1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ DEĞİL
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ DEĞİL

A+A-

GTO seçimi için söylenecek o kadar çok şey varki.. Mehmet Aslan'ın seçimi kaybetmesi için çok farklı yorumlar yapılabilir..Eyüp Bartık'ın yarattığı sinerji için araştırmalar yapılabilir. Sessizce ortaya çıkan ama herkesi şaşırtan oy alan Mehmet Teymur'un ekip ruhunun önemi anlatan kazanmaya yönelik geliştirilen strateji için kitap bile yazılabilir..

Sadece Mehmet Aslan'ın kaybetmesi değil tabii GTO için yazılacak, söylenecek şeyler..Değişen anlayış..Bu güne kadar bilinenin artık geçerliliğini yitirdiği gerçeği..Firmaların, kurum ve kuruluşların 1'nci, 2'nci ve 3'ncü kuşaklarının değişime uğradığı ve özellikle son jenerasyonun ezber bozacak hamlelerde bulunmaları..Gençlerin büyüklere saygısını kaybetmeyişi, ama onların bildiklerini uygulama yerine, kendi yöntemlerini hayata geçirme adına cesaretli  adımlar atmaları.. Siyasetin ve siyasetçinin ön plana çıkma yerine arka planda sevk ve idare yöntemini tercih etmeleri.. STK'ların aleni şekilde ortaya çıkmadan, bünyesinde bulundurduğu, siyasetçiyi, iş adamını, hatta cemaat mensuplarını destek verdiği isimlere yönelik çalışmaya sevketmeleri..Şehrin ekonomisinde artık söz sahibi haline gelen doğulu vatandaşlarımızın odalarda derneklerde etkili olabilmek ve komisyonlara girebilme adına sergiledikleri dayanışma ve birbirlerini sahiplenme gerçeği..

Hiç, ama hiç birini yok sayamazsınız bu söylediklerimin.. Sayın Eyüp Bartık'ın ezberleri bozacak, kafaları karıştıracak söylemleri.. Yarattığı fark.. Verdiği sinerji.. Eleştirilse bile ortaya koyduğu projeler.. Yakın diyaloglar.. Geldiği yeri inkar etmeden, üstelik gurur duyarak söylediği iş hayatına başlayış ve ekonomi dünyasında hedeflediği noktaya varışının hikayesi.. Şimdiki ekonomik gücüne rağmen mütevazi bir görüntü vermesi..Geçen seçimden itibaren yılmadan çalışması...Ekibini dinlerken, kendi vizyonunu koruyup, topluma bakış açısındaki tutarlığını bozmadan sürdürmesi.. Ve sonuç olarak daha meclis üyeliği bile garanti olmadan cesaretle ortaya çıkıp "adayım" demesi.. Bunlar Gaziantep'in artık değiştiğinin işaretleridir..Bilindik yöntemlerin bundan sonra geçerliliğini yitireceğinin belgesidir.. 

 ŞIMARMAMAK, ZAFER SARHOŞU OLMAMAK LAZIM

Seçim sonuçları alındıktan sonra Mehmet Aslan'ı arayıp geçmiş olsun dileklerimi sundum..Konuşmasında en dikkatimi çeken şey, kendisinin kaybetmesinden çok, bu seçimle Gaziantep'in birşey kaybetmemesi yönündeki ifadeleri oldu.. Elbette üzgündü ama zaman içerisinde buna alışacağını bildiğimden, kendisinin Gaziantep'e yönelik görevlerinin henüz bitmediğini farklı platformlarda yararlanmamız gerektiğini söyledim..Mutlaka kendi muhasebesini yapacaktır.. Ama ben GTO'ya yaptığı hizmetler için bir Gaziantepli olarak kendisine teşekkür ediyorum..

Daha sonra Mehmet Teymur'u arayıp tebrik ettim..Her zamanki gibi yine mütevaziydi..Ekip ruhunun kısa sürede nasıl başarıya ulaştığını biliyordu. Yanında bulunan ve gerçekten çok önemli bir seçim stratejisi uzmanı olduğuna inandığım Tuncay Kara'yı da tebrik ettim.. Son olarak Eyüp Bartık ile konuştum..Hayırlı olsun dileğim ile birlikte bundan sonrası için işlerinin daha zor olacağını dile getirdim..

