1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ASIM GÜZELBEY'E TEKLİF ETMİŞTİM
ASIM GÜZELBEY'E TEKLİF ETMİŞTİM

ASIM GÜZELBEY'E TEKLİF ETMİŞTİM

Müteahhitler Odası ve GTO eski Başkan Yardımcısı Rıdvan Köksüzer, Mimarlar Odası ve CHP'nin itiraz ettiği Metro'nun arkasına yapılan yüksek yoğunluklu planı desteklediğini açıkladı.

A+A-

Müteahhitler Odası ve GTO eski Başkan Yardımcısı Rıdvan Köksüzer, Mimarlar Odası ve CHP'nin itiraz ettiği Metro'nun arkasına yapılan yüksek yoğunluklu planı desteklediğini açıkladı. 'Emsal yüksek tutulmuş olabilir ama genel olarak planı destekliyorum' diyen Köksüzer, "Büyükşehir belediyesinin 100. Yıl parkının devamını hayata geçirebilmesi için oradaki mülkleri takasla alabilmesi lazım. Belediye burayı imara açıp, karşı taraftaki 100. Yıl Parkının devamını gerçekleştirelim. 100. Yılı kurtaralım. Atıl vaziyette boş boş duruyor" dedi.

SINIRLI BİR ALAN

Metronun bulunduğu bölgedeki alanın sınırlı bir alan olduğunu, zaten park olarak düzenlenmesinin mümkün olmadığını belirten Köksüzer, "Çünkü bloklarla etrafı sınırlandırılmış. Aynı şekilde fuar alanı olarak dediğimiz Petrolün arkasındaki alan oradada böyle bir planlama sözkonusu. Bu, her iki tarafı yapılaşan bölgenin birleştirilmesi anlamına gelecek. Böylelikle hem bütünlük de sağlanacak, hem de 100. Yıl kültür parkı hayata geçirilmiş olacak" dedi. 

TAKİPÇİSİ OLURUZ

100. Yıl Atatürk Kültür Metro ve yüzme havuzu yapılarak zaten parçalandığını söyleyen Köksüzer, "Metro yapılınca burası bitmiş. Bir taraftan da havuz faaliyete geçecek. Zaten buranın yeşili kalmamış ki. Dolayısıyla buranın her iki tarafından yapılan yapılaşmanın birleştirilmesi, hem bir bütünlük sağlanmasına neden olacak hem de 100. Yıl Atatürk Kültür parkı sorunu büyük oranda halledilmiş olacak. Belediyenin 100. Yıl parkının devamını hayata geçirebilmesi için oradaki mülkleri takasla alabilmesi lazım, ya da kamulaştırarak alması lazım. Kamulaştırma için büyük bir bütçe gerekiyor. Büyükşehir, bu bölgede imar planlaması yaparak orada kendisine düşecek arsalardan, 100. Yıldaki arsaları takas ederek 100. Yıl parkını hayata geçirebilir. Bu da Gaziantep için faydalı bir şey olur. Eğer Belediye 100. Yılın devamını yapmazsa peşine düşeriz, takipçisi oluruz." dedi.

ASIM GÜZELBEY'E TEKLİF ETMİŞTİM

Bunun geç kalınmış bir uygulama olduğunu dile getiren Köksüzer, "Ben böyle bir teklifi belediye meclis üyeliğim sırasında Asım beye de önermiştim. Bu planlama 100. Yılı bölüp kesmiyor. Bu alanın doğusu ve batısı yapılaşmış, bu arada kalan bir bölge. Metro ve yüzme havuzuyla bozulmuş, onlar yapılmamış olsaydı tamam. Ama şimdi metronun geniş bir alanı var. Yüzme havuzu var. Alana müdahale edilmiş. 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı, Gölete kadar devam ediyor. Batıya doğru bir sürü boş alan var. Yeşil alan yok. Çünkü belediye mülkü uhdesine geçiremiyor. Mülkiyet sorunu var. Milli eğemenlik caddesinin köşesindeki o kavşaktan başlayarak, tramvay yoluna paralel olarak ve Allebene kadar olan bölgeyi kapsayan geniş bir alan boş duruyor" diye konuştu.

MİMARLAR ODASI İTİRAZ ETMİŞTİ

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı kapsamında olan Metro civarında Büyükşehir belediyesinin 20 katlı binalar yapmayı hedeflediği plana itiraz etmişti. Özgür Girişken planla ilgili, 'En son yapılan değişikliklerde inanamazsınız 20 kata kadar izin verildi. Burada yüksek yoğunluklu bir konut yapılaşmasına gidiliyor. Burası bizim için vazgeçilmez, burada yapılan her türlü plan tadilatına bu yönde fonksiyonu zedeleyici Atatürk kültür parkının sürekliliğini, bütünlüğünü ve zenginliğini zedeleyici her türlü plan tadilatına dava açmayı sürdüreceğiz. Burası kırmızı çizgilerimizden bir tanesi." demişti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.