1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ASIRLIK İKİ MARKANIN BULUŞMASI
ASIRLIK İKİ MARKANIN BULUŞMASI

ASIRLIK İKİ MARKANIN BULUŞMASI

 (İHA) - Başak Traktör 101. yıl başarısını, 111 yıllık SANKO Holding güvencesiyle taçlandırıyor. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu,...

A+A-

 (İHA) - Başak Traktör 101. yıl başarısını, 111 yıllık SANKO Holding güvencesiyle taçlandırıyor. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, AR-GE ve modernizasyon yatırımları ile Başak Traktörü sektörünün gözbebeği ve sembolü haline getireceklerini söyledi. 
Başak Traktör’ün kuruluşunun 101. yılı dolayısıyla Adapazarı’ndaki fabrikaya özel bir gezi düzenlendi. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun ev sahipliği yaptığı geziye, Türkiye’nin birçok ilinden Adapazarı’na gelen Başak Traktör bayileri katıldı.
Konukoğlu, fabrika gezisinin ardından yaptığı konuşmada, “SANKO Holding, faaliyet gösterdiği her alanda, her zaman ülke ekonomisine katma değer üretmeyi; üretime, kaliteye, ihracata ve istihdama katkı sağlamayı hedeflemiştir. Gerek üretim kalitemiz gerekse vizyon ve felsefemizle belirleyici konumda olmayı sürdürüyor, her geçen gün daha büyük ve daha güçlü bir grup oluyoruz” dedi.
Başak Traktör’ü 2012 yılında SANKO Holding bünyesine dahil ettiklerini anımsatan Konukoğlu, yaklaşık 200 dönüm arazi üzerinde 35 bin metrekarelik kapalı alana sahip tesislerde yıllık traktör üretim kapasitesinin 10 bin adet olduğunu bildirdi. Konukoğlu, fabrikada, traktörün motor, şanzıman, hidrolik gibi tüm ana parçaları işlenip üretildiğinin de altını çizdi.
Başak Traktör’ün farklı segmentlerde 2x4 ve 4x4 çekişli 42 çeşit traktör modeli bulunduğunu anlatan Konukoğlu, Türk çiftçisinin en büyük sorunlarından olan motorin girdisine atıfta bulunarak, “Traktörlerimiz, düşük yakıt tüketimiyle üreticilerimiz için en ekonomik kullanımı sağlıyor. Az bakım gerektiriyor ve bakım maliyeti düşük. En önemlisi de yüzde 100 Türk sanayisinin üretimi” diye konuştu.
SANKO çatısı altında yeniden yapılandırılan Başak Traktör’ün, Türkiye çapında yaygın satış ve servis ağının yanı sıra, her an ulaşılabilir ve ekonomik yedek parça stokuyla çiftçinin “her an yanında” olduğunu vurgulayan Konukoğlu, yatırımlarla ilgili de şu bilgileri verdi:
“Başak Traktör’ü Türkiye’nin en modern üretim tesislerinden biri yapma hedefiyle yola çıktık, sürekli yatırımlar yapıyoruz. Ar-Ge ve modernizasyon yatırımlarını çok önemsiyoruz. Test Merkezi başta olmak üzere, projelerimizi gerçekleştireceğiz. Başak Traktör, çiftçinin tarlasında, bahçesinde başak gibi açarak, üretime katkı sunmaya ve bereketin sembolü olmaya devam edecek.”
Fabrika gezisi sırasında bayi toplantısının sunuculuğunu yapan Kadir Çöpdemir’in, fabrika yöneticilerinden Hasan Yaran ile traktör pazarlığı, programa katılanların ilgisini çekti.
Programa, SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Tarım ve İş Makineleri Grup Başkanı Sami Konukoğlu, Genel Müdür Ertan Paşa ve fabrika yöneticileri de katıldı.

BAŞAK TRAKTÖR’ÜN KİLOMETRE TAŞLARI

Başak Traktör’ün temelleri, 1914 yılında Adapazarı'nda kurulan DA-TA (Demir Araba-Tahta Araba) Fabrikası’na dayanıyor.
1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na (TZDK) bağlanan şirket, SAZ (Sakarya Alat-ı Ziraiye) adıyla tarım alet ve makineleri üretmeye devam etti.
Adapazarı’ndaki fabrikada o dönemlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinde kullanılan çiftçi arabaları (at arabası), hayvanla çekilen pulluk, tırmık, motopomp ve traktör ekipmanlarının yedek parçaları üretildi.
1968 yılında Ford marka traktörleri üretmeye başlayan tesis, pulluk ve diskaroların üretimini de sürdürdü. Ford ile yapılan anlaşma doğrultusunda yüzde 65 oranında yerli traktör üretimine ulaşıldı.
1976 yılında 73, 53, 43 ve 33 HP güce sahip traktörlerin üretimi için Avusturyalı Steyr firmasıyla lisans ve yerli üretim anlaşması yapıldı.
1978 yılında 12 ve 17 HP gücünde tamamen yerli bahçe traktörleri üretimi için yatırımlar yapıldı ve projesi dahil tümüyle yerli “BAŞAK 12” ve BAŞAK 17” modelleri çiftçinin hizmetine sunuldu. Böylece “Başak” markası doğdu.
1994 yılında 45 HP gücünde STEYR 845 traktörleri 2x4 ve 4x4 olarak Avusturya için üretilmeye başladı. Bu proje dahilinde 1000’e yakın traktör ve parçaları Avusturya’ya ihraç edildi.
1996 yılında “Başak Traktör” marka ve logosuyla ilk kez, lisans anlaşması olmadan, kendi bilgi birikimi ve teknolojisini kullanan traktör fabrikası olarak 70, 50, 45 ve 33 HP güçlerinde traktör üretimi başladı.
2003 yılında özelleştirilen Başak Traktör, 2012 yılında SANKO Holding tarafından satın alındı.

SANKO HOLDİNG
SANKO Holding’in temeli 1904 yılında 7 dokuma tezgahı ile atıldı. Dördüncü ve beşinci kuşağın işbaşında olduğu SANKO’da yaklaşık 14 bin kişi istihdam ediliyor. Tekstil, enerji, çimento, ambalaj, tarım ve iş makineleri, bilişim, finans, sağlık, eğitim, AVM ve gayrimenkul olmak üzere 11 sektörde faaliyet gösteriliyor.
(Şİ-AŞ-Y)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.