1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AMAN DİKKAT !
AMAN DİKKAT !

AMAN DİKKAT !

Ünaldı Mahallesi'nde Hıdır Çalar'ın öldürülmesi ile tırmanan Suriyeli gerginliği, kentte yaşayanları da tedirgin etti.  200 bini aşkın Suriyelinin...

A+A-

Ünaldı Mahallesi'nde Hıdır Çalar'ın öldürülmesi ile tırmanan Suriyeli gerginliği, kentte yaşayanları da tedirgin etti.  200 bini aşkın Suriyelinin yaşadığı Gaziantep'te, protesto olaylarının yoğunlaştığı semtlerde güvenlik önlemleri artırıldı, bazı suriyelilerin kamplara gönderilmesi gündeme geldi. Ünaldı Mahallesi'nden başlayan ve bir çok mahalleye sıçrayan protestolar, taşlı sopalı saldırılar üzerine Vali Erdal Ata açıklama yaptı. Ata, "Meydana gelen olayın art niyetli kişiler tarafından kullanılarak toplumsal bir olay haline getirilmesine asla müsaade edilmeyecektir" dedi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Milletvekili Ali Şahin ve CHP Milletvekili Ali Serindağ'ın 'sağduyu' çağrısı yaptığı olaylarda vatandaşlardan sabırlı olmaları istendi.  Serindağ, “olayların bu aşamaya gelmesinden hükümet sorumludur” dedi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Yaşanan gerginlik sonrası olayların çıktığı semtlerin yanı sıra, Suriyeli ailelerin yoğun olarak yaşadığı mahalleler ile kent merkezinde güvenlik önlemleri artırıldı.  Polis ekipleri, özellikle gece saatlerinde kalacak yeri olmayan Suriyeli'lerin gelebileceği parklar ile çevresinde de önlem aldı. Yeni protesto girişimlerine karşı polislerin, akşam saatlerinin ardından eylem ihtimali olan semtlerde mevcut önlemlere ek olarak tedbirlerini artıracağı da bildirildi.

BAZI SURİYELİ'LER EVLERİNİ TAHLİYE ETTİ

2 gündür yaşanan gerginliğin ardından protestocu grupların hedefi olan bazı Suriyeli ailelerin, güvenlik güçlerince evlerinden tahliye edildiği bildirildi.  Güvenlik güçlerince resmi kurumların misafirhanelerinde geçici olarak barındırılan bazı Suriyeli ailelerin boş olan çadır veya konteyner kentlere gönderileceği öğrenildi.

4 ŞÜPHELİNİN SORGUSU SÜRÜYOR

Öte yandan kentte gerginliğin çıkış sebebi olan Hıdır Çalar'ın öldürülmesi olayının şüphelisi olduğu iddiasıyla aranan ve gözaltına alınan 6 kişiden 4'ünün Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sorgulaması sürüyor.  İfadelerinde ne söyledikleri bilinmeyen şüphelilerin, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirilirken, firari durumda olan diğer 2 şüpheliyi arama çalışmaları da devam ediyor. 

ATA: TEDBİR ALINDI 

Vali Erdal Ata, Ünaldı Mahallesi'nde meydana gelen adli olayın toplumsal bir olay olarak gösterilmeye çalışıldığı söyledi. Ata yazılı yaptığı açıklamasında "Meydana gelen bu üzücü olay, alacak verecek meselesinden kaynaklanan adli bir olay olup, olaya karışan şüpheliler güvenlik güçlerimizce yakalanmış ve tahkikatları devam etmektedir" dedi. 

TOPLUM BİR OLAY OLMAYACAK

Güven ve huzur kenti olan Gaziantep'te olayların büyümemesi için güvenlik güçlerinin tüm çalışmalarını bölgede sürdürdüğünü ve gerekli emniyet tedbirlerini aldığını belirten Ata, "Meydana gelen olayın art niyetli kişiler tarafından kullanılarak toplumsal bir olay haline getirilmesine asla müsaade edilmeyecektir. Sağduyulu ve yardımsever Gaziantep halkımızın bu tür müessif olaylar karşısında soğukkanlı davranarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceği inancındayız" diye konuştu. 

ŞAHİN'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çıkan olaylar nedeniyle  halka sağduyulu davranma çağrısında bulundu. Yaşanan sürecin geçici olduğunu ve 3 yıldır Suriyelilere kucak açılan kentte yaşayanların bazı kişilerce provoke edildiğini ifade eden Şahin, "Özellikle son 2 günde yaşanan olaylara baktığımızda bazen istenmeyen hadiseler oluşabiliyor. İstenmeyen bir hadise oluştuğu zaman bunu bir topluma ya da bütün Suriyeli'lere mal etmek ne insani bir durum, ne de vicdani bir durum. Bu geçici bir durum. Bu geçici durumda da en az zararla ve en az sorunla bu süreci yaşamak için de biz valimiz, başkanlığımız, emniyet müdürlüğümüz bütün kurumlar bu konuda çok büyük bir gayret gösteriyor” dedi. 

