1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. AKLA ZARAR ÜÇKÂĞIT
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

AKLA ZARAR ÜÇKÂĞIT

A+A-

İnternet üzerinden alışveriş yapanlar. Bilhassa araç alım satımı yapanlar. Bu yazı size. Aşağıda aktaracağım olayları lütfen dikkatle okuyunuz. Yaşanmış ve ibret yüklü bu hikâyeler, dolandırıcılıkta aklın sınırlarını zorlayacak cinsten. Dolandırıcılıkta sınır tanımayan yurdum insanı saf ve iyi niyetli insanımızın emeğine ve birikimine sahip olmak için elinden geleni ardına koymuyor. Aktaracağım ilk olay internetten araç satışı ile ilgili. İnternete aracının satışı ile ilgili ilan veren vatandaşı arayan üçkâğıtçı aracı satacak kişiye telefon açıyor. Randevulaşan taraflar aracın bulunduğu yere geliyorlar. Aracıyla gelen üçkâğıtçı şahıs, aracı satacak kişiye ‘aracına bakmak istiyorum.’Aracın kaportasını ve boyasını inceleyen üçkâğıtçı bu sefer de ön kaput aksamını açıyor ve yağ filtresini kontrol ediyor. Yağ filtresini kontrol eden üçkâğıtçı birdenbire aracı satacak kişiye çıkışıyor.’Bre vicdansız adam aracında yağ kalmamış, ya araç motor kilitlese ne yapacaksın?

En iyisi ben bu aracı bir ustaya göstereyim. Benim aracım da sende kalsın’ der ve aracın ruhsatı ile anahtarını satıcı vatandaşa bırakır.

Aradan saatler geçmesine rağmen aracı alan üçkâğıtçı bir daha da geri dönmez. Dolandırıldığını anlayan vatandaş soluğu Poliste alır. Polise durumu anlatan vatandaş, üçkâğıtçının getirdiği aracın çalıntı olduğunu, ruhsatın da sahte Polis memurları ifade ederler.

Durup dururken aracını kaptıran vatandaş söylene söylene evine gider. İkinci vaka ise yine internet üzerinden araç alan bir vatandaş ile ilgili. İnternetten hasarlı araç ilanlarına göz atan vatandaş hasarlı araç satan kişiye ulaşır. Hasarlı aracı almak isteyen kişi ile buluşur. Araçla ilgili uzun süren pazarlıktan sonra aralarında anlaşırlar.

Hasarlı aracı alan vatandaş aracın tescil işlemleri için gittiği yerde aracın motor ve şasi numaralarının sahte olduğunu anlar. Aracı satan kişiyi arar ve aradığı telefonun kullanıma kapalı olduğunu görünce soluğu Poliste alır. Diğer bir dolandırıcılık olayı ise yine internette araç beğenen vatandaş alım satım için gittikleri noterde ’abicim sen otur, çayını iç, ben belgeyi alıp geliyorum’diyerek parayı alan satıcı önceden düzenlediği sahte noter belgesini sunarak kayıplara karışır. Bu gibi acı olayları yaşamamak için dikkat edilmesi gereken kurallar var.

İnternetten alınacak aracı ne yapıp edip, en yakın Trafik tescil şubede bulunan dosyasına bakın. Aracın motor şasi numarası ile dosyadaki araç şasi numaraları birbirine uyuyor mu?

Aracın dosyasında, trafik cezası, rehin, icra, vergi borcu gibi engeller var mıdır? Bunlara dikkat edilmelidir. Aracı internet üzerinden sorgusu sağlıklı sonuç vermez. En geçerli yol aracın dosyasına bakmak olacaktır. İnternet üzerinden alım satımlarda tanımadığınız bir insanla karşı karşıyasınız.

 

Aracınızı satıyorsanız alıcı ile birlikte mutlaka yetkili servise gösterin. Nasıl olsa ‘Kaparo aldım, aracımı götüremez’ demeyin. Aracı kontrol edeyim diyerek aracı alıp gidebilir. Aracınızı parçalamak suretiyle parça parça da satabilir. Aracın motor şasi numarası gibi hayati önem arz eden konular es geçilemez. Araç hırsızlık malı olabilir. Değerinden düşük araca çok dikkat etmek gereklidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.