1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ANTEP SAVUNMASI YENİDEN YAZILACAK
ANTEP SAVUNMASI YENİDEN YAZILACAK

ANTEP SAVUNMASI YENİDEN YAZILACAK

Fadıloğlu:Kente ait fotoğrafları dünyanın dört bir yanından topluyoruzÖzuslu: Antep Savunması yeniden yazılacakYakar:Antep Savunmasıyla ilgili yazılanlar...

A+A-

Fadıloğlu:Kente ait fotoğrafları dünyanın dört bir yanından topluyoruz

Özuslu: Antep Savunması yeniden yazılacak

Yakar:Antep Savunmasıyla ilgili yazılanlar şu anda bile eksik

Özekşi: Antep harbi ve tarihiyle ilgilenenler bir araya getirilmeli

Fadıloğlu'na Tarih ve Kültür alkışı

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar tarafından kaleme alınan Antep Savunması, II. Abdülhamit Albümlerinde Ayıntap Rumkale ve Haltefi ve Barsumyan-Nazaryan Antep Şehir Planı kitapı ile, 1920'ye ait şehrin kuzeyden ve güneyden panomaralarının yeraldığı eserlerin tanıtımını yaptı. Rıdvan Fadıloğlu, bu milletin kaynağını yine bu millete hizmet olarak harcadıklarını, kentin sosyal hayatına katkı sağladıklarını belirterek, "Bu eserler şehir arşivi açısından çok önemli" dedi.

OSMANLICA'DAN LATİNCEYE ÇEVRİLDİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Kültür Merkezi'nde düzenlenen belediye başkan Yardımcısı Murat Özgüler'in de katıldığı basın toplantısında, tarihe ve kültürümüze ışık tutacak önemli eserlerin tanıtımını yaptı. Millete hizmet etmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Fadıloğlu, 2014-2015 yıllarında Gaziantep savunmasına ait 3 kitap çıkardıklarına dikkati çekerek, "Bu yıl iki kitabımızın daha dağıtımına başladık. Bu kitaplar şehrin arşivi açısından çok önemli. Gaziantep'e ait fotoğrafları müzayedelerden topluyoruz. Kente ait fotoğrafları dünyanın dört bir yanından topluyoruz. En son Avustralya'da iki fotoğrafa daha ulaştık. Bunları teknolojiyle panoromik hale dönüştürdük. Hastane defterlerini Osmanlıca'dan Latince'ye çevirerek Gaziantep savunmasına ait bilgiler elde ettik. Gaziantep savunmasıyla ilgili tereddütlü bilgiler var. Yaptığımız çalışmaları birleştirip daha sağlıklı bilgilere ulaşacağız. Şehrin Feryadı, Açlığın Günlüğü ve 2. Abdülhamit Han'ın Albümünden Ayıntap kitabını kente kazandırdık. Bu kitapları Osmanlıca'dan Latince'ye çevirdik. Bu sene iki kitabımızı daha kente kazandıracağız." diye konuştu.

GAZİANTEP'E ÖNEMLİ HİZMET

Sultan Abdülhamit'in albümünde "Ayıntab", Rumkale ve Halfeti ile ilgili bilgilere ulaştıklarını dile getiren Fadıloğlu, "Bu Ayıntab albümünde Rumkale ve Halfeti'ye ait fotoğraflar var. Ayrıca şehrin planıyla ilgili bilgiler de yer alıyor. II. Abdühmamit albümlerinde Ayıntap Rumlake ve Haltefi adlı bu çalışma ile II. Abdülhamit albümlerinde yer alan Ayıntap Rumkale ve Halfeti fotoğrafları bir araya getirilmiştir. Kitapta yer alan 81 fotograf 125 yıl öncesi Antep ve çevresini çok yönlü olarak ortaya koymaktadır. Abdülhamit Han, geniş ufkuyla bugünde takdir topluyor. Dönemin zor şartları altında sanata ve sanatçıya önem veriyor. Belediye olarak 125 yıl öceki Antep'i ortaya koyan bu çalışma ile Gaziantep'e önemli bir hizmeti daha sunuyoruz" dedi.

KLASİK BELEDİYECİLİĞİN DIŞINA ÇIKTIK

Barsumyan-Nazaryan'ın Antep şehir planının, şehri büyük ölçüde yıkan şanlı direniş öncesindeki durumu belgelemesi nedeni ile büyük önem taışıdığını belirten Fadıloğlu, "1920'li yıllardaki Ayıptab'ı gerçekçi biçimde gözlemleyebileceğimiz zengin bilgiler içeren Antep şehir planı, günümüzde mevcut olmayan mekanların yerlerinin tesbit edilmesine de katkı sağlıyor. Plandan sağlanan bilgilerin Abdülhamit Albümlerinde yer alan tarihi fotoğraflarla desteklenmesi ile oluşturulan bu çalışma özellikle genç kuşakların ve araştırmacıların çalışmalarına katkı sağlayacak. Klasik belediyecilik anlayışının dışında şehrimize değer katan kültürel değerlerin ortaya çıkartılmasına da katkı sağlıyoruz. Belediye olarak neredeyse bir asır önceki Antep'i ortaya koyan bu çalışma ile Gaziantep'e hizmet etmeye devam ediyoruz" dedi. Fadıloğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu, Prof. Dr. İbrahim Yakar ve Sertaç Tanıtıma teşekkür etti.

ÖZEKŞİ'NİN ÖNERİSİ UYGULAMAYA KONULACAK

Öte yandan Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi, Fadıloğlu'na kentimizde tarihe ve kültüre ilginin arttığını, kentin gerek savunmasına gerekse tarihine emek verenlerin çok dağınık şekilde faaliyet gösterdiğine dikkat çekerek "görüyoruz ki, Şehitkamil Belediyesi olarak, kentin tarihine, kültürüne büyük önem veriyorsunuz. Bunu her yönüyle takdir ediyoruz. Ancak son dönemlerde ciddi bir karışıklığa şahit oluyoruz. Antep harbi ve tarihi konusunda birçok arkadaşımız farklı farklı bilgi ve fotoğraflar sunuyor, böylece bilgi karmaşasına yol açılıyor ve dağınık bir görüntü yaşanıyor. Siz Şehitkamil Belediyesi olarak bu arkadaşlarımızı bir araya getirip tüm belge ve arşivleri daha aktif ve etkili hale getirmeyi düşünüyormusunuz?"dedi.   Fadıloğlu, bu öneriyi önemli bulduğunu söyleyerek "Üniversite böyle bir organizasyon yaparsa, hocalar biraraya gelmek isterse biz seve seve ev sahipliği yaparız. Ancak kültür ve turizm müdürlüğü ile birlikte yine de bu konuda bir teşebbüsümüz olabilir"dedi.

ÖZUSLU:ANTEP SAVUNMASI YENİDEN YAZILACAK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu da, Antep savunmasını yeniden ele alacak bir çalışma içine girdiklerini belirterek, "Hangi bölümü hangi hoca yazacak bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Antep Savunması yeniden yazılacak" dedi. Özuslu, 3 kitabın ve diğer belgelerin kent arişivinde yer alacağını söyledi. 

YAKAR:BU ŞEHİRDE ÇOK BELGE VAR

Prof. Dr. İbrahim Yakar da, Antep savunmasının önemine değinerek, "Çok önemli bir tarih var. Antep Savunması, Fransızların Ankara hükümetini tanımasına neden oluyor. Yani bu kadar önemli. Bu şehirde diğer şehirlerde olmayan belgeler var. Antep Fransızlar tarafından 4 kez kuşatılıyor. Fransız askerleri 15-20 km'lik alana giremiyor" dedi. 

ANTEP SAVUNMASI SİL BAŞTAN YENİDEN YAZILACAK

Seneye hastane iaşe defterinin 2.cisini yayınlayacaklarını belirten Yakar, "Antep savunması sil baştan yeniden yazılacak. Şu anda bile yazılanlar eksiktir. Bunların ortaya konulması gerek" dedi. Leyla ÖZEKŞİ POLAT, Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.