1. YAZARLAR

  2. Samet Bayrak

  3. ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ
Samet Bayrak

Samet Bayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ

A+A-

SEVGİLİ DOSTLAR…

ANTEP HARBİNDE  BİR ŞEHİT VARDIR Kİ “KAHRAMANLIĞI DİLLERE DESTAN OLDU”.

ASIL ADI MEHMET SAİT OLAN ŞAHİNBEY EVLİLİĞİN HENÜZ 3. HAFTASINDA 1899 YILINDAYEMEN’E ASKERE GİTTİ. GÖSTERDİĞİ ÜSTÜN HİZMETLERDEN DOLAYI YEMEN ORDU KOMUTANLIĞI TARAFINDAN TEĞMEN RÜTBESİNE YÜKSELTİLDİ. 1911 YILINDA TRABLUSGARP’TA MUSTAFA KEMAL’İN EMRİNDE TAKIM KOMUTANI OLARAK ÜSTÜN BAŞARILAR ELDE ETTİ. BİLAHARE BİRİNCİ VE İKİNCİ BALKAN SAVAŞLARININ ARDINDAN GİTTİĞİ ÇATALCA DA ÇARPIŞTI. KAHRAMANCA SAVUNMA YAPAN ASKERLERİN ARASINA YERİNİ ALDI. 7 YIL SONRA MEMLEKETİNE DÖNDÜ. BİR HAFTA SONRA BU DEFA ÇANAKKALE’YE SEVK EDİLDİ, ÇANAKKALE’DEN SONRA GALİÇYA CEPHESİNE ORADANDA 1917 YILINDA SİNA CEPHESİNE GÖNDERİLİR. BU CEPHEDE GÖSTERDİĞİ ÜSTÜN BAŞARILARINDAN DOLAYI  ÜSTEĞMENLİĞE TERFİ ETTİRİLİR VE 1918 YILINDA ŞİDDETLİ ÇARPIŞLAR SIRASINDA YARALANARAK İNGLİZLERE ESİR DÜŞER. KIBRIS’TA MONARGA (BOĞAZTEPE) ERMENİ LEJYONU KAMPINDA 10446 ESİR SİCİL NOSU İLE TUTUKLANIR. BU KAMPTAN ISPATIRIN KÖYÜNDEN ALİ OSMAN İLE FİRAR EDERLER.(9)

ESARET GÜNLERİ ÇOK ZOR GEÇEN ŞAHİNBEY MONDROS MÜTAREKESİNDEN SONRA 13 ARALIK 1919 İSTANBUL’A GELİR.. HARBİYE NAZIRI CEMAL PAŞA TARAFINDAN BİRECİK ASKERLİK ŞUBESİNE ATANIR.. ANCAK YENİ VAZİFESİNE HAREKET EDEN BU KAHRAMAN SUBAY, VATANIN İÇİNDE BULUNDUĞU BU BÜYÜK TEHLİKEYİ SEZMİŞ, KURTULUŞ ÜMİDİNİN MUSTAFA KEMAL DE OLDUĞUNU ANLAYINCA SİVAS’A GİTMİŞTİ. SİVAS’TA GEREKEN DİREKTİFİ ALDIKTAN SONRA KOD ADI ŞAHİNBEY OLARAK ANTEP’E GELDİ. (2) 

 ŞAHİNBEY HEYET-İ MERKEZİYE ÜYESİ AHMET MUHTAR GÖĞÜŞ TARAFINDAN HEYET-İ MERKEZİYE’YE GETİRİLDİ. EŞİ ZEYNEP VE BİRİCİK OĞLU HAYRİ İLE ANCAK BİR GÜN HASRET GİDEREBİLDİ. GÖNÜLLÜ OLARAK HEYET-İ MERKEZİYE’NİN VERDİĞİ GÖREVİ YERİNE GETİRMEK ÜZERE KİLİS YOLU’NA HAREKET ETTİ.  

