1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. Antep azıynan yazılmış ilk roman - 11
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Antep azıynan yazılmış ilk roman - 11

A+A-

Ameriha görmüş bi Antepli!…Yangış bişey sôleyp de galbini gırmag isdemem...Birez düşündüm. İşin dorgusunu da sôlemeg lazım.

“Bag ağam, dedim, sen gün görmüş, devran geçirmiş, Amerihalara gedmiş felên  çemberinden geçmiş, yaşını başını almış bir arhadaşsın…Hem de Antebin içinden! Eğer beni gendi halıma bırahırsan  ben senin romanını yazarım…Yazarım ama ille de senin teybe annatdên kimi olmayabilir, ille de senin istedên kimi yazamam…Ben senin hakiyeni dinlerim, yanı teybini demeg isteym oradan bi fikre ulaşırım, gafama yatan gısımlarını bazen aynen,  bazen değişdirereg alabilirim… almam…Çünkü zülfü yâre dohunan gısımlar olabilir, suç unsuru olan sözler filan edebiyat sanatı yönünden ilkinç olmuyabilir…

- Yog yav biz kimsenin tavêna gış demezig…

- Mesela dedim Memik gardaş! Mesela dedim.. Yani demem şu ki isimler, yer adları, şunları bunları biz gendimize göre yazar, çizeriz…Mesela ben yazacag olsam senin hakiki adını goymam, adını dêşdiririm, köyünün adını dêşdiririm,  başga insanların adlarını da …Bazen olmıyan şeyler eglenir, bazen çıharılır, yani gıssaca ben yazmasına yazarım da benim yazdıglarımın içerisinde senin teybe sôlediglerin ya olur ya olmaz, o zaman da, sen gendini bulabilir misin, o ayrı bir mesele…

- Alaha ! La nasıl olur yôrum?Ben gendim yogsam bu benim romanım olmaz ki...Ohuyan la bu döyyüs kimmiş derse ne diyecêm?

- Memik  bey! Roman ohuru  bi gahramanın gerçeg olup olmadêna bagmaz. Kimi gahramanları sever,  onlarla özdeşleşir, kimilerinden nefred eder, bu onların bilecê bişey… Sôna ohur  ohudônun gerçegde varolup olmadena bagmaz…”

Hello beraber geldê arhadaşımız Hösüyne döndü:

“La sen ne deyn yôrum Hösüyn?”

Hösüyn elindeki bardagdan bi yudum dâ alıp bardâ masıya bıragdı.

“ Aha  sen, aha o. Ben ne deym ağam. O dey ki camı  ne gader bôg olursa olsun miyezzin bildêni ohur! Amma senin hoşuna geder, gedmez  o başga mesele…Eyi düşünüp daşının son pişmanlıg fayda vermez…Sônadan dôşecênize şindiden dôşün dâ eyi olur...De mi ağam ?”

 Haglı söze hacı ammin ne desin? İkimiz birden:”He! dedig. Haglısın ağam!”

Birer tene dâ yuvalladıg.

“ Niye adımı goymeyn ağam, niye adımızda ne var kı ?”

- Mesela dedig Memik bey ağam, mesela dedig…

- He, o başga…

- Hele yôrum şu altezmeliden de alın sôdmadan yav..Lahmacın da yin, balcan kâbını lahmacının içine dürüm edip yimeg yên gözel oluy…yin yav  ôsüz malı mı yiysêz?!”

 Aç gannına arahı mademizi oymuş. Yumuldug. Aha şu lahmacın, şu balcan kâbı, şu altezmeli, şu salata, şu bilmem ne deyken beş dagga sôna tepsi  arı sili mis kimi, sahanlar cıncıg kimiydi. Arahı içmey bile unudmuşdug…

Hello bi oh! dedi.  Bi dolu bardâ bi çekişde bitirdi, derin bi oh dâ çegdi. Şişgin göbêni eliynen sıvazladı;“ Birez doyar kimi oldum!” dedi. İçimden semerli memerli bi deyim geçdi amma demedim tabii.

“La yorum Hösüyn paklava sölemey unuddug yav,  niye hatırletmedin bâ?!” dedi.

- Aha söler gelirim  ağam, dedi Hösüyn, o da benden olsun bari!”

Yekindi. Bize döndü: “ Bi kilo yeter mi ? “dedi.

“Bi buçug olsun, dedi Hello, aşa dökülen yâğın zerarı mı olurmuş!?”

 Hösüyn yimenisini çütledi .

Dış gapıy yılıg bırahıp çıgdı.

Paklava gelinceye gader birez dâ içdig. Paklavey visgiynen içmiye garar verdig. Aslında benim gafamda bi şimşeg çagmışdı. Yazacâm roman üsdünde gonuşdug.  Angaje olmag isdemeydim. Para mara isdemeycimdi. Basım işiynen ben urgaşmeycımdı. Memik, hoşuna gederse, kitabı basdırıp istedê gader romanı alıp isdedenê verecegdi.  Adını madını heç bişeyini gullanmıyacagdım. Yalêz hakiyesinden istedêm kimi faydalanabilecegdim. Bênmezse kitabımın basım masım işini gendim halledecegdim.

Esasında bunları sôlerken, şindi ergi oturup dorgu gonuşag, onun sôledê işe ,istedê kimi roman yazmıya heç mi heç aglım yadmamışdı…Amma adamı gırmag da isdemeydim… O fargında olmadan bâ bi fikir vermişdi…Öte yandan ben gafamda bişeylere garar vermişdim…Yanı ne gızı vericiydim, ne dünürü küsdürücüydüm sizin annıyacânız…Amma dâ o zaman nasıl zor bi işe garar verdêmi nerden bilebilirdim ki…

 Hösüyn paklaveynan geldênde   bizim gafalar eyice dutmuş, Hello Alatirig Söndü kahın haşılaya  başlamışdı bile...

 Hösüyn teberig olarag sagladêm killeniy eline geçirmiş çalıydı dümbeleg kimi….

Arahıy güccüg visgiynen  ve paklaveynan cilaladıg…                         

Ben gafamda romanımın dilini gurgulamışdım bile. Yazacâm roman Antepde,Türkiyede, Dünyada ilk olacagdı. Amma bu benim gendi gafama göreydi. He, bi de şunda annaşmışdıg, ben bölüm bölüm ohumaları için verecegdim romanı.  Ama bitirinciye gader hiçbi eleşdiri meleşdiri yapmıyacaglardı.

Ne zor bi işin başına geçdêmi ne biliym?

 

 

YARIN: ASIL ROMAN ŞİMDİ BAŞLEY

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.