1. YAZARLAR

  2. Samet Bayrak

  3. ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ
Samet Bayrak

Samet Bayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ

A+A-

UMUT BİTTİ, NEFESLER AÇLIK, AÇLIK İSE ÖLÜM KOKUYOR. AÇLIK VE ÖLÜM KOKUSUNDAN, BARUT KOKUSUNU BİLE DUYMUYOR İNSAN.

ANTEP VE ANTEP’Lİ AĞLIYAMIYOR, GÖZÜNDE YAŞ KALMADI.

AÇLIK, HARP VE ÖLÜMDEN DE BETER BİR IZDIRAPTI.DÜŞMAN TOPU TÜFEĞİ İLE YENEMEDİĞİ TÜRK MİLLETİNİ AÇLIKLA TESLİM ALMAYA ZORLUYORDU.TOP VE  MAKİNALI TÜFEKLERDEN VE BUNLARIN ÖLÜM SAÇAN ATEŞİNDEN ARTIK KORKUP ÇEKİNMEK KALMAMIŞTI.NETİCESİ ÖLÜM OLDUKTAN SONRA, AÇLIK VEYA KURŞUNLA ÖLMENİN HİÇBİR FARKI YOKTU.TÜRK TARİHİ İÇİN, GAZİANTEP’İN GEÇİRDİĞİ BU GÜNLER TAM BİR İBRET SAYFASIDIR.(12)

ANTEP GALİBİYETİNDEN DÜŞMAN UTANDI. BİZ MAĞLUBİYETİMİZDEN UTANMIYORUZ VE UTANMAYACAĞIZ. ÇÜNKÜ ŞEREFİMİZDEN, NAMUSUMUZDAN BAŞKA HERŞEYİ KAYBETTİK, HERŞEYİ FEDA ETTİK … FAKAT ONU KURTARDIK. ANTEP BUGÜN CİHANIN EN ZOR HARBİ OLAN SOKAK SAVAŞINDA FRANSIZLARI HAYRETE DÜŞÜRDÜ. DÜŞMANIN SON MODEL TOPLARINA, MAKİNALI TÜFEKLERİNE, TANKLARINA, ZIRHLI OTOMOBİLERİ, TAYYARE VESAİRESİNE YALNIZ AZMİYLE, İMANIYLA KARŞILIK VERDİ. GÖĞSÜNÜ SİPER ETTİ. KESİNLİKLE ŞUNU DA DİYEBİLİRİZ Kİ; ANTEP BUNU KUDRET, KUVVET VE GÜCÜ İTİBARİYLE KENDİ EVLADINA BORÇLUDUR.

EY GAZİANTEP’İN GERÇEK SAVUNUCULARI.!

 EY MİLLETİN HATIRASIN DA YAŞAYAN ŞEHİTLER.! BİZDEN SİZE BİNLERCE FATİHA HEDİYE OLSUN…RUHUNUZ BİZE KIRGIN OLMASIN.

 EY YARALI YURDUN GERÇEK SAVUNUCULARI ADSIZ KAHRAMANLARI!... EY İSMİ İLE UNUTULAN GAZİLER, MÜCAHİTLER, HERBİRİNİZ BİR KARIŞ TOPRAK ÜSTÜNDE ONBİR AY AÇ KALDINIZ, SUSUZ KALDINIZ, BAĞRINIZA TAŞ BAĞLADINIZ, GÖZ NURU ÇOCUĞUNUZ ZAVALI ACİZ KADINLARINIZ CEPHELERE SU GÖTÜRDÜ, FİŞEK TAŞIDI.NİHAYET KOLUNUZU, AYAĞINIZI EBEDİYEN KAYIPETTİNİZ. BUNA KARŞI BUGÜN BELKİ BİR ÇOĞUNUZ İSMİ BİLE HATIRALARA GELMİYOR. SEFALET İÇİNDE YÜZÜYORSUNUZ.

SİZ NE ŞEREF, NE RÜTBE VE NE DE MEVKİ ÜMİDİNE KAPILMAKSIZIN HARBİN BAŞLAGICINDAN BİTİMİNE KADAR UĞRAŞTINIZ. KAN DÖKTÜNÜZ. CAN VERDİNİZ HAKİKİ ŞEREF SİZİNDİR. ANTEP’İN GERÇEK KILICI SİZSİNİZ. EĞER SİZİN KUVVETİNİZ AZMİNİZ OLMAMIŞ OLSAYDI MÜMKÜN DEĞİL BU ŞEREF KURTULAMAZDI. SİZ HİÇBİR YERDEN YARDIM, KUVVET GÖRMEDİĞİNİZ HALDE YİNE SAVAŞTAN YÜZ ÇEVİRMEDİNİZ. ÜMİDİNİZ VATANIN KURTULUŞU, ŞEREFİNİZ, VATANIN HÜRRİYETİ, MÜKÂFATINIZ DA VATAN ATLASI İDİ. SİZ BU FEDAKÂRLIĞINIZA KARŞI HİÇBİR KARŞILIK ARAMADINIZ, İSTEMEDİNİZ, İSTEMİYORSUNUZ.

