkın artık peşine düşmeyene. Ne mutlu, karşılıklı bir aşk için şiir yazana ve karşılıklı, vefalı, saygı dolu bir aşk yaşayana. Şair aşık değilse ve aşkı karşılık görmüyorsa, yazdığı şiirler öksüz, o şiirden yapılan bestelerse yetim sayılır.

Peki aşk nedir sizce?

 Bence aşk:  Mutluluğu haber veren simgedir. Sevileni takip eden gölgedir. Sevmeyene gülüp geçen özgedir. Hatırası tarih olmuş belgedir. Ömürlere ömür katan müjdedir. Parıltısı azalmayan gözdedir. Bakılmaya doyulmayan yüzdedir. Övgülere en çok lâyık sözdedir. Şiirlerde, şarkılarda, dildedir. Gönüllerde, baharlarda, güldedir. Başımızda her gün esen yeldedir

Sevdalanmış, iki güzel eldedir. Mecnun'undan Leyla'sına güftedir. Kerem'inden Aslı'sına bestedir. Kalbimizle bütünleşmiş destedir. Sevenleri, hep çağıran sestedir. Aşkın büyüsü ve güzelliği tartışılmaz. Fakat bir de esprili bir aşk tarifi yaparsam kendimce, şu sözleri söylemek isterim: Aşk bazılarının, ömür boyu yaşadığı bir fiyaskodur. Bazılarının kendilerini olduğundan büyük, bazılarının da kendilerini olduğundan küçük gördüğü, bir lunapark aynasıdır. Bazıları için, gıcırtılı bir tahterevalli, bazıları için çürük bir elma şekeri, bazıları için ise, sadece lâftır. Aşk, bazı insanların ensesini hep karartır. Bazılarının başında sivrisinek gibi dolaşırken, bazılarına ömürlerinde bir defa bile uğramaz. Aşk insanı, zırdeli edebilir. 
Belki akılsızı akıllı da yapabilir. Zengini yoksul, yoksulu zengin yapabilir. Aşk, bazılarının yediği en büyük kazıktır. Bazen de aç bir insanın yediği azıktır. İnsan sayısı kadar tarifi olan bir duygudur. Mutlu edince, tüm sevgilerden üstün, mutsuz edince, nefret edilen bir duygudur. 
Aşk ayarı bozuk, bir mutluluk saatidir. Hasreti ile ömür törpüsü bir özlemdir. Eli, kolu, ayağı bağlayan, görünmez bir zincirdir. Gözlerdeki bazen şeffaf, pembe, bazen de simsiyah banttır.

Aşk, herkese rest çekmiş bir kumarbazdır. Şiire, şarkıya, tüm sanat dallarına, damgasını vurmuş bir simgedir. Yarısı gerçek, yarısı hayal, bir efsanedir. Ve artısı ve eksisi ile kimsenin inkâr edemeyeceği bir gerçektir...

Kalın sağlıcakla değerli okurlarım...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.