1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. ASIL ROMAN ŞİMDİ BAŞLEY-3
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

ASIL ROMAN ŞİMDİ BAŞLEY-3

A+A-

Gaderin Romanı

-5-

Reji arahısı. Mısdafa Kemal da bundan içermiş. Bardaglar dolduruldu. Sulu içenler arahıyı sulandırdı.  Ziraat Bangası Müdürü Ziya halala haram gatmaz…O susuz içer…

“ Haydı şerefe…”

İkinci, üçüncü yudumdan sôna samimiyet goyulaşmıya, rütbeler, mevkiiler ortadan kagmıya başlar. Tabii bi nogdıya gader. İşde o nogda zurnanın zırd dedê nogdadır. Onu bilemezsen “ Bu zıhım âznan içilir lan!”la başlayıp çok kötülere gedebilir iş. Hele ki bunların hepsi arahıy âzıyla içer!

Vali mâvini gendine valibey demelerini yên seviy.

“ Demeg nerdeyse iki sene oldu ha Vali bey?

- Ya evelki teşrinisani idi...İki yılı geçmiş bile!”

- Zaman dêl,  geçen bizig aziz  valim!”

Yunus Bey bu sözü sıg sıg tegrarlar ve bu sözde böyüg bir şairanelig bulur!  Ve her zaman da muhaggag birisinden bir tasdig görür ve buna çog sevinir.

Haggaten de vali mavininin buraya geleli iki seney geçti. Şindi ergi oturup dorgu gonuşmag lazım gelirse adamcâz  fena bi mavin dêl! Valiy yên sert sôyleyler amma bu eyle dêl…Galender bi adam…Yerli mallar  hafdasında megdepleri gezer, mâllimlerle toplantılar yapar, uşaglarını megdebe göndermiyenler mevzuunda mıhdarlara, candarmıya ihmalkârlıklarından dolayı zilkıd bile çekermiş…eyle derler…Ya Cumhuriyet Bayramları?! Ya Gençlik Bayramları. Gasabalı adını “Baldır Bacag Bayramı” goyg amma Vali Beyler heç taviz maviz vermedi ; gızlar da, ôlanlar da gıssa tuman geyecegler oader! Aha Menemen, aha Gubilay…Onlar burada irticayı ne hordladır, ne zordladır…Bunlar tam bi Cumhuriyet Valisi…Atatürk inkilaplarının yılmaz begcileri …Allah için şindi halhın Cumhuriyetden filan şikayeti yog…Ama millet şu şalvar, pontir  işinden müşteki...Köyden    gara şalvarnan gel,  şalvar yasag dey onu çıhar, alddahı beyaz, bilegden bâlamalı donnan düş yollara… Êr caddiye maddiye gara şalvarnan enersen belediye zabıtaları kesiyler şalvarın ortasını mahasnan hartadanag…Hee birez de candarma dayâ filan var dey duyarıg  amma, ahali ille de bu pontir davasından dolayı  Sağıra  ôkeli…..

“ Evet kabul etmek iktiza eyler ki memleketin bu bölgesinin zaruri ehtiyaçları nokta-i nazarından bazı, nasıl diyelim, eksiklikler var...Ama henüz genç bir Cumhuriyetiz. Terakki bir hamlede olmaz. Dünyada eşi menendi bulunmaz bu cennet vatanın,  her köşesi,  her bucağı, her karış toprağı ecdat kanıyla sulanmış ve de bildiğiniz gibi mandayı reddederek…”

Hep beyle olur. Vali mavini  valilêni gösderir bi fırsatını bulup... Amma ikinci, üçüncü bardagdan sôna süt dögmüş pisê döner…Bazen de bi iki şiir patladır.

 

“ Memleketimiz her şeyden önce bir ziraat memleketidir. Üç yanı sularla çevrili bu yarımadamızın tek ve tek ihtiyacı, ulu önder , ölümsüz rahmetli Mustafa Kemal Atatürkün  veciz bir şekilde ifade buyurduğu gibi tek ihtiyacımız çalışmak, çalışmak, gene çalışmaktır.” Mavin bey burada sesini birez yügseltir ve ses tonunu dêşdirir. Nutugvari bi tonla: “Kılıç ve saban. Bu iki fatihten ikincisi birincisine daima galebe gelmiştir!”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.