18 ŞUBAT 1920 VE 3 MART 1920 TARİHLERİNDE FRANSIZLAR KİLİS’TEN ANTEP’E ERZAK GETİRMEYE TEŞEBBÜS ETTİLER. ANCAK, BOZGUNA UĞRAYARAK GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALDILAR. BU ÇATIŞMALARDA BAŞARI ELDE EDİLMESİ, MİLLİ KUVVETLERİMİZE BÜYÜK MORAL VERMİŞTİ. ŞAHİNBEY VE ÇETELERİNİN BU BAŞARISI İNGİLİZ TIMES GAZETESİNDE DE HABER OLARAK YAYINLANDI. 

ŞAHİNBEY 21 ŞUBAT 1920 DE FRANSIZ İŞGAL KUVVETLERİNE ANTEP HARBİNİN VE TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI’NIN AMACINI ÖZETLEYEN ŞU MEKTUBU YAZDI:

“KİRLİ AYAKLARINIZLA BASTIĞINIZ ŞU TOPRAKLARIN, HER ZERRESİNDE, BİR DAMLA TÜRK KANI VARDIR. HER BUCAĞINDA BİR ATA’NIN MEZARI BULUNMAKTADIR. ADI BELLİ OLMAYAN ZAMANLARDAN BERİ TÜRKLER, BU TOPRAKLARDA YAŞAMAKTADIR. SADE SİZ DEĞİL BÜTÜN DÜNYA BİR ARAYA GELSE BİZİ BU TOPRAKLARDAN AYIRAMAZ. SONRA SEN EY FRANSIZ KOMUTANI: HİÇ ÖMRÜNDE TÜRK ESİR YAŞAMAZ DİYE BİR SÖZ DUYMADIN MI?. NAMUS VE HÜRRİYET İÇİN, ÖLÜME ATILMAK, BİZE AĞUSTOS SICAĞINDA SOĞUK SU İÇMEKTEN DAHA TATLI GELİR. SİZLER CANI KIYMETLİ İNSANLARINIZ, BİR GÜN EVVEL TOPRAKLARIMIZDAN SAVUŞUP GİDİNİZ.”(10)

DÜŞMAN 25 MART GÜNÜ 3 TB .PİYADE, 2 BL SÜVARİ, 16 AĞIR MAKİNALI TÜFEK, DAĞ TOPLARI, İSTİHKAM BÖLÜĞÜ VE 4 TANKIN KORUMASI ALTINDA 400 NAKLİYE ARABASI İLE  SALDIRIYA  GEÇTİ.  

ŞAHİNBEY DE NE TOP NE DE MAKİNALI TÜFEK VARDI.. 28 MART SABAHI GÜN AĞIRIRKEN. KIYAMET KOPTU. DÜŞMANIN BÜTÜN TOPLARI BİRDEN PATLIYOR, AĞIR MAKİNALI TÜFEKLERİ TAKIRDIYORDU, TOZ DUMAN BİRBİRNE KARIŞIYORDU. ŞAHİNBEY DÜŞMANIN GELDİĞİ ŞOSEYE DOĞRU KOŞTU, KENDİNİ KAYBETMİŞ GİBİ İDİ. KÖPRÜNÜN ÜSTÜNE ÇIKTI… SON KURŞUNLARINIDA BOŞALTTI, SONRADA ELLERİNİ GÖKYÜZÜNE KALDIRIP HAYKIRDI:

“ALLAH’IM VATANIMI KURTAR, ALÇAK DÜŞMAN SEN DE GEL SÜNGÜLE!”

ULUMASERE KÖYÜ’NÜN MUHTARI KARACA KİYA’NIN ANLATTIKLARI AYNEN ŞÖYLEDİR: ŞAHİNBEY MERHUM, KÖPRÜNÜN YANI BAŞINA YÜZÜ KOYUN YATIYORDU. ELLERİMLE MÜBAREK CESEDİNİ BEN ÇEVİRDİM, ALLAH’A YEMİN EDERİM VÜCUDUNDA TEK KUŞUN YARASI YOKTU, SOL BÖĞÜRÜNDE VE SAĞ KULAĞININ ARKASINDA İKİ SÜNGÜ YARASI VARDI. BENİMLE GELEN ÇETELER DE GÖRDÜLER. KARA HABER ANTEP DE ÇABUK DUYULDU. ŞEHİRDE MATEM HAVASI VARDI. FİGAN SESLERİ YERİ GÖĞÜ, UÇAN KUŞLARI AĞLATTI.

