1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ali Yener'in fendi, iftiracıları yendi
Ali Yener'in fendi, iftiracıları yendi

Ali Yener'in fendi, iftiracıları yendi

Gaziantep'te 7 den 77 ye herkes, Ticaret Odası Meclis Başkanı iken iftiraya maruz kalarak önce cezaevine giren,

A+A-

 

 sonra düzenlenen tezgah sonucu meslek komitesinden düşürülüp, başkanlığı elinden alınan Ali Yener verdiği mücadeleden galip çıkmasını konuşuyor..  Gaziantep 1. İdare Mahkemesinin, Ali Yener hakkında görevine iade kararı almasıyla birlikte şimdi gözler GTO'ya çevrildi. Bu gelişmeyi öğrenen iş dünyasının yorumu "Ali Yener'in fendi iftiracıları yendi" şeklinde oldu. 

 

Dönemin Oda Başkanı Eyüp Bartık'ı zor durumda bırakacak bu karar sonrası neler olacağı merakla beklenirken, Ali Yener'in verdiği hukuk mücadelesinden galip çıkması iş dünyasında bomba etkisi yarattı.  Eyüp Bartık döneminde Komite toplantılarına katılmadığı gerekçe gösterilerek üyeliği düşürülen ve meclis başkanlığından uzaklaşmak zorunda bırakılan Ali Yener'in hukuk mücadelesi takdirle karşılandı. Mahkeme, Ali Yener'in katılmadığı ileri sürülen bu toplantıların gerçekte yapılmadığını ama meclis başkanlığından düşürmek için bir tezgah planlandığını kendisine sunulan belgeler sonrası haklı buldu ve Yener'i görevine iade etti.

 

ODA, KONUYU TOBB'A İLETTİ

 

Mahkemenin bu kararından sonra  GTO Yönetiminin hemen durum değerlendirmesi yaptığı öğrenildi. Oda yetkililerinin Türkiye Odalar Borsalar Briliğine sorarak, ne yapılması gerektiği konusunda bilgi istediği belirtildi. Bir yetkili "TOBB'a bu durumda ne yapmamız gerekiyor diyerek başvurduk ve görüş istedik"dedi.. Şimdi gözler, TOBB'un bu konuda nasıl bir formül üreteceğine çevrildi. 

 

TOPLANTI YAPILMAMIŞ AMA YAPILDI GİBİ GÖSTERİLMİŞ

 

Gaziantep Ticaret Odası Yönetimi tarafından, son altı ay içerisinde yapılan toplantıların yarısından bir fazlasına katılmadığı iddiasıyla 37 nolu meslek komite üyeliğinden düşürülen eski meclis başkanı Ali Yener, kararın haksız yere olduğunu belirterek açtığı davayı kazandı. Toplantının gerçekte yapılmadığı, ama yapılmış gibi gösterilip kendisini komiteden düşürüldüğünü savunan Ali Yener'in verdiği belgeler Gaziantep 1. İdare Mahkemesi tarafından değerlendirildi ve Ali Yener'le ilgili GTO'da alınan kararın iptaline karar verdi. 

 

HERŞEY SİL BAŞTAN OLABİLİR

 

GTO eski Meclis Başkanı Ali Yener, FETÖ operasyonlarının ardından attığı bir tweet yüzünden tutuklanarak cezaevine konuldu. Ali Yener, 52 gün cezaevinde kaldıktan sonra suçsuzluğu ıspat edilerek serbest bırakılırken, GTO yönetimi ise, tüzük gereği son 6 ay içinde 4 defa toplantıya katılmadığını gerekçe göstererek onu  37. Nolu Bilgisayar-GSM Ve Aksesuarları Meslek Komitesi ve meclis başkanlığından düşürmüştü.

Yener, cezaevinden çıktıktan sonra haksız yere görevinden düşürüldüğünü öne sürerek dava açmıştı. Mahkemenin Yener lehine kararı GTO'da işleri karıştırdı. Dava sonucu çıkan kararla birlikte, şu anda oda meclis başkanı olarak görev yapan Settar Konukoğlu'nun durumu, o dönem komite üyeliğinden düşürülme yolundaki usulsüzlük neticesi, nasıl bir gelişme olacağı merak edilmeye başlandı.

 

ALİ YENER'İN SAVUNMASI

 

Ali Yener, komitedeki görevinden haksız yere düşürüldüğünü belirterek 1. İdare Mahkemesine açtığı davada, "04.05. 2013 tarihinde yapılan Gaziantep Ticaret Odası seçimlerinde 37 nolu meslek komitesi üyeliğine seçildiğini, 37 nolu meslek komitesinde son altı ay içerisinde yapılan toplantıların yarısından bir fazlasına katılmadığı iddiasıyla melek komite üyeliğinin sona erdirilmesine yönelik tesis edilen 31.08.2016 tarihte alınan kararının hukuka aykırı olduğu, görevli olduğu yıllar itibariyle hiç bir ceza almadığı, kurumu zarara uğratacak herhangi bir eylem ve davranışta bulunmadığı komite toplantılarına katıldığı, diğer üyelerin katılmaması nedeniyle toplatıların iptal edildiği komite tutanaklarının ve genel sekreterlik tarafından tutulan devamsızlık çizelgelerinin kendisine tebliğ edilmediği, komite tutanaklarının değiştirildiği, bu konu ile alakalı resmi belgede sahtecilik suçundan Gaziantep Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu, haksız ve mağduriyete sabep olduğu ileri sürülerek kararın iptaline karar verilmesini istemişti.

 

İŞTE MAHKEMENİN KARARI

 

Gaziantep 1. İdare Mahkemesi kararında, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun kapsam başlıklı 2. maddesinde ticaret ve sanayi odaları ticaret odaları sanayi odaları deniz ticaret odaları ticaret borsaları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin kuruluşlarına organlarının nitelikleri ve seçim usulleri ile organlık vasfını yitirme hal ve usullerine görev ve yetkiler çalışma içeren ve organ başkanının gözetiminde genel sekreter veya görevlendirdiği yardımcı şubelerde ise şu müdürü tarafından tutulan hazirun cetvelinin tanzim edileceği, oysaki dava dosyasına ibraz edilen hazirun cetvelleri incelendiğinde organ başkanının gözetiminde genel sekreter veya görevlendirdiği yardımcısı tarafından tanzim edildiğine ilişkin herhangi bir imza veya ifadenin olmadığı başka bir deyişle hazirun cetvellerinin anılan yönetmeliğin 29. maddesinde belirtilen usule uygun olarak tutulmadığının görüldüğü belirtildi. 

 

KAMERA KAYITLARI MAHKEMEYE SUNULMADI

Mahkeme, bu durumda meslek komite üyeliğinin kendiliğinden sona ermesi için ilk olarak ilgili kişinin yapılan toplantılara katılmadığının usulüne uygun olarak ortaya konulması gerektiğini, davacının komite toplantılarına katılmadığı yönünde düzenlenen hazirun cetvellerinin usulüne uygun olarak düzenlenmediğinin anlaşıldığına hükmederken şu görüşleri savundu:"Muhtelif tarihlerde yapılan toplantılarda tutulan tutanaklara istinaden tesis edilen dava konusu işleminde de hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Öte yandan gerek davacının olaya ilişkin kamera kayıtlarının delil olarak ileri sürülmesi, gerekse de davalı idarece yapılan savunmada istenildiği takdirde kamera kayıtlarının ibraz edilebileceğinin belirtilmiş olmasına karşın, Mahkememizce farklı tarihlerde yapılan ara kararların verilen cevaplarda kamera kayıtlarının geriye dönük olarak 45 gün içerisinde kendiliğinden silindiği, beyan edilerek mahkememize sunulmadığı görülmüştür. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline, toplam 311,30  TL yargılama giderinin davalı idareden alınarak davacıya verilmesine oy birliği ile karar verildi" denildi. 

 

EYÜP BARTIK'IN BAŞI AĞRIYABİLİR

 

Edinilen bilgiye göre GTO eski Başkanı Eyüp Bartık'ın özellikle komite nedeniyle başının ağrıyabileceği öğrenildi. Komite toplantısının greçekten yapılmadığı ve Ali Yener'in meclis başkanlığından düşürülmesi için böyle bir yola başvurulduğunun ortaya çıktığını söyleyen bir yetkili "maalesef bu bir tezgahmış. Ali Yener'in meclis başkanlığından düşmesine yol açan komite meselesi bir senaryo olarak uygulanmış. Yapılmayan toplantı, sanki yapılmış ve Ali Yener'de katılmamış gösterilince üyeliğinin düşmesi sağlanmış"diye konuştular. Meral KINACILAR

 

1-012.jpg

2-013.jpg

3-011.jpg

4-009.jpg

5-004.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.