1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Antibiyotik timi görevde
Antibiyotik timi görevde

Antibiyotik timi görevde

Bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi amacıyla 50 kişilik antibiyotik timi kuruldu.Gaziantep'te Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve Gaziantep...

A+A-

Bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi amacıyla 50 kişilik antibiyotik timi kuruldu.

Gaziantep'te Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Bölümü öğrencilerinden oluşan Antibiyotik Timi kuruldu.  Türkiye’de ve Gaziantep’te doğru ilaç kullanımına yönelik İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Bölümü öğrencilerinden oluşan 50 kişilik antibiyotik timi kuruldu. 

DİKKAT ÇEKECEKLER

Türkiye antibiyotik kullanımı açısından dünyada ilk sıralarda geldiği için böyle bir uygulama başlattıklarını ifade eden İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, Türkiye’de ve Gaziantep’te antibiyotik kullanımının çok yüksek olduğunu, bunun için Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dekanlığı ile beraber bir antibiyotik timi kurduklarını ifade etti. Antibiyotik Timi, ellerindeki reçetelerle gezerek “Çok ilaç değil, doğru ilaç iyileştirir” sloganıyla vatandaşları bilgilendirmeye çalışıyor. Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Kıvanç Göngür de Gaziantep’te antibiyotik kullanımını en aza indirmek için ellerine gelen her şeyi yapacakları dile getirdi.

ANKETLER YAPILACAK

Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Kıvanç Göngür ise “Öğrencilerimiz antibiyotik kullanımıyla ilgili halkımızla anketler yapacak. Onlarla birebir görüşmeler yapacak, kendilerine verilen reçete ile ilgili nasıl kullanılması gerektiğini anlatacak. Reçete edinmeden yazılan antibiyotiklerin, anlamsız olduğunu, kendi başlarına kullanmamaları gerektiğini, özellikle her ateşli hastalıkta antibiyotik kullanılmaması gerektiği gibi konularda bilinçlendirmeler yapacak” ifadelerine yer verdi.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI YÜZDE 40’LARIN ÜZERİNDE

 

Güngör, antibiyotik kullanımında Türkiye’nin gelişmekte olan ülkelerin arasında en ön planda olduğunu ifade ederek, Gaziantep’teki oranı bu yapılan projeyle Türkiye genelinin altına çekmeye çalıştıklarını aktardı. Güngör, "Şu anda Türkiye’de en çok reçetelenen ilaç antibiyotik. Türkiye’de antibiyotik kullanımını mutlaka dünya ortalamasına çekmek gerekir. Gaziantep’te antibiyotik kullanımı yüzde 40’ların üzerinde amacımız bunu yüzde 30’un civarına çekmektir” ifadelerini kullandı. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.