1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. ASIL ROMAN ŞİMDİ BAŞLEY-6
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

ASIL ROMAN ŞİMDİ BAŞLEY-6

A+A-

Gaderin Romanı

Romanın hakiyesi

 “ Gece garanlıgdı. Sohag lombaları,  reglam panoları, vitrinlerin ışıgları caddey oldugça eyi aydınladmışdı. Bi adam; başında bere, sahallı, genç…Çevrey gözetley. Gendisine çog da uzag sayılmıyacag yerde bi garagol var. Garagoldahı polis elindeki gazatadan bişeyler ohuy... Gazete 24 Ocak 1993 tarihli. Gafasında binbir dert; yetmiyen maaş, dırdırcı garı, bu yıl ohula başlıyacag gızı, bir de üç yaşında hastalıglı ôlu…

İki gişiden birisi az önce ayrılmıştı ötekinden. Bereli olanı, elinde güccüg, çantamsı bir paket sağa, sola, öne ,arhıya bahınarag temkinli adımlarla bir arabaya yaglaşdı. Son bir kez çevreye diggatli, ivedi bir göz addı ve  kimseleri görmeyince gaydı arabanın altına. Güccüg paketinden  çıhardê bişeyleri arabanın alt madeni gısmına yerleşdiriy. Ses yog. Gıssa bir süre bir iki işlem daha. Önce başını uzaddı arabanın altından, bi gız, bi ôlan sarmaş dolaş fısıldaşarag, öpüşereg, geliylerdi. Hemen yeniden gaydı arabanın altına. Begledi. Geçdiler. Yine başını çıhardı. Kimseler yog. Çevig bir hareketle tüm bedenini gurtardı ve ayağa kaharag hızla uzaglaşdı arabadan. Birez önce ayrıldê genç köşe başında duruydu. Gendisi garşı galdırımdan geçerken başıyla belli belirsiz güççüg bir işaret yapdı ve başga başga yönlere yönelereg gayboldular garanlıgda… Angaranın da sôgu sôgdu ha…”

Hösüyn, Mister Helloyu begleydi  Mârifin orda. Telefonlaşmışlardı. İçeceglerdi. Hösüyn elindeki gazataya zaman zaman göz atıy, ara sırada, geleceg olan arhadaşı Mister Helloyu begleydi. Sonunda geldi Hello.

“ Çog begledin mi yosa?

- Yeni geldim sayılır? Duydun dê mi haberi ?

- Ne haberi yav, heyirdir işallah!

- Uğur Mumcuyu öldürdüler bu sefer de…

- O kim yav!

- Tanımeyn mi yav, gazatacı,yazar…

- Ne biliym ben yav…Niye öldürmüşler ki? Garı gız davası mı yosa?

Hösüyn  bu lâkaydıya sinirlendi ama ses edmedi.

“ Yeri gedeg ağam…Nere gedeg?

-Bu aşam patron sensin ağam…Ağanın eli dutulmaz, heralda bizi ayag meyhanasına götüreceg dêlsin!”

 

Yörüdüler. Hemen yahındahı bi lohantıya daldılar.  Garson başlarına dikilmeden Hösüyn gazetey ohumuya başladı yügseg sesle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.