SABIRLI OLUN

Vatandaşlardan sabırlı olmaları isteğinde bulunan Şahin, “Benim bütün hemşehrilerimden istirhamım şudur ki bu geçici bir durum. Onun için biz zaten çok hızlı tedbirler alıyoruz. İslahiye’de çok büyük bir kamp kuruyoruz. Gerekirse ikinci bir kamp daha kuracağız. Burada yaşanan sıkıntılarda yani birlikte yaşamadan kaynaklı sıkıntılarda bizim önceliğimiz kendi vatandaşlarımız. Onların yaşam memnuniyeti. Bu geçici durumu yaşarken bu süreci yönetirken de ben onların bir kardeşi olarak istirhamım biraz sabretmeleri. Hem Ankara’da ilgili bakanlıklar çok hızlı bir şekilde bu yaşanan süreci takip ediyorlar ve çalışma hayatını düzenleme, eğitimle ilgili, sağlıkla ilgili düzenlemeler hem yasal boyutta takip ediliyor hem mevzuat ve uygulama boyutunda takip ediliyor. Şehirde bununla ilgili yapılması gereken ne varsa yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

OLAYLARI KAŞIYANLAR VAR 

İki gündür devam eden olaylarda kötü niyetli kişilerin olduğunu ve olayları kaşıyanların olduğunu belirten Şahin, “Ben bir takım kötü niyetli kişilerin olduğunu görüyorum. Provokasyonların olduğunu görüyorum. Özellikle gençlerden istirham ediyorum dünden beri sosyal medya üzerinden olaylara baktığınız zaman çok genç bir grubun, delikanlı grubun bu provokatif eylemlerden etkilendiğini görüyoruz. Biraz sabırlı olsunlar. Biz süreci yönetiyoruz. Sağduyulu bir şekilde bu geçiş sürecini yöneteceğiz. Allah’ın izniyle kamplarımız yapıldığı zaman şehrimizde yaşanan sorunları biliyoruz. Çünkü biz her zaman halkımızın içindeyiz. Onların bizden taleplerini biliyoruz. Bunun yakın takipçisiyiz. Sabrettikleri zaman ben bunların hepsinin düzeleceğine inanıyorum. Farklı gruplar var. İstihbarattan ve emniyetten gelen bilgiler var. İlgili kurumlarımız da bunların birebir takipçisi. Kim kaşıyorsa o kaşıyanı da bulup gerekli şekilde kurumlarımız takibatını yapıyorlar” dedi.

 VEKİL ŞAHİN'DE ÇAĞRI YAPTI 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Gaziantep'te son günlerde artan Suriyelilerle ilgili gerginlik konusunda vatandaşlara 'sağduyu' çağrısında bulundu. Şahin, "Gazi kentin bir milletvekili olarak Gaziantepli kardeşlerimden yüreklerine sesleniyor ve rica ediyorum. Allah için oyuna gelmeyin" dedi.

HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ

Kentte bir kişinin işlediği suçu tüm Suriyeliler'e mal edilemeyeceğini ve güvenlik konusunda her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Ali Şahin, şunları kaydetti: "Gaziantep bir sağduyu, hoşgörü ve kardeşlik kentidir. Bu konuda eşsiz bir şehirdir. Bir kişinin işlediği suçu tüm Suriyelilere mal edemeyiz. Suçluların cezalarını en ağır şekilde çekmesi konusunda takipçi olacağım. Ama bu cinayetten cinnet üretilmesinin de karşında olacağım. Şehrimizde yaşayan 200 bin Suriyeli'den birinin işlediği cinayetin ağır bedeli geri kalan 199 bin 999 Suriyeli'ye ödetilmemeli. Adil olmalıyız. Gaziantepli hemşehrilerimizin güvenliklerini sağlamak, haklarını korumak herkesten önce bizim görevimiz. Her türlü tedbiri alıyoruz alacağız. Ancak şu nokta bilinmeli ki; Gaziantep bir cinnet kenti değildi cennet kentidir."

ESED'DEN NE FARKIMIZ KALIR

Paylaşımında Gaziantepliler'i soğukkanlı ve sabırlı olmaya davet eden Ali Şahin, şunları söyledi: "Talihsiz bir cinayetten çatışma iklimlemek Gaziantep'in ruhuyla uyuşmaz. Herkesin sağduyulu, soğukkanlı ve sabırlı olması gerekir. Gaziantep'in misafirperver, yardımsever, kadirşinas halkına yakışan kentin istikrar ve kardeşlik ikliminin yanında yer almaktır. Eleştirilerinde sonuna kadar haklılar. Ancak bir cinayet yüzünden bize canlarını namuslarını güvenerek sığınmış mazlum insanları yüzüstü bırakamayız."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum