1. YAZARLAR

  2. Samet Bayrak

  3. ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ - NELER YAŞANDI ?
Samet Bayrak

Samet Bayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ - NELER YAŞANDI ?

A+A-

BU İNSANLAR AİLELERİNE BİLE HABER VERİLMEDEN VE GÖRÜŞTÜRÜLMEDEN ÖNCE HALEP’E ORADAN DA MISIR’A SEYD-İ BEŞİR KAMPINA SÜRGÜNE GÖNDERİLDİLER. (1)

ANTEPLİ AYDINLARIN ESİR OLARAK KALDIĞI HALEP’ TE BİR AHIRA HAPSETTİLER VE 15 GÜN BOYUNCA ERMENİLERİN TACİZİNE MARUZ KALDILAR. BU ARADA MISIRA GİDEN TÜRK ESİRLERİN İSE BİRÇOĞUNUN GÖZLERİNİN OYULUP KÖR EDİLDİKLERİNİ DE ÖZELLİKLE BELİRTMEK İSTERİM.

İŞGAL SIRASINDA İNGİLİZLER ERMENİLERİN KIŞKIRTMASIYLA ANTEP HALKINA GÜNLERCE EZİYET ETTİLER. BÜTÜN EVLER TEK TEK ARANDI, TÜRKLER EKMEK BIÇAKLARINA KADAR ELLERİNDEKİ KESİCİ VE PATLAYICI SİLAHLARI İNGİLİZ MAKAMLARINA TESLİM ETMEK ZORUNDA BIRAKILDILAR. BUDA YETMEDİ 15 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KOYDULAR.

04 EYLÜL 1919’ DA MUSTAFA KEMAL BAŞKANLIĞINDA TOPLANAN SİVAS KONGRESİNDE ANADOLU VE RUMELİ MÜDAFAA-İ HUKUK CEMİYETİ KURULDU, TÜM İLLERDE DE BU CEMİYETİN KURULMASI İÇİN VALİLİK VE KAYMAKAMLIKLARA GENELGELER GÖNDERİLDİ.      

TARİH 29 EKİM 1919: İNGİLİZLER ANTEP’ İ FRANSIZ İŞGALİNE TERK ETTİLER. 05 KASIM 1919’ DA HEPSİ GÖNÜLLÜ ERMENİLERDEN OLUŞAN FRANSIZ BİRLİKLERİ ANTEP’ TEKİ ERMENİLERİN TAŞKIN GÖSTERİLERİ, ÇİÇEK YAĞMURU ALTINDA ŞEHRE GİRDİLER. BU GÜNDEN İTİBAREN FRANSIZLARIN BASKI, ZULÜM, İŞKENCE VE EZİYETTEN OLUŞAN İŞGAL DÖNEMİ BAŞLAMIŞ OLDU.       

MUSTAFA KEMAL’İN SİVAS KONGRESİNE İLİŞKİN GÖNDERDİĞİ GENELGELER “ MUTASARRIF (KAYMAKAM) CELAL BEY TARAFINDAN SAKLANMIŞ VE KİMSEYE GÖSTERİLMEMİŞTİ. MUTASARRIF CELAL BEY GİBİ DÜŞÜNMEYEN VE İYİ BİR VATANSEVER OLAN TAHRİRAT KATİBİ RAGIP BEY,  BU GENELGELERİ ARKADAŞLARINA GÖSTERMEKTE VE CEMİYETİN AYNTAB’DA KURULMASI İÇİN ÇALIŞMAKTA İDİ. O GÜNLERDE BELEDİYE HEKİMİ OLAN DOKTOR HAMİT URAS, RAGIP BEYİN YAKIN ARKADAŞLARINDAN VE CEMİYETİN AYNTAB ŞUBESİNİ KURMAK İÇİN EN ÇOK ÇABA GÖSTERENLERDEN İDİ. BİR GECE MECLİS-İ İDARE BAŞ KATİBİ EŞREF BEY’İN GÜMÜŞ KASTEL EVİNDEKİ YANINDA; DR.HAMİT TAHRİRİAT MÜDÜRÜ RAGIP, ALAY KATİBİ AVNİ, TELGRAF MUHABERE MEMURU MAHİR, HAKİM KUŞCUZADE HAMDİ BEYLER TOPLANARAK SİVAS KONGRESİNİN BEYANNAMESİNİ OKUMUŞLAR VE CEMİYETİ KURMUŞLARDIR.(3)

 CEMİYETİN YEMİN METNİ AYNEN ŞÖYLEDİR: ’’MİLLETİN KURTULUŞU, DİN VE MİLLETİMİZİN BEKASI İÇİN, MALEN VE BEDENEN HİÇBİR FEDAKÂRLIKTAN KAÇINMIYACAĞIMA, CEMİYETİN BÜTÜN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRECEĞİME, CEMİYETİ, ÜYELERİNİ VE AMACINI HANGİ ŞARTLAR ALTINDA OLURSAM OLAYIM AÇIKLAMIYACAĞIMA, KURAN-I KERİM VE SİLAHIN ÜZERİNE EL BASARAK, NAMUS VE ŞEREFİM ÜZERİNE YEMİN EDER, YEMİNE UYMADIĞIM TAKDİRDE CEMİYET-İ HEYET-İ MERKEZİYENİN VERECEĞİ HER TÜRLÜ CEZAYI KABULLENECEĞİM’’.(4)

ANTEP’ TE İSE 23 EKİM 1919’ DA ANTEP MÜDAFAA-İ HUKUK CEMİYETİ KURULDU. MEMLEKETİN AYDIN HOCALARINDAN KURULU YEMİN HEYETLERİ KENDİLERİNE KİTLELER HALİNDE BAŞVURAN VATANDAŞLARA, SİLAH VE KURAN-I KERİM ÜZERİNE YEMİN ETTİRİYOR VE CEMİYETE ÜYE YAZIYORLARDI. ANCAK, ANTEP MÜDAFAA-İ HUKUK CEMİYETİ’NİN ÖRGÜTLENMESİ HİÇTE KOLAY OLMADI..ANTEP MÜFTÜSÜ BULAŞIKZADE HOCA ARİF EFENDİ’NİN’’MUSTAFA KEMAL PAŞA;PADİŞAHA VE MÜSLÜMANLARIN HALİFESİNE KARŞI GELMİŞ,RÜTBE VE NİŞANLARI ALINMIŞ,BÖYLE BİR ASİNİN ARKASINA DÜŞMEK ŞER’AN CAİZ DEĞİLDİR’’DEMESİ OLUŞUMU SEKTEYE UĞRATTI.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.