1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Allah bildiği gibi yapsın
Allah bildiği gibi yapsın

Allah bildiği gibi yapsın

Zaman Gazetesi, Bank Asya'nın yönetimine el konulmasında hedef olarakAbdulkadir Konukoğlu'nu gösterdi. Bankanın ortağı Konukoğlu "Allah bildiği gibi yapsın....

A+A-

Zaman Gazetesi, Bank Asya'nın yönetimine el konulmasında hedef olarakAbdulkadir Konukoğlu'nu gösterdi. Bankanın ortağı Konukoğlu "Allah bildiği gibi yapsın. Destek olmamı ima ediyorlar. Bankadan kredi bile almadım" dedi.

KONUKOĞLU'NA LİNÇ GİRİŞİMİ

Zamangazetesi, imtiyazlı ortakların bilgileri gizlendiği için Bank Asya'nın yönetiminin TMSF'ye geçmesinde Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Torun'u hedef gösterdi. Gazetenin "Her ortak evrakını temin edip teslim ederken yüzde 5.58 gibi yüksek bir imtiyazlı hisseye sahip Abdulkadir Konukoğlu niye oralı olmaz" diye yazdığı haberdeki iddiaların hepsinin asılsız olduğunu söyleyen Abdulkadir Konukoğlu "Cenabı Hak iyisini eyler. Allah bildiği gibi yapsın" dedi.

DESTEK OLMAM İMA EDİLİYOR

Konukoğlu "Özellikle benim üzerime neden bu kadar gelindiğini anlamıyorum. Destek istiyor olabilirler ki bunu ima edenler de oldu. Açıktan bir telefon almadım ama destek yapmam konusunda ima eden çevreler var" yanıtını verdi. "Kanuna karşı çıkamam" diyen Abdulkadir Konukoğlu, şunları söyledi: "Yıllardır bankanın ne genel kurul toplantısına ne de sermaye artırımına gitmedim. Ben o katılım bankasına finans şirketiyken ortak oldum. Normal şartlarda bankacılığa karşı bir yapım var. Cemaat'le hiçbir ilgim yok."

'HERKES BELGE VERDİ' YALANI

Haberde imtiyazlı tüm ortakların belgeleri verdiği bilgisi de yalan çıktı. BDDK yetkileri 123 imtiyazlı ortağın bilgilerinin kendilerine ulaştığını 60 ortağın ise bilgilerini vermediğini söyledi. Paralelin kalemşörleri ise herkes verirken sadece Konukoğlu'nun bilgileri vermediği yönündeki iddasına da Abdulkadir Konukoğlu, şu yanıtı verdi: "Benim gibi birçok kişi var, kimse vermiyor ben neden vereyim? Sanki bankanın batmasının bütün suçlusu biziz. Birşey bulamadılar, şimdi böyle saldırıyorlar. Ben ne genel kurulu ne de sermaye artırımına gitmiyorum. Alakam yok bu banka ile. Zaten belli bir süre bu evrakları vermediğinde imtiyazlı hissen düşüyor. Düşsün hiç önemli değil. Hazineye gitsin, devredebilirimde hiç mühim değil. Maksat devletin huzuru."

'KREDİ BİLE ÇEKMEDİM'

Konukoğlu, bankada yüzde 5.58 gibi yüksek hissesi olduğu yönündeki iddiayı da yalanlıyor. Konukoğlu "O bankada yüzde 2.5 yani 20 bin 88 hissem var. Bakıyorum yüzde 5 yazıyorlar. Bu mümkün değil. Çünkü hiçbir sermaye artırımına katılmıyorum. Hatta son yapılan sermaye artırımı toplantısına da gitmedim. Hatta bankayla hiçbir ticari ilişkim olmadı. Kredi bile çekmedim. Özellikle o bankayla çalışmıyorum" dedi.

HİSSELERİNİ 6 YIL ÖNCE ZAMAN'IN ESKİ İMTİYAZ SAHİBİ AKBULUT ALIYORDU

Bank Asya'da hisselerini satmak istediğini söylemesi üzerine Paralel'in gazetesinin hedefi haline gelen Konukoğlu, hisseleri 6 yıl önce satmaya çalıştığını söyledi. Altı yıl önce satmak için görüştüğü isim ise hayli ilginç. Bank Asya'nın yönetiminin TMSF'ye geçmesi sonrası ortaya çıkan ortaklık şemasına göre, bankada tüm yolların çıktığı Ali Akbulut, 6 yıl önce Konukoğlu'nun hisselerini almak istemiş. Uzun yıllar imtiyaz sahibi olarak gazetenin künyesinde adı geçen ve Bank Asya'nın zayıflama sürecine girmesiyle birlikte Zaman Gazetesi'nden ayrılan Ali Akbulut dışında, 8 ay önce de yine Bank Asya'nın ortaklarından Kaynak Holding'ten yetkilileri de Konukoğlu'yla hisse pazarlığı yapmış. Konukoğlu, olayları şöyle anlatıyor:

KAYNAK DA İSTEDİ

"Geçmişte 6 yıl önce Ali Akbulut'a tüm hisselerimi satma konusunda anlaştık. El sıkıştık ancak o iş havada kaldı. İlgili kurumlardan onay gelmedi. Sebebini bilmiyorum. 8 ay önce de Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Kaynak Holding'ten benimle temasa geçti, hisselerimi almak istediler. Ama onlar da sonradan caydı."

EGS BANK'I SANKİ 1 HAFTA ÖNCE SATMIŞIM GİBİ GÖSTERİLİYOR

Zaman Gazetesi'nin Bank Asya'da yaşananları gizlemeye yönelik hedef saptırma girişimlerinde, Abdulkadir Konukoğlu'nun geçmişte de batık bankadan kârlı çıktığı ima edilmeye çalışılıyor. Haberde yer alan hakkındaki EGS Bank'la ilgili iddialarla ilgili Konukoğlu şunları söyledi: "Ben o bankadaki hissemi sattıktan 7 ay sonra banka battı. Sanki banka batmadan 1 hafta önce hisse satmışım gibi gösteriliyor. Ayrıca orada imtiyazlı hisse sahibi olarak lanse ediliyor. O bankada sadece yüzde 1 hissem vardı. Onu da bir alacağım vardı, ona istinaden aldım."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum