1. YAZARLAR

  2. Ebru Kont

  3. ARKADAŞ MI “ARKATAŞ” MI
Ebru Kont

Ebru Kont

Yazarın Tüm Yazıları >

ARKADAŞ MI “ARKATAŞ” MI

A+A-

 

İnsanlar sosyal bir varlık olarak yalnız yaşayamaz. Sürekli olarak etkileşim içinde olacak birilerine ihtiyaç duyar. İşte bu noktada arkadaşlık insanlık için büyük bir sığınaktır. Arkadaşlık nedir sorusu her insanın sahip olduğu kültür, inanç ve yaşadığı duygusal atmosfere göre farklılık arz eder. Arkadaşlık bize verilmiş değerli bir hediyedir.

Günlük hayatımızda kullandığımız arkadaş kelimesi aslında o kadar derin anlamlar taşır ki...Hayat telaşında hiçbirimiz arkadaşlık kelimesinin gerçek anlamını yaşayarak kullanmıyoruz maalesef.Günlük kullanımlarımızda arkadaşlarla buluşucaz, arkadaşıma gidiyorum, arkadaşlar gelecek gibi cümleler içerisinde kullanırız bu önemli kelimeyi.Arkadaşlık aslında nereden gelir biliyor musunuz ?Arkadaşlık sağlam bir kayadan alır tüm temelini...Taşdır... Taş gibi sağlamdır... Öyle hemen yerinden kalkmaz hemen oynamaz..Sağlam bir kayadır.... Arkanı dayayabileceğin bir taş... Yani arkataştır aslında...Katıksız ve koşulsuzca ona inanmak ona güvenmek, onunla her şeyi paylaşmaktır...

Arkadaş olmak bir şeyleri paylaşmak, beraber gülmek, eğlenmek ve beraber ağlamak, üzülmektir. Arkadaşlar arasında her zaman anlayış, sevgi ve saygı olmalıdır. Tabi zaman zaman tartışmada olur. Ama sonunda illaki bir çözümü bulunur. Arkadaşlık karşılıklı güven demektir. Destek demektir. Arkadaş yokluğunda yerini doldurulamayandır, sevindiğinde üzüldüğünde ilk akla gelendir. Ona giden yol uzakta olsa hemen varılandır.

Arkadaş ekmek gibi, su gibi hayatında olması gerekendir. Arkadaşlar melekler gibidir, bizi ayağa kaldıran kanatlarımız olurlar uçmayı unutunca. Arkadaş, yeri geldiğinde sırtını yaslanabileceğin gölgesinde dinlenebileceğin ağaç gibidir.Yağmurda şemsiye sıkıntılarda ana kucağı zaman zamanda gerçekleri üzmeden söyleyebilecek her ne olursa olsun benimle diyebileceğin kişidir.

Bir de yaşadığımız zaman diliminde arkadaşlıklarımızı sorgularsak, eski arkataşlıklar ve yeni arkadaşlıklar arasında ne kadar fark vardır acaba... Hırsın ve öne çıkma isteğinin yarattığı safdışı bırakma mantığının izleri olan arkadaşlıklar mı?Yoksa paylaşımın ve sağduyunun höşgörünün ağır bastığı arkataşlıklar mı? Hangisi gerçek diyorum, diyorum da düşünüyorum...Çıkar ilişkilerinin olduğu yerde arkadaşlıktan bahsedilemez der ünlü bir yazarımız..

Arkadaşlık keyifli vakit geçirebileceğin ve her dediğini yaptırabileceğin biri de değildir..Sana uyan ve uymak zorunda bıraktığın biri hiç değil....Yalnız gözükmemek adına yanında taşıdığın biri de değil....Başka bir şeydir arkadaşlık... Öyle çok fazla arkadaşı olmaz ki zaten insanın...Arkadaş önemli bir şeydir çünkü... Unutmamaktır arkadaşlık...Gerçekten önem veriyorsan unutmazsın zaten....Öyle kolay kolay bulunmaz... Sırtını dayayabileceğin kayalar...Sırtınızı sağlam kayalara yaslamanız dileğiyle....

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.