Burada özellikle Eyüp Bartık ve Mehmet Teymur'a hatırlatma gereği hissediyorum.. Seçim sonraları sakin olmak, kırgınlık içeren söz ve davranışlardan kaçınmak gerekir.. Ben Sayın Bartık ve Teymur'un böyle bir davranış içine gireceğine kesinlikle inanmıyorum.. Ama çevreleri ve ekiplerini kontrol altına tutmalarını tavsiye ediyorum.. Liderlerin çevreleri böyle durumlarda biraz zor kontrol edilir.. Öyleleri vardır ki, zafer sarhoşluğuna kapılıp söz ve davranışlarını frenleyemez..Hava atma dahil, hem Eyüp Bartık'ın hemde Mehmet Eymür'un duruşlarına asla yakışmayan davranışlar içine girebilirler.. Dahası kendilerine rol biçenler de olacaktır bu kazanım sonrası..Bunları hatırlatma gereği duyuyor, artık iyi tanıdığımı düşündüğüm Sayın Teymur ve Bartık'ın bu hatırlatmamı anlayışla karşılayacağını umut ediyorum..

ORTAK AKIL ELBETTE DEVAM EDECEK

Sayın Mehmet Aslan'ın Gaziantep'te ortak aklın oluşumunda vilayet, belediyeler ve odalarla bütünlük sağlaması konusunda verdiği mücadelede başrolü oynayanlardan birisi olduğunu bilenlerdenim.. Sayın Abdülkadir Konukoğlu'da, Nejat Koçer'de bu işin öncüleridir.. Vali Muammer Güler, Belediye Başkanı Celal Doğan, Cahit Nakıpoğlu Gaziantep'te ortak aklın çatışını oluşturan önemli isimler olmuştur..Adil Konukoğlu GSO Başkanlığına seçildikten sonra ortak akıl gücü Gaziantep ekonomisine yeni ufuklar açmıştır..Asım Güzelbey'de ortak aklın etkin olmasını sağlayan etkili isim olmuştur..

GTO'daki seçim sonrası ortak aklın mimarlarından Mehmet Aslan'ın kaybetmesi, bazı çevrelerce farklı yorumlanabilir ve sıkıntı yaşanılacağı ifade edilebilir.. Ben hiç öyle düşünmüyorum.. Gaziantep'in ekonomik anlamdaki bütünlüğü GTO'ya yeni seçilecek başkan ile bozulmadan sürecektir..Bu Eyüp Bartık'da olabilir, Mehmet Teymur'da veya sürpriz bir adayın çıkmasıyla da mümkündür.. Elbette Mehmet Aslan'ın eksikliği, o pratik yönlü yaratıcılığı, üretkenliği, konulara hakimiyeti, lider vasfına sahipliği kolay elde edilebilecek nitelikler olmasa da, taşların zaman süreci içerisinde yerine oturacağına inanıyorum..

GAZETEMİZİN SINAVI

Şahsen öyle düşünüyorum.. Bayilerde adeta yok sattık.. Abonelerimizde gazete elden ele dolaştı durdu.. Hatta bazı kişiler seçim boyunca rehber olarak gazetemizi kullandı.. Aslında seçim hazırlığı döneminde çok zor olan bir göreve soyunmuştuk.. GTO'daki grupların tesbiti, sektörler, adaylar hepsi belirsizdi.. Bilgi verenler kadar adaylığının gizli kalmasını isteyenler de vardı.. Bunların hepsini toparlayıp bir araya getirmek gerçekten zorlu bir mücadele gerektiriyordu.. Ama yılmadan bıkmadan, pes etmeden hergün kimselerde olmayan bilgileri ve haberleri vermenin gururunu yaşadık.. Şu bir gerçek ki, GTO yetkililerinin bile kafasını karıştıran aday bolluğu, grupların çok karmaşık hali, özellikle Leyla Özekşi Polat ve Meral Kınacılar'ı bilgi alma konusunda oldukça zorlamıştı..Bilgi almadaki sıkıntımız bazen yanlışlar yapmamızı da beraberinde getirdi..Bunun için sitem bile aldık.. Övgülerin yanında sitem ve eleştirilerde olacaktı muhakkak.. Ama en canımızı sıkan şey, yapılan bazı yanlışlarda art niyet aranması idi..Bunu bizleri iyi tanıdığını sandığımız kişilerden duyunca, üzülmedik desen yalan olur.. Tam tersi mesela ilk kez tanışıp telefonda konuştuğumuz  MAHMOOD COFFEE olarak tanınan Altunkaya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mahsun Altunkaya'nın arayıp yapılan yanlış haber için bilgi verirken göstermiş olduğu nezaketti.. Bizde son derece kibar davranan Mahsun Altunkaya'ya gösterdiği anlayışı için teşekkür ediyoruz.. 

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.