1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aralarında Eyüp Bartık da var
Aralarında Eyüp Bartık da var

Aralarında Eyüp Bartık da var

Bağdat merkezi hükümetinin Erbil ve Süleymaniye’nin tüm uçak seferlerini 48 saat süreliğine iptal etmesi Gaziantep'ten Erbil'e giden Ticaret Odası Heyetini...

A+A-

Bağdat merkezi hükümetinin Erbil ve Süleymaniye’nin tüm uçak seferlerini 48 saat süreliğine iptal etmesi Gaziantep'ten Erbil'e giden Ticaret Odası Heyetini otobüsle dönmek zorunda bıraktı. Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, "Uçağın iptal olması bir dezavantajdı. Ancak biz bunu avantaja çevirdik. 35 kişilik ekiple birlikte gümrüklerde ve sınırlarda neler olduğunu gördük" dedi. 

Bağdat hükümetinin aldığı karar doğrultusunda pazar günü uçakların 48 saat ertelendiğini hatırlatan Bartık, "Bizim uçak pazar günü 6'da idi. Bizde insanların işi var, otobüsle gidelim dedik ve geceden otobüsleri ayarladık. Sabah da erkenten yola çıktık. Uçaklar iptali dezavantajdı biz bunları avantaja geçirdik. Gümrükteki işleyişi görmek fırsatı bulduk. Çok da faydalı oldu" diye konuştu. 

VERİMLİ GÖRÜŞMELER

35 işadamıyla Erbil’e geldiklerini Bartık, görüşmelerin verimli geçtiğini belirtti. Gaziantep ve Erbil arasındaki ikili ilişkileri ticaretle pekiştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Bartık, “Erbil’de kat edeceğimiz daha çok yol var. Özellikle inşaat alanında daha iyi olabiliriz. Bununla ilgili inşaatçılarımızın Erbil’i iyi analiz bekliyorum. Erbil özelinde Irak’ın yeniden inşasında aktif rol almamız lazım” dedi.

SEFERLER ÖNEMLİ

Bartık, Gaziantep’in ihracatının önemli bir bölümünü Irak’a gerçekleştirdiğini belirterek, böylesi önemli bir pazara ulaşımın da hızlı olması gerektiğini ifade etti. Bu nedenle Gaziantep-Erbil arasında direkt uçuş olmasını istediklerini anlatan Bartık, uçuşlar için Türk yetkililerle görüşmelerinin sürdüğünü, aynı şekilde Irak tarafının da Erbil-Gaziantep arasında uçuş için harekete geçmesini beklediklerini söyledi. Hızlı ulaşımın ticaretin gelişmesi açısından çok önemli olduğuna dikkati çeken Bartık, uçak seferleriyle ulaşımın daha hızlı sağlanacağının altını çizdi.

İLİŞKİLER UZUN SÜRMELİ

Bartık, GTO tarafından hizmete açılan Erbil Ticaret Ofisi’nin kısa süre içinde işadamlarının eli kolu olmayı başardığına vurgu yaptı. Ofisin işadamları için önemli çalışmalara imza attığına dikktati çeken Bartık, şöyle devam etti: “Bu ofisi daha etkin kullanalım. Ofis bir anlamda ticari ataşelik görevini de üstleniyor. İkili ilişkilerin iyi olmadığı ülkelerin ticareti istenilen seviyeye ulaşamaz. Gaziantep-Erbil arasında ilişkilerin uzun yıllar sürmesini istiyoruz. İki ülkenin geleceği için çalışıyoruz. Geçmişte atılan temellerle bu günlere geldik. Şimdi bizde iki ülkenin 20-30 yıl sonrası için mücadele ediyoruz.”

İŞADAMLARINI DAVET ETTİK

Bartık, Erbilli işadamlarını Gaziantep’e davet ettiklerini vurgulayarak, “Gaziantep’i, Iraklı işadamlarına her yönüyle tanıtmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

TİCARET İLİŞKİLERİ ÖNEMLİ

Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam da GTO’nun Erbil’de ülkeler arasında en önemli ilişkilerin birinin de ticaret olduğunu belirtti. İnam, Gaziantep Ticaret Odasının gerçekleştirdiği çalışmanın diğer illere de örnek olmasını dilediğini belirtti. Erbil Valisi Nevzat Hadi ise iş görüşmelerinin hem ticareti hem de sosyal ilişkileri etkileyeceğini belirtti. Hadi, bölgenin kalkınmasında Türk işadamlarının emeğinin çok fazla olduğunu vurguladı. GTO’nun gerçekleştirdiği etkinliği de önemsediğini söyleyen Hadi, bu etkinliklerin devam etmesini beklediklerini kaydetti. Erbil Ticaret Odası Başkanı Dara el Hayat da iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da ileri seviyelerde olmasını ümit ettiklerini belirtti. GTO ve Erbil Ticaret Odasının işbirliğinde düzenlenen iş görüşmesinin meyvesini ilerleyen zamanlarda vereceğini anlatan Hayat, Gaziantepli işadamlarını Erbil’e yatırıma davet etti. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.