ADINA TÜRKÜLER YAKILDI.

“ŞAHİN’İ SORARSAN 30 YAŞINDA

SÜNGÜYLE DELİNDİ KÖPRÜ BAŞINDA

ÇETELER TOPLANMIŞ AĞLAR BAŞINDA

UYAN ŞAHİN UYAN! GÖR NELER OLDU

SEVGİLİ ANTEP’E DÜŞMANLAR DOLDU.(11)

 

ŞAHİNBEY ŞEHİT OLDUĞUNDA OĞLU HAYRİ 12 YAŞINDAYDI, HAYRİ BİLHARE MERKEZ KOMUTANI ASLAN BEY’İN YANINDA BÜTÜN MUHAREBELERE KATILDI.

ANTEP DE YİĞİT TÜKENMEZ AĞAM: BİR ÖLÜR BİN GELİRİZ. ..

KARAYILAN ASIL ADI MEHMET, 32 YAŞINDA, ADI GİBİ ESMER KARA BIYIKLI, ORTA BOYLU BİR BABAYİĞİT. DAHA 1914’LERDE ASKER OLMUŞ SARIKAMIŞ’TA SAVAŞLARA KATILDI. YARALANIR VE MALATYA ASKERİ HASTANEDE TEDAVİ OLDUKTAN SONRA MEMLEKETİNE DÖNER.

MAMO OĞLU MOLLA KARAYILAN, 20 OCAK 1920 DE ANTEP’DEN MARAŞ’A GİTMEKTE OLAN FRANSIZ BİRLİKLERİNE BOZGUNA UĞRATMIŞTI,.MOLLA KARAYILAN  NİZİP YOLU, MAĞARA BAŞI VE KURBAN BABA MUHAREBELERİNİN ŞANLI ASKERİYDİ.

YİĞİDİM KARAYILAN, GÜNDÜZLERİ ÇETELERLE BİRLİKTE ÇARPIŞMLARA KATILIYOR, ÖNCE BEKİR BEY, SONRADAN İSE KARAGÖZ CAMİİ’NDE GECELİYORDU.

 

TARİH 23 MAYIS 1920…

 

SAMSAK TEPE MUHAREBESİ BAŞLAR. KARAYILAN SABAH NAMAZINI KILAR, KARAGÖZ CAMİİ İMAMI HOCA MEHMET EFENDİ’YE DÖNER AYNEN ŞÖYLE DER:

“HOCAM! BU GÜMÜŞ SAPLI KAMÇIM SANA EMANET. SAĞ GELİRSEM  ALIRIM, GELMEZSEM, OBAMDA ANA KUCAĞINDA BIRAKTIĞIM BİR TEK KUZUM  VAR  BABANDAN TEBERİK DİYE ONA VERİRSİN.” DEDİ. İMAMIN ELİNİ ÖPTÜ VE CEPHEYE GİTTİ. “ 

ÇETELER    SAMSAK TEPESİNİ ALMAK VE FRANSIZ NAKLİYE ARABALARINI ELE GEÇİRMEK İÇİN 23/24 MAYIS 1920 GECESİ BASKIN DÜZENLEDİ. DURUMU FARK EDEN DÜŞMAN, AYDINLATMA FİŞEĞİ ATIYOR ARKASINDAN MİTRALYÖZLE TARIYOR, TOPLARI GÜMBÜRDETİYORDU. ETRAF MEZARLIKTI, ÇETELER MEZAR TAŞLARINI SİPER ALIYORDU. AH ANAM VURULDUM SESLERİ, ALLAH ALLAH NARALARINA KARIŞIYORDU. BU SIRADA BİR KADININ HAYKIRIŞI DUYULDU. GENÇ KADIN ÇARŞAFININ ETEKLERİNİ BELİNE SARMIŞ, YUKARI KISMINI BİR İPLE BAŞINA BAĞLAMIŞ BİR ELİNDE SU SATILI, ÖBÜR ELİNDE ATMAYA HAZIR TAŞ, VURULAN ÇETEYE KOŞUYOR, ONUN BAŞINI KOLUNA YASLAYIP SU İÇİRİYOR VE HAYKIRARAK ŞU DİZELERİ OKUYORDU;

