1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Artık kendimi Gaziantep'in bir parçası olarak hissediyorum"
"Artık kendimi Gaziantep'in  bir parçası olarak hissediyorum"

"Artık kendimi Gaziantep'in bir parçası olarak hissediyorum"

Bir dizi etkinlik için şehrimize gelen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimsek yoğun bir gün geçirdi.

A+A-

 

 Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile beraberindeki AB'nin 24 ülke büyükelçisiyle bir araya gelen Şimşek, Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan Akşemsettin Parkının açılışına katıldı. Esnafı da ziyaret Şimşek sıkıntılarını dinledi. Gaziantepli olmadığını belirten Şimşek, "Ama artık kendimi şehrin bir parçası olarak hissediyorum. Tıpkı valinin de yaptığı gibi, sorunlara önem veriyoruz.  Gaziantep Türkiye’nin önemli bir büyüme matoru. Suriye pazarının, Irak Pazarının, Libya pazarının bu pazarlardaki çöküşe rağmen, Türkiye’nin en büyük ve en çok ihracat yapan 5. İli konumunda. Bu çaba gerektiriyor, bu ortak akıl gerektiriyor. Bu heyecan gerektiriyor. Ve heyecan var, ortak akıl var başarı var. Biz Gaziantep’le gurur duyuyoruz." dedi. 

 

GAZİANTEP'İN BİR PARÇASI OLDUM

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Vali Ali Yerlikaya'nın da katıldığı Rışvanhan'da düzenlenen toplantıda Gaziantep'te, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile beraberindeki AB'nin 24 ülke büyükelçisiyle bir araya geldi. AB heyetine İngilizce konuşan Başbakan Yardımcısı Şimşek, kentin güzelliklerini anlattı. Gaziantepli olmamasına rağmen kentin bir parçası olduğunu anlatan Şimşek, çevresindeki ülkelerde yaşanan sorunlara rağmen Türkiye'nin ekonomisinin güçlü seviyede olduğunu ifade etti.

 

VALİ YERLİKAYA'YA SIĞINMACI TEŞEKKÜRÜ

 

'Eskiden düzgün yollarımız yoktu, genelde araçlar tek şeritten hareket ederdi. Fakat şimdi her şey daha iyi' diyen Şimşek, "Ben Gaziantepli değilim.Ama artık kendimi şehrin bir parçası olarak hissediyorum. Burada, tıpkı valinin de yaptığı gibi, sorunlara önem veriyoruz. Valiye de sığınmacıları şehre kabul ettiği ve onlar için, yeni projeler oluşturduğu için teşekkür ediyorum. Ben özellikle çocuklar olmak üzere sığınmacıları eğitmemiz gerektiğini düşünüyorum. Türkiye ve Avrupa Birliği'nin arasındaki ilişkiyi korumak bizim için çok önemli. Avrupa Birliği'ne bağlı kalmak Türkiye için öncelikli bir durum. Aynı şekilde, Türkiye'nin AB'den kopmamasının da AB için iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

 

GELECEK YIL DÜZLÜĞE ÇIKACAĞIZ

 

Türkiye’nin çevresinde ciddi sorunlar olduğunu belirten Şimşek, "Türkiye de zor günlerden geçiyor fakat ticaret hacmimiz çok şükür iyi seviyede. Ekonomimiz halen güçlü seviyede. Geçen birkaç yılda belirli zorluklar yaşadık, fakat artık duruma daha stratejik bir perspektifle yaklaşabiliriz. Türkiye yıllık 75 milyar Euro ile büyüyor. Umuyoruz ki gelecek yıl tekrar düzlüğe çıkacağız. En önemli olan konu bu." dedi.

