1. YAZARLAR

  2. Samet Bayrak

  3. ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ
Samet Bayrak

Samet Bayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ

A+A-

DÜNDEN DEVAM

1 OCAK 1921 TARİHİNDEN İTİBAREN ANTEP’TE AÇLIK KORKUNÇ BİR HAL ALDI. EVLERDE KALAN SON LOKMA TÜKENMEK ÜZEREYDİ. O KADAR Kİ ÇETELER İÇİN YİYECEK OLARAK 25 KİLO ERZAK KALMIŞTI. SOKAKLARDA CADDELERDE, RENKLERİ SOLGUN AÇLAR DOLAŞIYOR, ZENGİN-FAKİR HERKES EKMEK ARIYORDU.  ÖLEN HAYVANLARIN ETLERİ KAPIŞILIYORDU.  

ANTEPLİ ACI ZERDALİ ÇEKİRDEĞİNİ ÖĞÜTÜP EKMEK YAPTI, AÇLIĞINI GİDERMEYE ÇALIŞTI. ANTEP’İN ETRAFINDA BİR ÇELİK ÇEMBER, DÜŞMAN ÇOK VE KUVVETLİ, ANTEP’E NE ANKARADAN NE DE BAŞKA BİR YERDEN YARDIM GELMİYOR, GELEMİYOR.

BU NEDENLE ANTEP’TE HARBE KARŞI OLANLAR ZAMAN ZAMAN FISILTILARINI YÜKSELTİYOR, KENDİLERİNE “SULH VE SELAMET KOMİTESİ” ADINI VERENLERİN KİMLİKLERİ HARBİN SON GÜNÜNE KADAR BELLİ OLMAMIŞTI. HER FRANSIZ BOMBARDIMANINDAN SONRA, AÇLIĞIN VE CEPHANESİZLİĞİN, DAYANMA GÜCÜNÜ KIRDIĞI ZAMANLARDA BU SULH VE SELAMET KOMİTESİNİN “ YETER ARTIK TESLİM OLALIM” FISILTISINI KULAKTAN KULAĞA YAYMAYA ÇALIŞIYORDU. ADLARI KESİN OLARAK BİLİNMEDİĞİNDEN ANTEP HALKI BUNLARA ERVAH-I HABİSE (KÖTÜ RUHLAR) ADINI VERMİŞTİ. ANTEP SAVUNMASI İÇİN, MALINI, CANINI FEDA EDENLERİN YANINDA, BU KÖTÜ RUHLU İNSANLARIN BAZILARININ, FRANSIZLARA ERZAK TEMİN ETTİKLERİ VE HATTA CASUSULUK YAPTIKLARI SONRADAN ORTAYA ÇIKTI.

 

TARİH OCAK 1921

    

FRANSIZLARIN ŞEHRİ ŞİDDETLİ TOPÇU ATEŞİNE TUTTUĞU GÜNLERDE, FRANSIZ KOMUTANI YAYINLADIĞI BİLDİRİ İLE ANTEPLİLERE TESLİM OLMALARINI İSTEDİ. YOKSUL HALKIN SIĞINDIĞI YERLERE GÜNDE 500 ADET 15,5’ LUK TOP MERMİSİ ATILIYORDU. ŞIH CAMİİ YARALILARLA DOLDU, CAMİYE YAKIN SOKAKLARDA SAĞLAM KALAN EVLERDE HASTANEYE OLARAK KULLANILMAYA BAŞLANDI.

ANCAK 09 OCAK.1920 GÜNÜ ANTEP HEYET-İ MERKEZİYESİ ŞU TELGRAFLA KARARINI BİLDİRDİ; “MANDA KELİMESİNİN M’SİNİ KABUL ETMİYORUZ, DOKUZ AYLIK SAVUNMAMIZIN, YİĞİTCE ÇATIŞMAMIZ HEP ONUN REDDİ İÇİNDİR. ŞEREFLİ BİR ÖLÜM, BUNDAN YÜZ KERE DAHA HAYIRLIDIR. NAMUS VE VATAN İÇİN ÖLEN YAVRULARIMIZI, BOMBARDIMANDAN VEFAT EDEN KIZ KARDEŞLERİMİZİ VE ANALARIMIZI, GÜLE OYNAYA MEZARA KOYARKEN ELBETTE İNSANLIĞIN BİR GÜN HAK VE ADALETE GERİ DÖNEREK FRANSIZLARIN, İNSANLIĞA BU DAVRANIŞLARINA ENGEL OLMAK ÜZERE DUR DİYECEKLERİNİ UMUT ETMEKTEYİZ”.

EĞER İNSANLIK ÂLEMİ BU HAKSIZLIKLARA SUSACAKSA, BİZDE BU MEDENİYETE LANETLER OKUYARAK KEFENLERİMİZİ BOYNUMUZA ASIP ÖLÜMÜ SELAMLAMAYA KOŞACAĞIZ VE KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR ÇARPIŞACAĞIZ.

 

TARİH: 06 ŞUBAT 1921”:

TBMM’NİN 147. OTURUMUNDA BAKANLAR KURULU BAŞKANI VE MİLLİ SAVUNMA BAKANI FEVZİ ÇAKMAK MECLİS BAŞKANLIĞINA ŞU KANUN TEKLİFİNİ SUNDU VE 93 SAYILI KANUN OLARAK KABUL EDİLDİ, 9 ŞUBAT 1920’ DE YASALAŞTI.

ANTEP LİVASI MERKEZİ OLAN ANTEP KASABASININ ADI GAZİANTEP’ E TAHVİL EDİLMİŞTİR. YANİ ANTEP’ E GAZİLİK ÜNVANI VERİLDİ.

ANKARA ANTEP’ E GAZİLİK ÜNVANI VERE DURSUN, ANTEP’ TE FRANSIZLARA KARŞI SAVAŞA YOKSULLUK VE AÇLIK İÇİNDE DEVAM EDİLİYORDU.

 

O GÜNLERİN ACINI ŞU, YANIK MISRALARDA BULMAK MÜMKÜNDÜR:

"BİR MEZARA DÖRT ŞEHİDİ KOYDULAR 

YARALILAR HEP HASTANEYE DOLDULAR

ÇOK KİMSELER ONU DA ZOR BULDULAR

HANİ BENİM MOR SÜMBÜLLÜ BAĞLARIM 

ANTEP DİYE HAZİN HAZİN AĞLARIM.

 

ANTEP’İN ETRAFI DUMANLI DAĞLAR 

DOKTOR MECİT GELMİŞ YARAMI BAĞLAR

ANALAR AH ÇEKER BACILAR AĞLAR

HANİ BENİM MOR SÜMBÜLLÜ BAĞLARIM 

ANTEP DİYE HAZİN HAZİN AĞLARIM…”

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.