1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘ALKOL’ YASASINDA İKİNCİ DÖNEM
‘ALKOL’ YASASINDA İKİNCİ DÖNEM

‘ALKOL’ YASASINDA İKİNCİ DÖNEM

 (İHA) - Gaziantep’te, içki satışı yapan işyerlerinin bir kısmı reklam tabelalarını değiştirirken, bir kısmı ise yasaya uymadı.Market, bakkal,...

A+A-

 (İHA) - Gaziantep’te, içki satışı yapan işyerlerinin bir kısmı reklam tabelalarını değiştirirken, bir kısmı ise yasaya uymadı.
Market, bakkal, büfe, lokanta, eğlence merkezleri gibi alkol satılan yerlerin iç ve dış mekanlarında bulunan içki reklam tabelalarının yasa gereği kaldırılması gerekiyor. 11 Haziran 2014 günü uygulamaya konan yasaya uymayan işyerlerine 5 ile 200 bin TL arasında cezai yaptırım uygulanacak.
Gece 22.00’den sonra içki satışını yasaklayan 6487 sayılı kanun 11 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Aynı yasa gereğince 11 Haziran 2014 tarihinde alkol satışı yapan işyerlerinin iç ve dış mekanlarında bulunan içki reklam tabelalarının kaldırılması gerekiyor. Gaziantep’te içki satışı yapan işyerlerinin bir kısmı yasaya uydu ve reklam tabelalarını değiştirdi. Ancak içki satışı yapılan bazı işyerlerinde ise yasa ihlal edildi. Reklam tabelalarında içki markası bulunan işyerlerine 5 ile 200 bin TL arasında ceza kesilecek.

VATANDAŞ MEMNUN
Hükümet tarafından çıkarılan yasayla ilgili değerlendirmede bulunan vatandaş, içki konusunda uygulanan yaptırımı olumlu buldu. İçki satışıyla ilgili daha sert yaptırımlar uygulanması gerektiğini ifade eden vatandaş, içkinin doğurduğu sakıncalı durumlara işaret etti. Geçen yıl çıkarılan yasa ile bugüne kadar içki konusunda şu düzenlemeler yapıldı:

REKLAM YASAK
Alkollü içkilerin reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı ile bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon, etkinlik yapılamaz. Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamaz. TV'lerdeki dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkiyi özendirici görüntülere yer verilemez.

EŞANTİYON YASAK
Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamaz. Alkollü içkiler, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamaz veya sunulamaz. 18 yaşını doldurmayanlar, alkollü içkilerin üretim, pazarlama ve satışında istihdam edilemez.

SATIŞ YASAĞI
Alkollü içkiler, otomatik satış makineleri veya basın-yayın yoluyla tüketicilere satılamaz ve posta ile gönderilemez. 22.00 ila 06.00 saatleri arasında perakende olarak satılamaz. Sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilir. Bu yerlerde tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamaz. Alkollü içkiler, işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satışa arz edilemez.

KARAYOLLARINDA YASAK
Meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyol ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmez. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, eğitim ve öğretim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında alkollü içki satışı yapılamaz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.