1. YAZARLAR

  2. Samet Bayrak

  3. ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ
Samet Bayrak

Samet Bayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ

A+A-

(Dünden devam)

AYRICA ANTEP DİRENİŞİ BOYUNCA MUSTAFA KEMAL VE KUVAY-İ MİLLİYE’NİN SAVUNMASINA KARŞI ÇIKANLAR, HATTA EMPERYALİST GÜÇLERE CASUSLUK EDİP İŞBİRLİĞİ YAPANLAR DAHİ OLMUŞTUR. YAZIMDA KISMEN BULABİLDİĞİM KAYNAKLARDAN BU KONUDA DA BİLGİ VERMEYE ÇALIŞACAĞIM. AMA YURTSEVERLER DAİMA DİK DURDULAR.  BU KONUDA SİZLERE BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM: “İŞGAL KUVVETLERİ TARAFINDAN GÖZALTINA ALINAN MÜFTÜ ZADE HACI MUSTAFA EFENDİ SORGULANMAK ÜZERE KOMUTANA GÖTÜRÜLÜR. İŞGAL KUVVETLERİ KOMUTANI ERMENİ TERCÜMAN ARACILIĞIYLA “SEN KOMİTECİYMİŞSIN” DİYE SORAR. HACI MUSTAFA EFENDİ ÜÇ DEFA KENDİ SAĞ ELİNİ ÖPER, BAŞINA KOYAR DAHA SONRA ELLERİNİ YUKARI DOĞRU AÇARAK   “ALLAH’IMA ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ BENİ ŞEREFSİZLİKLE SUÇLAMADINIZ” DER. İŞGAL KUVVETLERİ KOMUTANI BU HAREKET VE CEVAP ÜZERİNE DONAKALIR.(5)

ESNAF, HALK ARASINDA İNGİLİZLERİN GELİŞİNDEN MEMNUN OLANLAR BİLE VARDI. ÖZELLİKLE DE TÜCARLAR ARASINDA! NEDEN Kİ ALIŞ-VERİŞ CANLANACAK İNGİLİZ ASKERİ BİRLİKLERİNİ GEREKEN MALZEMELER SATILACAK VE ORTALIKTA SICAK PARA DÖNMEYE BAŞLAYACAKTI. (4)

ANTEP VE ANTEP’Lİ BU YEMİNİN BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDEDİ, AMA ONURUNU VE BAĞIMSIZLIĞINI KURTARDI. ANTEPLİ, AĞITLAR YAKTI, KANINI İÇİNE AKITTI VE TÜM DÜNYAYA ŞU MESAJI VERDİ: “TAŞ ÜSTÜN DE TAŞ, GÖVDE ÜZERİNDE BAŞ KALDIKCA, CAN TAŞIYAN BİR TEK NEFES ALAN BULUNDUKCA ANTEP ASLA TESLİM OLMAYACAKTIR” . (6)

ANTEP VE ANTEPLİ SAVAŞA HAZIRLANIYOR, YOKSULUYLA, ZENGİNİYLE, KURTULUŞA İNANANI İLE İNANMAYANI YEK VÜCUD OLMUŞTU.

MÜDAFAA-İ HUKUK MERKEZ HEYETİ ANTEP’İ 27 SEMTE AYIRDI VE HER BÖLGEDE OTURANLAR SEMT REİSLERİNİ VE VEKİLLERİNİ TESBİT ETTİ. HER SEMT REİSİNİN GÖREVİ HEM ORTALAMA 100 KİŞİDEN SEMT KUVVETİNİ İDARE VE KOMUTA ETMEK, HEMDE İAŞE VE GİYİMLERİNİ TEMİN ETMEK İDİ. (7)

ANTEP SAVUNMASI ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞI TARİHİMİZDE YİĞİTLİK, KAHRAMANLIK VE FEDAKÂRLIĞIN ULAŞILMAZ ABİDESİDİR.

ANTEP HARBİNDE: 20.000 KİŞİLİK DÜŞMANA KARŞI 2920 ÇETE İLE 10 AY 8 GÜN SAVAŞILMIŞ;

-FRANSIZ ORDUSUNUN ULUSLAR ARASI ANTLAŞMALAR DA SİVİL HEDEFLERE KULLANILMAMASI GEREKEN 10,5-15,5 TOPLARINA KARŞI, SADECE RAMAZAN TOPU İLE KARŞI KONMUŞ,

-DÜŞMANIN TANK, MAKİNALI TÜFEĞİ VE BOMBASINA SADECE MAVZER VE AV TÜFEĞİ İLE MÜCADELE EDİLMİŞ,

-SİLAHLARIN CAN DAMARI BARUT TÜKENMİŞ, SÖĞÜT AĞACI KÖMÜRÜ + KÜKÜRT + VE GÜHERÇİLE  KARA HAVANLARDA DÖVÜLEREK BARUT YAPILMIŞ,(6)

-EN ACISI İSE ÖLMÜŞ HAYVAN ETİ, SEBZE KÖKÜ VE OTLAR KAYNATILIP YENMİŞ,

-HER EVDEN 1-2 ŞEHİT ÇIKMIŞ OLUP, BU ŞEHİTLER İKİŞER ÜÇER ŞEHREKÜSTÜDE ESENBEK CAMİİ AVLUSUNA KEFENSİZ GÖMÜLMÜŞ,

-YARALILAR ŞEHREKÜSTÜDE HASTANE HALİNE GETİRİLEN ŞIH CAMİİNDE TEDAVİ EDİLİYORDU, ANCAK UYUŞTURUCU NARKOZ İLACI OLMADIĞI İÇİN AMELİYAT YAPILAN YARALI EL VE AYAKLARI BAĞLANIP FERYATLAR İÇİNDE AMELİYAT YAPILIYORDU. SARGI BEZİ YOKTU, HOCALARIN KAFALARINDAKİ SARIKLARINDAKİ BEZLER YIKANIP KAYNATILIP KURUTULDUKTAN SONRA KULLANILIYORDU. (8)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.