1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ANADOLU DÜŞÜNCE GRUBUNA ANLATTI
ANADOLU DÜŞÜNCE GRUBUNA ANLATTI

ANADOLU DÜŞÜNCE GRUBUNA ANLATTI

 Anadolu Düşünce Grubunun düzenlediği toplantısına konuşmacı olarak katılan Gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi, Gaziantep’teki gelişmeleri anlattı...

A+A-

 

Anadolu Düşünce Grubunun düzenlediği toplantısına konuşmacı olarak katılan Gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi, Gaziantep’teki gelişmeleri anlattı ve “ güzel kentimiz her geçen gün eski havasından uzaklaştırılıyor. Göç, kentin kimliğini zorluyor, gerçek Gaziantepliler kente yabancılaşıyor, ekonomideki gidişat içaçıcı değil, alt yapı zaten yetersiz, birde kentin merkezine sürekli yığılan binalar nefes almamızı zorlaştırıyor”dedi.  

Grand Otel’de gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Anadolu Düşünce Grubu Başkanı  Prof. Dr. Ahmet Balık, bundan önce yaptıkları toplantılarda, Türkiye, Ortadoğu ve Dünya meselelerinin konu edildiğini ama bu kez Gaziantep’i konuşmak için Ökkeş Özekşi’yi davet ettiklerini söyleyerek “kendisi kenti çok iyi tanıyan tecrübeli bir gazetecidir. Bu toplantımızda içinde yaşadığımız Gaziantep hakkında değerlendirmede bulunacak ve kentimizi kendi gözüyle değerlendirecek”dedi.  

SURİYELİLERE DE YAZIK EDİLDİ  

Ökkeş Özekşi, Suriye ile aile bağlarının yanısıra çok iyi komşuluk ilişkileri olduğunu belirterek “bizler Halep’e, Şam’a gider, onlar ise özellikle Gaziantep’e gelirlerdi. Cumartesi Pazar günleri Gaziantep’te otellerde yer kalmaz, restorantlar başta olmak üzere alışveriş merkezleri dolar taşardı. Karşılıklı ticari ilişkiler üst düzeye gelmişti. Hatta iki ülke pasaport yerine nüfus cüzdanı ile sınırı geçebilecek noktaya gelmişti. Ne varki, Arap baharıyla birlikte Tunus’ta, Mısır ve Libya’da başlayan akım, Suriyeye sıçratıldı ve ülke olarak Suriye karşıtı bir politika izlemeye başladı. Sonuçta onbinlerce Suriyeli ile başlayan akım, şimdi 400 bini buldu. Haliyle Gaziantep’in düzeni bozuldu. Beni en çok üzen şey, o çocukların, kadınların çektikleri çile. Hele kamplara gittiğimde gördüklerim inanılır gibi değil”dedi.  

BUNDAN SONRASI DAHA DA KÖTÜ

Özekşi, Suriye sınırında şimdi yüzbine yakın insanın bekletildiğini ve Rusya-Suriye rejimi birlikteliği sonrası, bu insanların kuzey Suriye’den Türkiye’ye girmeye zorlama ihtimali bulunduğunu söyleyerek “işte o zaman en büyük sıkıntıyı Gaziantep ve Kilis çekecek. Sınır kenti olmamız hasebiyle Gaziantep’i ciddi tehlikenin beklediğini söyleyebilirim”dedi. Özekşi bu arada yaşadığı bir anısını anlattı ve İslahiye kampında kalan bir Suriyeli iş adamıyla yaptığı konuşmayı yansıtarak "Halep'te ticaretle uğraşıyormuş. O sıralarda çıkan olayları duyuyormuş ama nasıl olsa bize bişey olmaz diyormuş. Bir gece yarısı geldiler ve hemen burayı terket dediler. Evimi, işyerimi, herşeyimi bırakıp canımı kurtardım ve şimdi buradayım. Siz de sakın ola ki, bize bişey olmaz demeyin dedi. Doğrusu endişelenmedi değilim. Çünkü o anda aklıma Halep belediye başkanının 1 sene yaşadığı Gaziantep'ten apar topar gitmesini ve giderken, artık bu kent güvenli değil dediğini hatırladım"diye konuştu.   Özekşi bu konuda son olarak merkezi politikanın Gaziantep gerçeği doğrultusunda yürütülmediğini bunun için de kentin gerçek kimliğinden uzaklaştırıldığını sözlerine ekledi.  

KENT BİNALARA BOĞDURULUYOR

  Gaziantep’te belediye meclislerinde sürekli imar değişikliklerinin yapılmasının son derece endişe verici olduğuna dikkat çeken Özekşi, “özelikle büyükşehir gündeminde 80 madde varsa, bunun 70’ini imar değişikliği oluşturuyor. Kentte bu kadar imar değişikliği haliyle insanın kafasını karıştırıyor. Gaziantep adeta binalara boğduruluyor. Şehir nefes alamaz hale getiriliyor. Kuzey ve Kuzey batıdan gelen rüzgarlar yüksek binalar yüzünden kentin havası bozulacak hale geldi. Tuğay kavşağında yükselen ve daha yükselecek binalar yüzünden trafik içinden çıkılmaz hale dönüşecek. Birde alt yapı belki de iflas edecek”dedi.   TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLEMİYOR ”Her ne kadar Sayın Fatma Şahin bazı projelerle trafik konusuna çözüm bulmaya çalışsa da, bu yeterli olmuyor”diyen Özekşi “Abdülkadir Aksu bulvarından ipek yoluna bağlanan köprülü yol çok işe yaradı. OSB yolundaki Asım Güzelbey köprülü kavşağı da iş görecek. Bağlantılar çok iyi. Metro kavşağındaki cesur adımını da takdir etmeliyiz. Ama asıl sorun kent merkezinde. İşte burada yetersiz kalınıyor. Çözüm bulunamıyor”şeklinde konuştu.  

EĞİTİM VE SAĞLIK KONUSU TARTIŞILMALI

Özekşi, eğitim konusunun ciddi ciddi tartışılması gerektiğini ve bu güne kadar yapılan toplantılar ve çalıştayların çözüm üretmekten uzak kaldığını söyleyerek “Vali Erdal Ata bu konuda Gaziantep için iyi bir şanstı, ama görevden aldılar. Aldıranlar ise ne yazık ki, eğitimi yönlendirmek isteyenler. Şimdiki Vali Ali Yerlikaya’da eğitim için çaba gösteriyor ama farklı yöntemler uyguladığını duyuyoruz. ŞKM’de okul müdürlerini toplayıp basını dışarı çıkartıp, kapıları kapatarak, müdürlere gözdağı verdiği iddiaları var. Bu yöntemin karşılığı eğitimde Gaziantep’i iyi yerlere getirecekmi, göreceğiz hep birlikte. Ama ben geçmiş tecrübelerime dayanarak, çok ümitvar olmadığımı söylemeliyim”diye konuştu. Sağlık konusunda iyi gibi görünüldüğünü ama yetersiz olunduğuna dikkat çeken Özekşi, “aramızda bundan önce il sağlık müdürlüğü yapmış Metin hocamız var, onun sözleri benim için çok değerlidir. Gazetemize konuştu ve sağlıkla adeta ‘Kral Çıplak’dedi. Bir şehir hastanesi konusunda yer değişikliği ve hala hayata geçirilemeyişi bile Gaziantep için son derece vahimdir”dedi. Özekşi daha sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtladı ve 3 saat süren toplantı sona erdi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum