1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ALBAYRAK RÜZGARI
ALBAYRAK RÜZGARI

ALBAYRAK RÜZGARI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak ilk defa şehrimize gelen Berat Albayrak, yoğun bir program gerçekleştirdi.

A+A-

İlk durağı Hasan Kalyoncu Üniversitesi olan ve burada üniversiteye övgüler yağdıran Albayrak, 15 Temmuz darbe girişimine vurgu yaptı ve " "Biz birileri gibi aklını kiraya vererek, birileri gibi Yaradan'dan başka birilerine secde ederek, bir istikamet ve yol kendimize çizemeyiz. Bundan sonra sonuna kadar temizlik çerçevesinde yeni bir döneme gidiyoruz" dedi.

SIRADAN BİR ÜNİVERSİTE DEĞİL

Albayrak, Hasan Kalyoncu Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin Türkiye'deki sıradan üniversitelerden biri olmadığını belirterek, "Üniversite, üniversiteye adını veren, ismiyle müsemma, yüzde yüz milli bir şahsın ismini taşıyan Türkiye'deki ender ve kıymetli üniversitelerden biri  tanesi." ifadesini kullandı.

EĞİTİM SEKTÖRÜ ARTIK BAŞKA YERDE

Türkiye'deki eğitim sektörünün artık çok başka bir noktada bulunduğunu anlatan Bakan Albayrak, şunları söyledi: "15 Temmuz'dan sonra, Türkiye'nin son dönemde yaşadıklarından sonra, eğitimin ne kadar önemli olduğunu, fikir sahibi olması gereken, fikir sahibi olması için bilgi sahibi olması gereken, bilgi sahibi olmak için de sahi, hakiki, doğru bilgi sahibi olması gereken bireylerin milli kurullardan sağlıklı beslenmediği zaman nasıl bir ürünün ortaya çıkacağını son dönemde yaşadık. Nefes alıp veren her birey için en büyük kutsallardan bir tanesi olan vatan aşkı ve şuuruna dahi ihanet edebilecek nesiller yetiştirebildiğine şahit olduk. 40 yıllık projelerin deşifre olduğunu, resimlerin yavaş yavaş ortaya çıktığı, ilişkilerin, ipinin, tasmasının ucunun nereye dayandığı ve bunları hepimizin mutabık kaldığı kutsalları alet ederek, ne noktaya insanların dönüştürebildiğine hepimiz şahit olduk."

İZİN VERMEYİN

Bilgi sahibi olmanın bugünün en zor ama bir o kadar da kolay imtihanı olduğuna işaret eden Albayrak, "Küresel iklimde ne kadar yoğun bir dezenformasyonla karşı karşıya olduğumuzdan hareketle, toplumların, bireylerin ne kadar kolay maniple edildiğini görüyoruz. Gençlik saldırıya en açık nüfus grubu. Maskeli, manipülatif iletişimin farklı bilgi kaynaklarının, sizin temiz bilgi dağarcıklarınız ve dimağınızı, sizin milli duruşunuzu zedelemesine, özellikle söyleyen, söyleten ve söylenenin içeriğine dikkatle bakmanız noktasındaki duruşunuza olumsuz bir şekilde müdahale etmesine izin vermeyiniz." diye konuştu.

BU MİLLETLE NE KADAR ÖVÜNSEK AZDIR

"Biz birileri gibi aklını kiraya vererek, birileri gibi Yaradan'dan başka birilerine secde ederek, bir istikamet ve yol kendimize çizemeyiz." ifadelerini kullanan Albayrak, şunları söyledi:

"15 Temmuz'da birbirimizle birleştiğimizde 79 milyonun tek vücut olduğunda, Türkiye'nin bölgeye değil, dünyaya büyük bir demokrasi, özgürlük, insan hakları dersi verdiğine şahit olduk. Elhamdülillah. Dünyanın neresine gidersek gidelim, 15 Temmuz sonrası yurt dışı seyahatlerde, hepsinden ortak bir şekilde aldığımız cevap şu, 'Bu ülkeyle, bu milletle ne kadar övünseniz azdır." 