EY VATANIN TEMİZ SAVAŞCCILARI!...BİZDEN SİZE YÜZBİNLERCE MİNNETVE ŞÜKRAN!..ŞAHİN’LER,YAVUZ’LAR, SÖYLEMEZ MAHMUD’LAR, KARAYILAN’LAR,TEVFİK’LER,MUSTAFA ÇAVUŞLAR!..YÜKSEK OMUZLARINIZA ÖRTÜLEN KANLI KEFENLERİNİZLE ALLAH’IN HUZURUNDA PEYGAMBERİMİZLE BERABER SİZİ ŞU MUKADDES TÜRK YURDUNUN YÜKSELMESİ İÇİN ŞEFAATCI KABUL EDİYORUZ.(13)

 

TARİH 08 ŞUBAT 1921: ŞEHRİN İLERİ GELENLERİ HASTANE OLARAK KULLANILAN ŞIH CAMİİNDE TOPLANDILAR VE FRANSIZLARLA ATEŞKES ŞARTLARI SAPTANDI VE AYNI GÜN ATEŞ KES SAĞLANDI.

VATAN, HÜRRİYET VE NAMUS UĞRUNA MÜCADELE EDEREK 09 ŞUBAT 1921’ DE SESSİZLİĞE BÜRÜNEN ANTEP, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ÜN DİPLOMATİK SİYASİ ZAFER OLAN 20 EKİM 1921’ DE FRANSIZLARLA İMZALANAN ANKARA ANLAŞMASINDAN SONRA 25 ARALIK 1921’ DE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU.

BİZLERE BU GÜNLERİ ARMAĞAN EDEN GEÇMİŞLERİMİZE SONSUZA DEK MİNNET VE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ. BU BORCU UNUTANLAR HEM NANKÖR, HEM DÜNÜ, GÜNÜ VE YARINI GÖREMEYEN MANEVİ KÖRLERDİR. HİÇKİMSE BU BORCU ASLA UNUTAMAZ…

ÇÜNKÜ VATAN BORCUDUR

NAMUS BORCUDUR

VİCDAN BORCUDUR.

NE, ZAMAN AŞIMINA UĞRAR

NE, ERTELENİR

NE, ÖDENİR/NE BİTER 

SONSUZA DEK SÜRER…

-EY AZİZ GEÇMİŞLERİMİZ! FAZLASI İLE HAKETTİĞİNİZ SONSUZ UYKUNUZDA RAHAT VE MÜSTERİH UYUYUNUZ.

-EY GAZİANTEPLİM!...ÇALIŞKAN,GAYRETLİ VE GÖNÜL İNSANI,ŞEHRİMDEKİ VE YURDUN DÖRT BİR YANINDAKİ TÜM HEMŞEHRİLERİM,HEP ŞEN OLUN VE ESEN KALIN.BÜTÜN GÜZELLİKLER,AYDINLIKLAR SİZLERİN OLSUN,SİZLERDEN DE YAVRULARINIZA KALSIN.HEPİNİZİ SEVGİ VE SAYGILARIMLA TEKRAR TEKRAR SELAMLIYORUM.

SON SÖZÜM İSE ŞUDUR:

NE MUTLU GAZİANTEPLİ OLANA 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 

                                 

KAYNAKLAR

 

DOÇ.DR. BİLGEHAN PAMUK, BİR ŞEHRİN DİRENİŞİ “ANTEP SAVUNMASI” I Q YAYINLARI,2009,S: 82-83

DR.CELAL PEKDOĞAN, GAZİDEN GAZİ’YE MUSTAFA KEMAL İLE MUHABERAT, SARIYILDIZ OFSET, 2014,S:7-191

ALİ NADİ ÜNLER, GAZİANTEP SAVUNMASI, İSTANBUL 1969,S: 17

KAYA ÖZTAŞ, “ KUŞATMA- İHANET- AÇLIK” (ANTEP SAVAŞI), US YAYINLARI, 2009,S:44-88

DR.FARUK MÜFTÜOĞLU’NUN DEDESİ MÜFTÜZADE HACI MUSTAFA EFENDİ BELGESİ,2015

MEHMET UYGUN, KURTULUŞA GİDEN YOL GAZİANTEP, GAZİANTEP TİCARET ODASI, 2005/2, S: 22-23-30-31

YRD. DOÇ.DR. YAŞAR BÜYÜKOĞLU, MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİNDE GÜNEYDOĞUANADOLU, EKİN YAYINLARI,2012,S: 43

OP. DR.SAMET BAYRAK, ANTEP HARBİNDE SAĞLIK HİZMETLERİ, SAĞLIK DÜNYASI,2016.S: 4

HALİL AYTEKİN, KIBRISTA MONARYA (BOĞAZTEPE) ERMENİ LEJYONU, TÜRK TARİH KURUMU BASIMEVİ, 2000, S: 78

TANER ASLAN “ GAZİANTEP SAVAŞLARI KAHRAMANLARINDAN ŞEHİT ŞAHİN VE GAZİANTEP SAVAŞLARINDA Kİ FAALİYETLERİ” ,GAZİANTEP TARİHİ KÜLTÜR DERGİSİ, 2009, SAYI:19, S:57

HALİL İBRAHİM YAKAR, “ GAZİANTEP SAVUNMASI, HATIRALAR-BELGELER”, GAZİANTEP BÜYÜK ŞEHİ BELEDİYESİ, 2015, S:53

SADETTİN GÖMEÇ, MİLLİ MÜCADELEDE GAZİANTEP, KÜLTÜR BAKANLIĞI YAYINLARI 1010,1989,S: 90

LOHANİZADE M.NURETTİN, GAZİANTEP SAVUNMASI, KASTAŞ YAYINEVİ, 2011,S: 215-216

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.