1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Artık Dünya kentiyiz yüksek binalar olmalı
Artık Dünya kentiyiz  yüksek binalar olmalı

Artık Dünya kentiyiz yüksek binalar olmalı

Artık Dünya kentiyiz yüksek binalar olmalı

A+A-

Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin 'Haftaya Bakış Köşesi'nde gündeme getirdiği, 'Niye Yüksek Binamız veya Gökdelenimiz yok?' başlıklı yazısı gündemdeki yerini koruyor. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, seçilecek özel alanlarda, prestij proje olarak yüksek katlı binalar yapılabileceğini söylerken, Güleç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Nasuhi Güleç, İstanbul'da Levent, Maslak, Sarıyer'de yüksek katlı binaların örneklerinin olduğunu, bizde de otoban kenarlarında uygulanabileceğini söyledi. Güleç, "Gaziantep dünya kenti. Dünya kentinde bunlar olacak. Ancak hesaplı olarak, mantıklı bir şekilde kimseye rant sağlamadan, uygunmalı" dedi.

MÜSİAD Başkan Yardımcısı ve Hasırcı Group Yönetim Kurulu üyesi M. Beyhan Hasırcı, yüksek katlı binaların Gaziantep'in imajı açısından önemli olduğunu, belli alanlar seçilerek ilimizde de tıpkı Hong-Kong, Singapur'da olduğu gibi yüksek katlı yapılar yapılabileceğini ifade etti. Beyhan Hasırcı ayrıca yüksek katlı binalarda önemli bir soruna da dikkat çekerek, 50 metreden daha yüksek yapıların ciddi maliyet getirdiğine dikkat çekti.

ÖNEMLİ OLAN NEREDE YAPILACAĞI

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yüksek binaların nerede yapılacağının önemli olduğunu, her yere yüksek yoğunluk veya her yere düşük yoğunluk verilemeyeceğini söyledi. Yazıcık'ta zemin +3 kat şeklinde binalar yaptıklarını söyleyen Tahmazoğlu, "Orası şehrin göbeği, diğer binalara uyumlu olmalı. Ayrıca tarihi binaları kapatması gerekiyor. Özdemirbey caddesinde zemin + 6 kat yapıyoruz. Bölgenin dokusuna uygun şekilde binalar yapıyoruz. Akkent'te binalar zemin +8 kat" diye konuştu. Yüksek katlı binalarda insanların talebinin de önemli olduğunu söyleyen Tahmazoğlu, "Vatandaşın talebi genellikle çok yüksek katta oturma yönünde değil. Şehrin silüeti ve dokusu açısından çok yüksek katlara girmemeliyiz. Şehrin genel yapısı zemin + 5 kat" dedi.

PRESTİJ BİNALAR YAPILABİLİR

Yüksek katlı binaların ancak çok sıkıntı halinde, ihtiyaç olan alanlara yapılabileceğini belirten Tahmazoğlu, "Seçilecek özel alanlarda, prestij proje olarak yüksek katlı binalar yapılabilir" dedi.

GÜZEL ÖRNEKLER

Beyhan Hasırcı, Singapur, Hong Kong'da yüksek yapılaşmanın belli bölgelerde oldukça yoğun olduğunu, oralarda yana çok yoğun iş merkezleri ve konutların bulunduğunu belirten Beyhan Hasırcı, "Ama buralarda şehrin diğer bölgelerinde meydan, parklar, geniş alanlar, yeşil alanlar ve her türlü sosyal alanlar mevcut" dedi.

GEÇ KALINMIŞ SAYILMAZ

Yüksek konutlar için sistemi baştan kurmak gerektiğini, ancak Gaziantep'te bu tür projeler için geç kalınmış sayılamayacağını söyleyen Hasırcı, "Binaların veya iş merkezlerinin yüksek katlı olması çok fazla yer işgal etmeyeceğinden dolayı, çok miktarda kullanım alanı elde edilmesini sağlar. Gaziantep'te konut ihtiyacı çok hızlı artıyor. Artışın devam etmesinin bir sürü sebepleri var. Gaziantep'te 5.nci üniversite planlanıyor. Ayrıca her üniversitenin öğrenci sayısında artış var. 17 Ağustos depremi sonrası ve Van depremi sonrası Gaziantep'e gelenler oldu. Suriye malum. Ayrıca organize sanayi bölgesinde yeni yatırımlardan dolayı kapasite artırımı ve yeni istihdam ihtiyacı doğmaktadır. Gaziantep, iş hayatından dolayı göç alıyor. Bu da konut ihtiyacını sürekli tetikliyor" diye konuştu.

1.DERECE DEPREM KUŞAĞINDA OLMAMAMIZ AVANTAJ

Gaziantep'te şu anda en yüksek konutu ASCE'nin yaptığını söyleyen Hasırcı, "Yüksek katlı binalar Gaziantep'in imajı açısından önemli. Geniş bir arazi imkanı olursa bizimde, sosyal alan ağırlıklı site yapma fikrimiz var" dedi. Yüksek yapılar için belli bölgeler seçilmesi gerektiğini söyleyen Hasırcı, Gaziantep'in birinci derece deprem kuşağında olmaması nedeniyle yüksek yapılarda avantajlı durumda olduğunu, ancak bu avantajı kullanamadığımızı söyledi.

MALİYET İKİ KATINA ÇIKIYOR

Yüksek katlı binaların önünde çok engel olduğunu belirten Hasırcı, "50 metreden daha yüksek yapı yapmanın önünde engeller var. Yani ciddi maliyet getiriyor. Örneğin SSK primi artıyor, mimari proje bedelleri artıyor, ruhsat harçları çok fazla artıyor. Maliyet neredeyse iki katına çıkıyor" dedi.

MANTIKLI PLANLANMALI

Güleç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Nasuhi Güleç, 3-5 bloktan oluşan site şeklinde, otoparkı, sosyal alanları olan yüksek katlı daire sayısı fazla binaların mantıklı bir şekilde planlanıp hayata geçirilebileceğini söyledi.

YÜKSEK BİNALAR ARASINDA HAVA SİRKÜLASYONU FAZLADIR

Site şeklinde yapılacak bu binalarda hem yeşil alanın, hem de sosyal alanların fazla olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Ömer Nasuhi Güleç, "Çok katlı 10-12 katlı binalara ihtiyaç var ama, ucube gökdelenlerden bahsetmiyorum. Bunlar şehir plancılarının görevi. Şehir plancıları belli kat ve yükseklikte, bu projeleri planlamalı, bunlar planlanırken, şehrin hava sirkülasyonunu gözönüne alınmalı. Yüksek binalar arasında hava sirkülasyonu daha fazladır.

KİMSEYE RANT SAĞLANMAMALI

Güleç, İstanbul'da Levent, Maslak, Sarıyer'de yüksek katlı binaların örneklerinin olduğunu, bizde de otoban kenarlarında uygulanabileceğini söyledi. Güleç, "Gaziantep dünya kenti. Dünya kentinde bunlar olacak. Ancak hesaplı olarak, mantıklı bir şekilde kimseye rant sağlamadan, uygunmalı" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.