 

BERGER:GAZİANTEP GÜZEL ÖRNEK

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ise, Gaziantep'in, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu kaydederek, "Terörizm sorunu gerçekten de dünyanın büyük sorunu ve yok edilmesi gereken bir sorun. Avrupa Birliği, Türkiye diyalogu çerçevesinde terörizmle mücadelede neler yapılacağını ele alacağız. Bizleri burada ağırladıkları için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

 592. PARKI ŞİMŞEK AÇTI


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep'te Şahinbey Belediyesi tarafından Şahintepe Mahallesi'nde yaptırılan Akşemsettin Parkı'nın açılışına katıldı. Şimşek, "Maşallah Gaziantep'e her geldiğimde Şahihbey'in muhteşem eserlerinden birinin açılışını yapıyoruz. Bu eserleri milletimizin hizmetine sunan Tahmazoğlu kardeşimi ve ekibini tebrik ediyorum" dedi.

 

SIKINTILARI GERİDE BIRAKIYORUZ

'Son birkaç yılı gerçekten zorlu geçen bir dönemi inşallah geride bırakıyoruz' diyen Şimşek, "Türkiye'de özellikle son 1.5- 2 yıldır terör ve hain darbe girişiminin etkilerini inşallah geride bırakıyoruz. Allah'ın izniyle bundan sonra da Türkiye iç ve dış şoklara karşı; nasıl yakın bir dönemde büyük direnç gösterdiyse, bütün saldırılara karşı, bütün provokasyonlara karşı, bütün komplolara karşı büyük bir direnç gösterip başardıysa, Allah'ın izniyle bundan sonra da ülkemiz çok güçlü bir şekilde medeniyet ve kalkınma yolunda yoluna ilerlemeye devam edecektir. Türkiye, dünya ile rekabette geri kalmayacaktır.  Terörle mücadelede, hiçbir dönemde olmadığı kadar etkin, proaktif ve güçlü çaba içerisindeyiz. Ve ortada başarı var. Malasef teröründe kaynağı dışarıdadır. Çünkü görüyoruz ki, terör eylemine bulaşanların patronlarıda dışarıdadır. Son birkaç aydır birçok mesnetsiz haberle, Türkiye piyasaları üzerinde oyunlar oynanmaya çalışılıyor. Son dönemde piyasalardaki hareketlilik, liradaki bu değer kaybı, önemli ölçüde bu şekilde üretilen haberler ve ve provokasyonlarla ilişkilidir. İnanıyoruz ki bir ve beraber olursak, Türkiye bu oyunları da bozar, Türkiye bu sıkıntıları da aşar" diye konuştu.

 

GAZİANTEPLE GURUR DUYUYORUM

 

'Bütün coğrafyanın sıkıntılarını, yükünü bir insanlık görevi olarak çekiyoruz diyen Şimşek, "Gaziantep'te Kilis’te, Şanlıurfa’da, Hatay’da çok güzel dünyaya örnek bir muhacir ensar ilişkisi içerisinde o yüzden Allah herkesten razı olsun. Gaziantep Türkiye’nin önemli bir büyüme matoru. Suriye pazarının, Irak Pazarının, Libya pazarının bu pazarlardaki çöküşe rağmen, Gaziantep bugün Türkiye’nin en büyük ve en çok ihracat yapan 5. İli konumunda. Bu çaba gerektiriyor, bu ortak akıl gerektiriyor. Bu heyecan gerektiriyor. Ve heyecan var, ortak akıl var başarı var. Biz Gaziantep’le gurur duyuyoruz. Gaziantep büyük bir başarı hikayesidir. Çünkü Gaziantep üretiyor, Gaziantep gerçekten başarıdan başarıya koşuyor. Hükümet olarak Gaziantep’imizin bu başarısı için başarısının devamı için, sürekli çalışıyoruz, çabalıyoruz. Yerelde, valimizin, belediye başkanlarımız, merkezde bütün milletvekili arkadaşlarımız olmak üzere, gerçekten hepimiz koştururuyoruz. Sorunlar varken, çözülmesi gerekiyor, bu yüzden koşturmak gerekiyor. Onun için Gaziantep büyümeye devam edecek, Gaziantep ile birlikte Türkiye büyüyecek çünkü Gaziantep  ve Gaziantep gibi şehirler Türkiye’yi başarıdan başarıya sürükleyecek" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.