1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. ARI SİLİ MİS KİMİ-4
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

ARI SİLİ MİS KİMİ-4

A+A-

Beygir de Kör Alinin türküsüne uymuş  yohuşu  çıharken  arada sırada zırdladıy…Kör Alinin âzından  çıhan türküye beygirin ,  hâşâ huzurdan,   osurô garışıy…Beygirinkinin  sesi ve gohusuynan,  Alinin türküsünün ahengi yên de birbirine uymey amma, Alinin gafası hoş…O türküsünde! Ne yabsın garibim, feleg onu nazlı yardan ayırmış!

Hello ‘ya gelince ; bu da kimmiş deyecegsêz. Dorgusunu sôlemeg gerekirse onu ben de tanımeydım. Halbundahı onu, gosga gosga yörüyüşünden bütün Antep tanırmış. Kimileri,  bazı gençler,  bazı çocuglar alay edereg,  ya da gırgıra alarag “Hello mister,  ha var yu?” filan dey dahılırlar,  onun “Maraba ya da selam” yerine “Hello!” deyişini kercederlermiş,  o da , “faym tenk yu, yu?” dey cevap verirmiş ve bütün diyalog burada başlar ve bitermiş.

Tabi bu dâ kimselerin Alamana filan gedmedê, Amerihanın yên uzag ve erişilmez, ulaşılmaz oldô dönemlere aid bi hakiye.

Bâ ondan bahseddigleri zeman Hello Mister - adını böyle goymuşlarmış- ellellibeş yaşlarındeydı.  Aslında dış görünüşüynen  Molierein  kibarlık  budalası  tipini andırıydı amma,  geyimi,  guşamı birez helloca,  birez da misterceydi. Guyruglu  redingotu yogdamma,  olseydı o fingili fistan geyecên altına şalvar da geyebilir ve bunun gendisine yên yahışdênı da iddâ edebilirdi. Beylesine mütevazi biriydi!  Onu,  yazar bey amminiz,   yani bendeniz,  bi gaç kere Suburcunda,  Aleybeyinde ,  şurda burda görmüş,  geyiminin guşamının birez dêşiglê,  birez renglerinin zamana  göre alışılmamışlê diggatimi çegmişdi.  Amma oader!

 Bizim güccüglômüzde  köylülerimiz  şehire gader gelir,  dış mâllelerde şalvarlarını biyerlerde çıharır, altlarındahı, yanı üstlerindeki demeg isdeyg,  beyaz uzun,  bâlı tumanlarıynan şehre enerlerdi, yanı caddiye , bazara filan çıharlardı.   Çünkü şalvarlı gezseler,  belediye zabıtaları  ellerinde  mahas, şalvarlarının ortalarını -mencester müncester demeyp-  hartadanag keserlerlerdi … Sôna sôna kôlüler de pontir geymiye başladılar,   zabıtalar da işi birez yumuşaddılar…Demirgırat iş başına geçince de gıyafet mıyafet devrimi filan dedigleri de hag getire oldu satılam…

Neyse biz Helloyu annadıydıg. Heç gonuşuglôm olmamışdı Helloyla. Hello gırmızı yimenisinin gulânı yatırır, efelenmeg istedê vahıd  da yimenisini yere sürter,  beyleligle şecâtını gösderirdi, daha dorgusu herkese hava addênı sanırdı. He, o zamanlar   yimeninin ya da gonduranın gulanı yatırıp geymeg de bi şecaat, bi efelig, bi gabadayılıg sayılırdı… Bi de gıcırtılı gondura modası vardı, gonduralara badem yağı sürülür yörürken gıcırdatılırdı…Çog esgi bi zamanda dêl ha,  demirgıratın igdidarda oldô zamanlar filan..

 Neyse, bi gün bi arhadaş, Hösüyn,  o da bi gaç  yıl gurbet gezmiş  sôna memlekete geri dönmüşdü.( Parantez içinde sôlüyeg :”  Anteplinin dönüp dolaşıp gelecê yer Gazi Antepdir!”)

Hösüynün bennen birez arhadaşlê vardı.  Bi gün Hösüynnen   sohbet ediyken söz döndü dolaşdı  Helloya geldi. Hösüyn bâ:

 ” Senden Hello Mistere  bahseddim,  sennen tanışmag isdey!” dedi.

- Niye ki?

- Vallah bilmeym, bi deyecê varmış…Roman mı yazmış? Roman mı yazdırıcıymış…”.

İşimiz, gücümüz yazı cızı oldôçun,  kim olursa olsun, yerli yersiz, geregli geregsiz  mürekkep yalamışlarla tanışmag , gönüşmeg boş yere tartışmag filan da  biz yazarların,  mürekkep yalamışların,  zaaflarımızdan biriydi zaten…

“ Pekey, dedim…”

 Bu adamın bennen niye tanışmag isdedêni de uzun uzun düşünmedim dêl amma,  dorgu dürüs bi sebep de bulamadım dorgusu. Ne romanıymış? Ne romancısı? Boş yere düşünmegden kime ne zeral gelmiş ki,  işin yôsa düşün dur…Pareynan pulnan dêl ya!?

 

Devam Edecek

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum