1. YAZARLAR

  2. Samet Bayrak

  3. ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ
Samet Bayrak

Samet Bayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

ANTEP HARBİNİN BİLİNMEYENLERİ

A+A-

SEVGİLİ DOSTLARIM…

HARPTE 24.000 NÜFUSUN 6317’Nİ ŞEHİT VEREREK, TARİHE DESTAN ARMAĞAN EDEN KENTİ TORUNLARI, BU ONUR VE GURUR GÜNÜMÜZDE 

SİZLERİ EN İÇTEN DUYGU VE SAYGILARIMLA SELAMLIYORUM.,

KENTİMİZİN FRANSIZ İŞGALİNDEN KURTULUŞUNU VE GAZİ OLUŞUNU ANMAK İÇİN TOPLANDIĞIMIZ GÜNÜMÜZ ŞEN, KURTULUŞ VE GAZİLİĞİMİZ  BİR KEZ DAHA KUTLU OLSUN.

ANCAK BU SÜREÇTE ÇEKİLEN ACILARI UNUTTURMAMAK, HÜZNÜ, YOKLUĞU VE AÇLIĞI BENLİĞİMİZDE HİSSETMEK, HERHALDE ONURLU BİR DAVRANIŞ OLACAKTIR. 

YAZIMA KURTULUŞ SAVAŞININ BAŞKOMUTANI GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARI İLE YURDUMUN BAĞIMSIZLIĞI VE ÜLKEMİN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN CANLARINI VEREN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANARAK BAŞLAMAK İSTİYORUM.

ANTEP HARBİNDE KURTULUŞ VE GAZİLİĞE GİDEN YOLDA NELER ÇEKİLDİ NELER… BU ÇEKİLENLER KOCA BİR TARİH KİTABINI DOLDURACAK KADAR ACI, HÜZÜN VEREN. ANCAK ŞEREF, GURUR VE ONUR DESTANIMIZDIR.

ANTEP HARBİNİ KUŞAKLAR BİRBİRİNE AKTARIP, BELLEKLERDE CANLI TUTULMALI, UNUTULMAMALI, BİLİNİP BELLENMELİ, ÇÜNKÜ BUNLAR; GAZİKENT’İN ULUSAL BİLİNCE KAZANDIRIP ARMAĞAN ETTİĞİ ULUSAL DEĞERLERDİR.

GAZİLİĞE GİDEN KAN, GÖZYAŞI VE MİHNET DOLU YOLUN ÖYKÜSÜNÜ SİZLERE ANIMSATMAK VE SUNMAK İSTİYORUM.

ÖNCE NELERLE VE NASIL GAZİ OLUNDU, KISA KISA BUNLARDAN BİRKAÇ ÖYKÜYÜ, SONRADA ÖNEMLİ KİŞİLERDEN BİRKAÇINI SİZE AKTARMAK İSTİYORUM. 

KOCA FRANSIZ ORDUSU, BU ŞEHRİ ALMAK İÇİN 11 AY BÜTÜN GÜCÜYLE SAVAŞTI. ANTEP SAVUNMASI; BU EŞSİZ KAHRAMANLIĞI İLE HEM KENDİNİ HEM DE GÜNEYDOĞU ANADOLU’YU DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTARMAKLA KALMADI, BATI ANADOLUDA CEREYAN EDEN SAKARYA VE DUMLUPINAR SAVAŞLARINA DA UMUT IŞIĞI OLDU.

ANTEP SAVUNMASI BİR HALK HAREKETİ, MİLLİ BİRLİĞİN VE MİLLİ ONURUN BİR ŞAHLANIŞIDIR. 

ANTEP HARBİNDE MÜCADELE İŞGALCİ/EMPERYALİST OLAN ÖNCE İNGİLİZLERE, SONRA FRANSIZLAR İLE ONLARIN YERLİ İŞBİRLİKCİSİ ERMENİLERE KARŞI VERİLMİŞTİR.

MONDROS MÜTAREKESİ İMZALANMIŞ, AĞZINDAN SALYALAR AKAN EMPERYALİST GÜÇLER ÜLKEMİN ÜZERİNE KARA BULUTLAR GİBİ ÇÖKTÜLER, YURDUMU PAYLAŞMAYA BAŞLADILAR.

TARİH 15 OCAK 1919: İNGİLİZLER MONDROS MÜTAREKESİNİN 7. MADDESİNE DAYANARAK ANTEP’İ AĞIR SİLAHLARLA İŞGAL ETTİLER. AMERİKAN KOLEJİNİ VE ÇEVRESİNDEKİ ERMENİ EVLERİNİ KIŞLA VE KARARGÂH EDNDİLER. BİR SÜRE SONRA İNGİLİZLER BERABERLERİNDE BULUNDURDUKLARI ANTEPLİ ERMENİ LEONYAN ADUR’ UN TAHRİK VE TEŞVİKLERİ İLE TÜRKLERE KARŞI KİN VE NEFRETLERİNİ ARTIRDILAR.

23.OCAK.1919’DA İNGİLİZ GENERALİ MC. ANDREW AMERİKAN KOLEJİNDEKİ VERDİĞİ EMİR İLE ŞEHRİN AYDINLARINI “ ERMENİLERİN BAŞKA YERLERE SEVK EDİLMELERİNDE ROL OYNADIKLARI İDDASIYLA SORGUYA ALINMALARINI EMREDER:

HÜSEYİN CEMİL BEY: ANTEP HABERLERİ GAZETESİ SAHİBİ

TAŞCI ZADE ABDULLAH EFENDİ: CAMİİ ŞERİF HATİBİ

HAKKI EFENDİ: VAKIFLAR MEMURU

EYÜP SABRİ EFENDİ: YAZI İŞLERİ MEMURU

SABRİ BEY: FRANSIZCA ÖĞRETMENİ

URFALI DİŞİ KIRIK ZADE HULUSİ EFENDİ

MENNAN ZADE MUSTAFA

İMAM ZADE MUSTAFA 

PATPAT ZADE M.BAHTİYAR

İNCO ZADE HASAN

MUHASEBECİ NESİM

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.