DEŞİFRE OLAN İKİ YAPI VAR

Bakan Berat Albayrak, son 1 yıldır deşifre olan iki yapı bulunduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: "40 yıl boyunca yatırım yapmış birileri. Ama Elhamdülillah son 1 yıldır 40 yıllık yatırım sonunda birilerinin beklediği netice değil, gerçek resmin ortaya çıkmasıyla ifşa olan iki büyük örgüt var ve bunun birilerinde oluşturduğu büyük bir şaşkınlık var. Bu yapı gelin görün ki Amerika'da 200'den fazla, dünyada 170 ülkeden fazlaya ulaşmış, insanları, toplumları zehirlemeye devam ediyor. O zaman bu konu Türkiye'den daha fazla buraların sorunu. Artık DAEŞ'le, İŞİD ile mücadele edeceğim derken birileri önce dönüp kendi ülkesine baksın. Onlara bir dost tavsiyesi diye her yerde ifade ediyorum. Bu üslupla deyince de gözler yuvalarından fırlıyor. Bundan sonra sonuna kadar temizlik çerçevesinde yeni bir döneme gidiyoruz."

YILMAZ: HEDEFLER BÜYÜK 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da üniversitelerin bilimsel gelişmeleri halka ulaştırmakla görevli olduğunu hatırlatarak, öğrencilere uluslararası bağlar kurmayı da hedeflediklerini bildirdi. Öğrenci merkezli, eğitim öğretimin uluslararası standartta bulunduğu bir eğitim merkezi olduklarını anlatan Yılmaz, aynı zamanda sanayi kuruluşlarına yönelik araştırma geliştirme faaliyetleri gerçekleştirdiklerini kaydetti.

KALYONCU: ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu da HKÜ'de ülkenin ihtiyacı olan kalifiye eleman ve vizyonu geniş gençler yetiştirmeyi kendilerine misyon edindiklerini vurguladı. Uluslararası bir üniversite olma yolunda ilerlediklerini aktaran Kalyoncu, Türkiye gibi büyük ve güçlü bir ülkenin vizyonlarına yakışır projeler gerçekleştirdiklerini, ülkeye daha fazla inovasyon ve yenilik getirme gayreti taşıdıklarını ifade etti.

KİMLER KATILDI ? 

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bazı milletvekilleri ile öğrenciler katıldı.

SURİYELİ ÇOCUKLAR KARŞILADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Nizip Konteyner Kent'i ziyaret ederek Suriyeliler ile buluştu Bakan Albayrak, Hasan Kalyoncu Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı açılış töreninin ardından beraberinde Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ve diğer yetkililer ile Nizip Konteyner Kent'i ziyaret etti. Suriyeli çocukların eğitim gördüğü sınıfa giden ve burada 'Ölürüm Türkiyem' türküsü ile karşılanan Albayrak, çocuklara 'hepinizin gözlerinden öperim' diye karşılık verdi. Ardından başka bir sınıfa giden Albayrak, burada çocuklardan 'Biz kısık sesleriz' şiirini dinledi. Çocuklar ile tek tek tokalaşan ve onlara çeşitli hediyeler veren Albayrak, yetkililerden konteyner kentteki eğitim hakkında bilgi aldı. Suriyeli bir aileye konuk olan Albayrak, kendisine ikram edilen kahveyi içti ve aile bireyleri ile sohbet etti.

KAVŞAĞI BAKAN AÇTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin en uzun asma köprüsüne sahip Şahinbey Köprülü Kavşağının açılışını yaptı. Başkan Fatma Şahin, "Proje yapımında ciddi bir altyapı, üstyapı, hafif raylının geçişi, yaya geçişi aklınıza gelen bütün unsurlara baktığınız zaman burada 800 fore kazıklığı bu çok önemli. Bu kavşak herhangi bir kavşak değil. 800 fore kazık yapıldı ve ön germe kavşak modellerimizde uzunluğu en yüksek olan kavşak oldu. Dolayısıyla teknik açıdan önemli bir çalışmayı beraber gerçekleştirdik" dedi. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.