1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ani kanama sağlık sorunu
Ani kanama sağlık sorunu

Ani kanama sağlık sorunu

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir ani ve etkili burun kanamalarının...

A+A-

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir ani ve etkili burun kanamalarının ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olduğunu söyledi. 

Burun kanamalarının hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebildiğini belirten Ulutaşdemir, “Burun kanamalarına tıp literatüründe ‘epistaksis’ denir. Bu kanamalar genellikle basit sıradan bir olaymış gibi algılanır ama sık sık tekrarlayan burun kanamaları bir takım sağlık sorunlarının ön belirtisi olabilir.” dedi.   

KREM ÖNEMLİ FAKTÖR

Burundaki kanamaların ön burun kanamaları ve arka burun kanamaları olmak üzere ikiye ayrıldığını söyleyen Ulutaşdemir, “Ön burun kanamaları burnun ön kısmından oluşan ve ayakta duran yada oturan kişilerde burun deliğinden akan kanama şeklindedir. Arka burun kanamaları ise burundan genize doğru olan kanamalardır.” dedi. Ulutaşdemir, ön burun kanamalarının daha çok çocuklarda ve gençlerde görülüp ciddi bir problem oluşturmadığını vurgularken, bu tür kanamaların nemlendirici bir krem vasıtasıyla sonlandırılabileceğini belirtti. 

HASTALIK HABERCİSİ

Arka burun kanamalarının ise çoğunlukla yaşlı kişilerde görüldüğünü ve bu kanamaların ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini belirten Ulutaşdemir, arka burun kanamasının olması durumunda uzman bir hekime görünmenin son derece önemli olduğunu açıkladı.  Özellikle arka burun kanamalarının pek çok nedeni olduğunu söyleyen Ulutaşdemir, “Burun kanamalarına kaşıntıya yol açan alerji, enfeksiyon, kuruluk durumlarında burnun karıştırılması, kuvvetli burun sümkürme, yaşlı veya genç hastalarda burun damarlarının çabuk çatlaması, kanama pıhtılaşma bozukluğu, aspirin ve benzeri ilaçların fazla kullanımı, burun kırılmaları, baş ve yüz yaralanmaları ve en önemlisi de karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon ve çok nadir olmakla birlikte çeşitli tümörler yol açabilir.” diyerek burunda yaşanan kanamaların ciddi nedenlere dayanabileceğini aktardı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.