"ZAHİDA, AÇ GÖZÜNÜ SAHRAYA BAK DA İBRET AL,

BU DİREKSİZ KUBBE-İ MİNAYA BAK DA İBRET AL,

KALK SEHER VAKTİ AKAN DERYAYA BAK DA İBRET AL,

VAR MUSALLADA YATAN MEVTAYA BAK DA İBRET AL.”

YARALIDAN YARALIYA KOŞARKEN “ VURUN KARDAŞLARIM, VURUN ASLANLARIM BU KAFİRİN KURŞUNU ADAMA GEÇMEZ” DİYE GIRTLAĞINI YIRTARCASINA HAYKIRIYORDU.BU KÖŞKER HAVVA’SIYDI. O ANDA SANKİ MEZARLIKTA Kİ TÜM ÖLÜLER TOPRAKLARINI AÇARAK AYAĞA FIRLAMIŞ, TÜM ULULAR KEFENLERİ İLE AYAKLANMIŞ SESLENİYORDU.

VURUN OĞULLARIM, VURUN YAVRULARIM ANTEBİ KURTARIN DİYE DUA EDERCESİNE İNLEYEREK YALVARIYORLARDI SANKİ BU RUHLAR.

KAN/BARUT KOKUSU VE ALLAH ALLAH NARALARI KAPLAMIŞTI MEZARLIĞI.

ÜRPERMEMEK NE MÜMKÜN. (6)

“KARAYILAN SİPERDEN SİPERE, TAŞTAN KAYAYA ATLIYOR.”

“VURUN YİĞİTLERİM!VURUN ANTEPLİLER!” 

 

FRANSIZ’IN KÖR KURŞUNU ONCA BOŞLUĞUN İÇİNDE KARAYILAN’I BULUR. YER TİTREDİ, GÖK KARARDI. ÇETELER KARAYILAN’I KUCAKLAR KUCAKLAMAZ HASTAHANE OLARAK KULLANILAN ŞIH CAMİİ’NE GETİRDİLER. DOKTOR MECİT İLK MÜDAHALEYİ YAPARKEN KARAYILAN’IN GÖZLERİ HAFİFCE ARALANIR VE FISILDAR:

-ÇETELERİM; ELİMİZE, AŞİRETİMİZE VATANIMIZA SAHİP OLUN.”SON SÖZLERİ OLDU.

    ONDAN GERİYE GÜMÜŞ SAPLI BİR HANÇER, BİR KURAN-I KERİM VE DÖRT GÜMÜŞ MECİDİYE İLE GENÇ BİR DUL EŞ VE BABASIZ SELVER ADINDAN YETİM KIZ ÇOCUĞU İLE ANTEP’LİNİN YAKTIĞI ŞU TÜRKÜ KALDI:

ANAMA SÖYLEYİN LOMBA YAKMASIN

ÇUHA ŞALVARIMA OKÇUR TAKMASIN

O’LUM GELİR DİYE YOLA BAKMASIN

VURUN ANTEP UŞAĞI NAMUS GÜNÜDÜR.

    TOP ATIŞLARI DEVAM EDİYOR.

    ŞEHİRDE AÇLIK BAŞLADI,

    AÇLIK DÜŞMANDAN BETER,

    DÜŞMAN AÇLIKTAN İNSAFSIZ,

İKİ BELADA ANTEPLİLERİN BAŞINDA DOLAŞMAKTA.

UMUTLAR TÜKENİYOR. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.