1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nacar

  3. Alay Komutanı
Mehmet Nacar

Mehmet Nacar

Yazarın Tüm Yazıları >

Alay Komutanı

A+A-

"Kapıldım gidiyorum" kitabından

Kasabadaki gelişmeler Pazarcık Jandarma Merkezi tarafından izlemeye alınmıştı. Jandarmaya bağlı iki gece bekçisi ve halk arasındaki muhbirler vasıtasıyla gelişmelerden anında haberdar oluyorlardı. Bu yolla bazı isimleri tespit etmişlerdi.

Gerginliğin patlama noktasına yaklaştığı sıralarda, bir sabah jandarma ekibi kasabaya geldi. İsim listesinden okuyarak gerekli ve ilgili kişileri okulun önünde topladılar. Bizi İl Jandarma Alay Komutanının istediğini söylediler. Kasabanın iki otobüsü de hazır bekliyordu.

Sağcılar bir otobüse, solcular diğer otobüse doluştuk. Maraş’a hareket ettik. Pazarcık’ı geçtikten sonra, Gaziantep Maraş yolunun tam ortasına rastlayan yerde Narlı kasabası var. Narlı’yı Maraş yönünde iki kilometre kadar geçmiştik ki, bir jandarma otobüsleri durdurdu. Jandarma alay komutanının arabası ve komutan oradaydı. Yolda sataşmalar ve kavga olur ihtimalini düşünerek sabredememiş ve karşılamaya çıkmıştı.

Önce bizi yönümüz yola gelecek şekilde ve tek sıra halinde yan yana dizdi. Tam karşımıza bir adım mesafeyle de solcuları dizdi. Benim karşıma belediye başkanı isabet etmişti.

Alay komutanı kısa bir nutuk çekti. Her iki tarafın da suç işlediğini vurguladı. Gençlik işte. Duramadım ve;

-Vatanı, bayrağı, milli ve manevi değerlerimizi savunmak suçsa ben bu suçu ömür boyu işlerim. Siz belediye başkanını uyarın. Oğlu solcuların dolduruşu ile gelip okulun önünde öğretmenlere küfretmesin…

-Bak işte. Şimdi yine suç işledin. Bir daha böyle sözler duymak istemiyorum. Hadi bakalım. Herkes karşısındakiyle kucaklaşsın. Barışın ve bu işi tatlıya bağlayalım, dedi.

Herkes göstermelik de olsa karşılıklı kucaklaşmaya başladı. Benim içimden gelmedi. Belediye başkanıyla kucaklaşmak istemedim. Başkan da büyük adam ya, o da gururuna yedirip bir adım atmadı. Durumu izleyen komutan yanımıza geldi. Her eliyle birimizi tutarak kucaklaşmamızı sağladı. Sıkı sıkı tembihte bulunduktan sonra da,

-Hadi bakalım. Evinize gidebilirsiniz artık, dedi.

Otobüslere yöneldik ama beni tekrar çağırdı. Belediye başkanını da çağırdı. Bana;

-Sen başkan beyle yan yana oturacak, onların otobüsüyle gideceksin, dedi.

Kırmamak için bindim. Başkanın yanına oturdum. Pazarcık’a varınca durdurup indim. Bizimkiler gelince de yanlarına binerek kasabaya geldik.

Yazar İletişim

mnacar79@hotmail.com

TLF: 0535 836 16 82

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.